Czarna gwiazda Yves Saint Laurenta

Wstrząsająca autobiografia top modelki światowych wybiegów. Osierocona, dręczona, bita i gwałcona. Kiedy miała 13 lat, została matką. Jak z nędzy, z afrykańskiej lepianki, dotarła na sam szczyt haute couture lat 80.? I jak z tego szczytu została strącona? Była muzą Yves Saint Laurenta, z którym łączyła ją wyjątkowa więź: wzajemny szacunek, uwielbienie, porozumienie bez słów. Zadedykował jej przepiękną suknię, którą nazwał „Kiedy gwiazdy stają się czarne”, która jako arcydzieło sztuki trafiła do muzeum. Zabiegali o nią wielcy kreatorzy mody Guy Laroche, Hubert de Givenchy, Calvin Klein, Karl Lagerfeld, Gianfranco Ferré, Oscar de la Renta. Fotografował ją Helmut Newton. Przez ponad dziesięć lat była gwiazdą największych domów mody: Chanel, Diora, Balmaina. Do Paryża przyjechała, gdy miała dwadzieścia lat. Nie umiała czytać ani pisać. Miała za sobą niewyobrażalnie tragiczne dzieciństwo: osierocona, molestowana, dręczona, bita, zmuszana do niewolniczej pracy, gwałcona. Została matką, gdy miała trzynaście lat. Mogła zostać albo kapłanką voodoo, albo zakonnicą, albo prostytutką w nocnej spelunie Abidżanu. Została gwiazdą. A potem strącono ją z firmamentu.

Informacje dodatkowe o Czarna gwiazda Yves Saint Laurenta:

Wydawnictwo: Amber