Okładka - Czarna ćma

Wydawnictwo: Harper Collins
Data wydania: 2008
Kategoria: Romans
Dodał/a książkę:dona
Hańba! Lord John Carstares, przyszły hrabia Wyncham okazał się karcianym oszustem! Czy rzeczywiście? Prawdę znają tylko dwie osoby... Ten feralny wieczór na zawsze wrył się w pamięć obu braci. Richard za wszelką cenę chciał się odegrać i posunął się do oszustwa. John wziął całą winę na siebie za milczącym przyzwoleniem młodszego brata i ku złośliwej satysfakcji swego wroga, Tracy`ego Belmanoira, księcia Andover. John stał się persona non grata w kręgach londyńskiej socjety - musiał zniknąć. Wyrzuty sumienia nie dawały Richardowi spokoju. Po długich staraniach odnalazł Johna, dziedzica majątku i tytułu. Okazało się, że po wieloletnim pobycie za granicą przebywa w Anglii, oddając się ryzykownemu zajęciu...
martucha180 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-10-06, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 r.,
Siedem lat przed głównymi wydarzeniami doszło do niefortunnego wydarzenia. W czasie gry w karty przyłapano na oszustwie lorda Johna Carstaresa, przyszłego hrabiego Wyncham. Ale czy na pewno złapano odpowiedniego gracza na graniu znaczonymi kartami? Wydaje się, że prawdę znają tylko dwie osoby, dwaj bracia... Młodszy Richard posunął się do oszustwa, ponieważ chciał i musiał wygrać za wszelką cenę. Winę na siebie wziął jego starszy brat za cichym pozwoleniem. To z kolei ucieszyło księcia Andover, a zarazem wroga Johna - Tracy'ego Belmanoira, zwanego Diabłem Belmanoirem.
Od tamtej pory przyszły hrabia John Carstares stał się persona non grata. Musiał zniknąć z kręgów londyńskiej socjety. I zniknął. Zajął się rozbojem na drogach. napadał na bogatych, grał w karty, uprawiał hazard, jednym słowem - źle się prowadził. Ale był odważnym łotrem o wrażliwym sercu, a przy tym miał podejście do kobiet. Jedną z uratowanych przez niego dam była lady Diana. To ona wraz z ciotką zaopiekowała się poważnie rannym wybawicielem.
Umarł lord Wyncham i John stał się spadkobiercą tytułu i majątku. Jednak nie chciał ich przyjąć i scedował wszystko na młodszego brata. Ten z kolei nie chciał otrzymać spadku, bo męczyły go wyrzuty sumienia. Rozpoczął poszukiwania starszego brata..., który powrócił z zagranicy do Anglii.
Czas akcji to czasy, kiedy honor, szlachetność i powinność znaczyły bardzo wiele. Mężczyźni toczyli pojedynki o damy lub o honor, ale przy tym korzystali z różnych uciech. Spotkania w klubach, przyjęcia, bale, bywanie w teatrze, a w tym wszystkim oddawanie się hazardowi i tracenie majątku lub jego zadłużanie ponad normę. Wielu było takich utracjuszy i bawidamków, którzy poza tytułem lorda czy księcia nie mieli tak naprawdę żadnego majątku, za to świetnie wydawali cudze pożyczone pieniądze. Taki właśnie był książę Andover.
Wyglądał jak czarna ćma wśród jaskrawo ubarwionych motyli. (s. 108)
Powieść czyta się lekko i szybko, nie trzeba wgłębiać się w akcję, bo jest ona przeważnie przewidywalna. Czasami rozbudowane opisy nieco odciągają czytelnika od głównych wydarzeń i opisy życia różnych członków wyższych sfer związanych z lordem lub księciem. Jak dla mnie za mało 'krążenia' czarnej ćmy, za słabo rozbudowany wątek miłosny, który połączył łotra z damą. Pewne napięcie i przyśpieszenie wydarzeń pojawia się tak naprawdę dopiero pod koniec.
Szkoda również, że autorka nieco zbyt swobodnie i pobieżnie potraktowała tło historyczne. Kolory strojów to nie wszystko, przydałoby się więcej szczegółów. nie ma też stylizacji językowej, a same maniery wyższych sfer to nie wszystko. Bardziej ciekawi życie służących i ich relacje ze swoimi 'panami'. Zaciekawić mogą relacje łączące małżonków czy rodzeństwo. Pozory, dystans, z jednej strony władczość mężczyzny, a z drugiej manipulacje żony i kupowanie nowych sukien i dodatków bez opamiętania. W tamtych czasach rządzili mężczyźni, a kobiety miały być im uległe... Nie mniej jednak należy pamiętać, iż:
Żaden mężczyzna nie jest wart łez kobiety. (s. 238)

Eli1605 Linia koment
andr Linia koment