Opis ksiązki
Kup Teraz

Czarna lista

Ocena ( 6 osób )
4.5
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2010-05-19
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788374147644
Liczba stron: 352
Dodał/a książkę:Magdalena Galiczek-Krempa
Recenzja - Czarna lista

Kolejna powieść kryminalna Marininej, tym razem rozgrywająca się czarnomorskim kurorcie. Przystojny milicjant i... autorka kryminałów wspólnie zajmują się dochodzeniem!Głównym bohaterem jest - znany z innych powieści rosyjskiej mistrzyni kryminału - podpułkownik Stasow z Moskwy, spędzający urlop z córeczką nad Morzem Czarnym. W kurorcie odbywa się festiwal filmowy, który organizuje była żona Stasowa. Z rąk zabójcy kolejno giną gwiazdy pretendujące do wysokiej nagrody. Miejscowe władze nie życzą sobie żadnej pomocy z zewnątrz, Stasow napotyka mur niechęci i milczenia, a afera zatacza coraz szersze kręgi.Równocześnie moskiewski milicjant ma romans z petersburską literatką, która mieszka w tym samym pensjonacie. Była żona Stasowa zaciska zęby, a jego córeczka znajduje w pisarce wspaniałą przyjaciółkę. Funkcjonariusz moskiewskiej milicji jest zastraszany, ale z uporem bada zagadkową sprawę, wspomagany przez swą wakacyjną sympatię, biegłą w wymyślaniu kryminalnych intryg.

Recenzja
speedi Linia koment
Przeczytane:2010-11-02, Na półkach: Przeczytałem,

Wakacyjnych festiwali filmowych czarDobry pisarz wie, że pierwsze akapity książki powinny przede wszystkim zaciekawiać. Być napisane tak, żeby czytelnikowi chciało się sięgnąć po resztę tekstu jak chociażby po ulubioną przekąskę. Aleksandra Marinina jest tego w pełni świadoma. Na początku zaciekawia więc żartobliwą refleksją, która nachodzi głównego bohatera. Rozmyślaniami dotyczącymi szczęścia i nieszczęścia, które to spotykają go, to znów omijają. Rozwiódł się niedawno, szczęście to czy ni

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,
Na początku mojej lektury było małe rozczarowanie, wynikające z braku obecności Anastazji Kamieńskiej. Tutaj w sprawę zabójstwa aktorki podczas festiwalu filmowego angażuje się milicjant Stasow, spędzający urlop w nadmorskim kurorcie z córką i byłą żoną. Poznanie go nie wywołało u mnie wielkich emocji czy sympatii: ot istny ,,swój koleś", trochę ironiczny, beztrosko podchodzący do obowiązków rodzicielskich, jego motywacja i zaangażowanie w sprawę budzi małe zastrzeżenia. Aczkolwiek im dalej, tym lepiej, jak w innych kryminałach Marininy: obnażenie panujących w Rosji zasad i układów, nieoczywiste rozwiązanie sprawy. Spodobało mi się partnerstwo i narady Stasowa z Tatianą, pisarką kryminałów.

Stasow dedukuje, kto mógłby za tym stać, sprawdza hipotezy, szczególnie podejrzana jest śmierć u pewnego świadka, która przychodzi ,,w porę", co wzbudza podejrzenia. Akcja robi się dynamiczna, gdy ktoś za wszelką cenę i różnymi sposobami chce się pozbyć bohatera z kurortu. A on uświadomia sobie, że wdepnął w ,,grubą" sprawę. Wtedy zaś musi sięgnąć po istne szpiegowskie metody, kamuflaż, informacje, spryt i pomysłowość. Co z tego wyniknie?

,,Kartka z nazwiskami. Nazwiska sześciu lub siedmiu osób, z których czworo nie żyje."

Co łączy je poza śmiercią?

,,Czarna lista" to kryminał w realiach postkomunistycznej Rosji: z szemranymi układami, z mentalnością tego narodu. Kto jeszcze nie czytał książek Marininy, niech spróbuje.

Twiggy plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Mocno irytowały rosyjskie nazwy i nazwiska, szczególnie na początku książki, lecz po połowie przyzwyczaiłam się i nie rzucały mi się już tak bardzo w oczy. Muszę pochwalic świetny pomysł na książkę.
Nie sądzę bym przeczytała inne książki autorki, ale szczerze polecam, szczególnie w wakacje :)
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: 52 książki 2013,Mam,
Jak inne rosyjskie kryminały, oddaje mentalność radziecką, zachowania charakterystyczne dla tamtej epoki i jest kulturowym zapisem chwili. Lubię wyławiać takie "perełki", jak picie szampana z tanich plastikowych kubeczków, wyciągnięcie przez gospodarzy kieliszków do koniaku z powodu niecodziennej okazji, podawanie cen w dolarach ("jednostkach umownych"). Sama fabuła niestety smutna. Ale ciekawie napisana.
speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-11-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
annakp Linia koment
Przeczytane:2015-02-05, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
radex Linia koment
Przeczytane:2014-10-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Czarna lista Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Czarna lista Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Czarna lista Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Czarna lista Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Czarna lista Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów