Czarna Lista

Rok 2014. USA i Wielką Brytanią wstrząsa seria na pozór przypadkowych zabójstw. Łączy je jednak wspólny mianownik - mordercy to nawróceni na fanatyczny dżihad islamiści, zainspirowani zamieszczanymi w internecie kazaniami wzywającymi do mordowania niewiernych. Ich Autor, z braku nazwiska znany Kaznodzieją, trafua ba super tajną listę- terrorystów tak groźnych dla USA, że postanowiono ich zabić, bez silenia się na stawianie przed sądem i cywilizowany proces. Sprawa trafia do specjalnej jednostki "łowcy głów", której najlepszym agentem jest niejaki Tropiciel - były podpułkownik marines.

Informacje dodatkowe o Czarna Lista:

Avatar użytkownika - zuzankawes
zuzankawes
Przeczytane:2019-03-10,

Kaznodzieja

Świat po 11 września 2001 roku na zawsze zmienił swoje oblicze. Walka państw z kręgu cywilizacji Zachodu z terroryzmem i fanatycznymi islamistami stała się tak samo zacięta i bezwzględna, jak ta, którą fundowała strona przeciwna. Walka z terroryzmem przybrała równie fanatyczne oblicze, co walka świata islamskiego z cywilizacją znienawidzonego zachodu, utożsamianego ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami.

Walka obu stron stała się pożywką dla wielu artystów, którzy poprzez sztukę wyrażali swój stosunek do otaczającej ich rzeczywistości.

Jednym z pisarzy, który zainspirował się antagonizmem świat zachodu – świat fanatycznego islamu jest Frederick Forsyth, uznawany za mistrza politycznego thrillera. W swojej najnowszej książce „Czarna lista” sięga do konfliktu rozgrywającego się pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a terrorystami z kręgu afgańskich i pakistańskich talibów. I jak zapewnia wydawca, książka Forsytha „Czarna lista” jest równie pasjonująca, co jego najbardziej rozpoznawalna powieść „Dzień Szakala”. Zachęcam więc do przeczytania i własnej oceny.

Tytułowa Czarna Lista, to supertajna lista zawierająca nazwiska terrorystów skazanych na śmierć przez władze Stanów Zjednoczonych bez aresztowania i stawiania ich przed sądem, z uwagi na ochronę za wszelką cenę bezpieczeństwa obywatel USA i samego państwa. Na listę tę trafia człowiek zwany przez Amerykanów Kaznodzieja. Jest to islamista nawołujący do świętej wojny, nieuchwytny terrorysta bez twarzy i nazwiska. W wyniku działalności Kaznodziei dochodzi do kolejnych morderstw w Wielkiej Brytanii i USA. Do akcji rusza mężczyzna o utajnionej (rzecz jasna) tożsamości, skrywający się pod pseudonimem Tropiciel. Kiedy ze sprawy służbowej rodzi się osobista, wówczas furia wypiera bezradność, a profesjonalizm marazm. Wtedy też akcja powieści zdecydowanie przyspiesza.

Co prawda „Czarna lista” do dzieł wybitnych nie należy, jednak przyznać trzeba, że napisana jest na przyzwoitym poziomie. Czyta się ją szybko i przyjemnie, dzięki wartkiej akcji i częstym zwrotom. Dzieje się w niej naprawdę dużo, a całość jest spektakularna. Terroryzm, cyberprzestępczość, służby specjalne w akcji, to gwarancja, że nudy podczas lektury książki Forsytha nie uświadczysz. Akcja rozgrywa się w czasach współczesnych na początku roku 2014, przy dużej dawce prawdopodobieństwa rozgrywanych wydarzeń. Fikcja literacka miesza się z autentycznymi wydarzeniami, postacie fikcyjne występują obok rzeczywistych. Sęk w tym, że bohaterowie są nieco papierowi i mało przekonywający.  Nieco autentyczności nabierają w momencie, kiedy ze sprawy stricte służbowej robi się wspominana osobista. Wówczas też powieść nabiera rumieńców i pędzi jak szalona.

Duży plus należy się „Czarnej liście” za sporą ilość szczegółowych informacji na temat zjawiska terroryzmu. Autor zadbał o to, by przybliżyć czytelnikom źródło konfliktu i historię wzajemnych zmagań. Niczym reporter relacjonuje wydarzenia z przeszłości, zdaje sprawozdanie ze stosunków państw Zachodu (głównie USA i Wielkiej Brytanii) z Pakistanem i Afganistanem. Jest też miejsce na opowieść o tym, co dzieje się tu i teraz.

„Czarna lista” jest intrygującą powieścią sensacyjną, która choć nie stanie się klasykiem gatunku, warta jest by po nią sięgnąć. Ot, dla chwili rozrywki i spędzenia kilku przyjemnych wieczorów. I pożytecznych jednocześnie, bo po jej lekturze sporo spraw może wam się rozjaśnić, jeśli o terroryzm międzynarodowy chodzi. Polecam.

Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2016-01-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Najlepszy polityczny thriller spiskowy z jakim miałam do czynienia ostatnimi czasy. Zaintrygowała mnie po pierwsze historia, która nadal jest aktualna, (chociaż od 11 września 2001 r. minęło już 14 lat), po drugie dokładny opis organizacji zajmujących się walką z międzynarodowym terroryzmem (na wzmiankę o NCIS wydałam z siebie okrzyk zwycięzcy, który wygrał maraton - naprawdę czasem się zastanawiam nad leczeniem, bo moja miłość do tego serialu graniczy z obsesją), po trzecie doskonale nakreśleni bohaterowie począwszy od tych pierwszoplanowych jak Kaznodzieja czy Tropiciel, (który w pewnym momencie skojarzył mi się z Rambo) skończywszy na Arielu.
Avatar użytkownika - ewia101
ewia101
Przeczytane:2014-10-18, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Chwilami trochę nudnawo, chwilami wciągająca, ogólnie ciekawie - bardzo realistycznie.
Avatar użytkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2014-08-14, Ocena: 6, Przeczytałem, czytam regularnie w 2014 roku,
Ciekaw historia, dobra narracja i czy to tylko fikcja?
Avatar użytkownika - Lusia1987
Przeczytane:2002-12-13, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Kobra
Frederick Forsyth0
Okładka ksiązki - Kobra

W 2010 roku prezydent USA postanawia raz na zawsze zniszczyć handlarzy kokainą. Zadanie zleca Paulowi Devereaux, emerytowanemu agentowi CIA wyrzuconemu...

Pięść Boga
Frederick Forsyth0
Okładka ksiązki - Pięść Boga

Po zwycięskim przemarszu przez Kuwejt, w sierpniu 1990 roku, armia Iraku zatrzymuje się na granicy z Arabią Saudyjską. Cały świat zastanawia się gorączkowo...