Czarna wdowa

Tom 16 cyklu Gabriel Allon

Potężna siła eksplozji wyrwała na paryskiej rue de Rosiers krater głębokości sześciu metrów. W całej dzielnicy pękły gazociągi, wagony rozpędzonego metra wykoleiły się tuż przed stacją. Zamach był wymierzony w uczestników międzynarodowej konferencji, ale zginęli też przypadkowi przechodnie. Życie w mieście zamarło na wiele godzin.

Komórka ISIS, dowodzona przez Saladyna, zapowiada kolejne zamachy. Nikt nie wie, kim naprawdę jest Saladyn ani skąd pochodzi. Werbuje ochotników przez strony internetowe, na które nie udało się włamać żadnemu wywiadowi.

Francuskie służby proszą o pomoc Gabriela Allona, agenta, który od wielu lat tropi terrorystów na wszystkich kontynentach. Gabriel postanawia umieścić w otoczeniu wroga wtyczkę. Wybiera do współpracy kobietę, która nie ma pojęcia o pracy wywiadowczej. Może właśnie dlatego będzie bardziej wiarygodna, ale możliwe też, że tym razem Gabriel popełnił błąd, za który wszyscy drogo zapłacimy.

Informacje dodatkowe o Czarna wdowa:

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 2017-05-10
Tytuł oryginału: The Black Widow
Tłumaczenie: Barbara Budzianowska-Budrecka

Kup książkę Czarna wdowa

Czarna wdowa - opinie o książce

Avatar użytkownika - domiczyta
domiczyta
Przeczytane:2017-06-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 2017, Mam, Recenzenckie,
https://www.facebook.com/domiczyta/ Dzięki uprzejmości Wydawnictwa HarperCollins Polska miałam wreszcie okazję poznać legendarnego agenta izraelskich służb Gabriela Allona. Spotkanie to rozpoczęło się od szesnastego tomu szpiegowskich poczynań bohatera wykreowanego przez Daniela Silvę pt. "Czarna wdowa", ale mówiąc szczerze, w ogóle nie odczułam dyskomfortu w związku z taką odwróconą chronologią. Fabuła powieści prowadzona jest bowiem w taki sposób, że nie miałam poczucia dezorientacji w faktach, wydarzeniach teraźniejszych i przeszłych. Powieść ta naszpikowana jest informacjami geo-politycznymi, prezentując układy pomiędzy wywiadami światowych mocarstw, skonsolidowanych wokół zażartej walki z terrorystami z ISIS. Ich zbrodnicza wojna z niewiernymi na kartach "Czarnej wdowy" rozpoczyna się od krwawego zamachu w Paryżu, aby następnie przenieść się do Amsterdamu i Waszyngtonu, pociągając za sobą wiele niewinnych ofiar. Za każdym z tych aktów przemocy stoi tajemniczy Saladyn - nieuchwytny przywódca komórki terrorystycznej, która w imię Allaha sieje spustoszenie na Zachodzie. Przerwać tę szaleńczą intifadę ma Gabriel Allon, a ramię w ramię z nim podążać będzie doktor Nathalie Mizrahi, która porzuci pracę w szpitalu i na zaproszenie Biura podejmie się niebezpiecznej akcji, zmierzającej do unieszkodliwienia Saladyna i jego współpracowników. Nathalie zostanie swoistym koniem trojańskim w szeregach wroga, wyszkolonym od podstaw na doborowego agenta. Polecam tę książkę wszystkim fanom sensacji, szpiegowskich afer oraz rozbudowanych wątków polityczno-militarnych, które wydają się niesamowicie bliskie realiom. Silva stworzył niebezpiecznie prawdopodobną fikcję, stawiając pod znakiem zapytania kruchy ogólnoświatowy pokój.
Avatar użytkownika - barwinka
barwinka
Przeczytane:2017-06-17, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Recenzenckie,

"Czarna wdowa" to kolejny, szesnasty już tom w którym pojawia się Gabriel Allon, a ja dowiedziałam się o tym przygotowując recenzję. Czasami autorowi udaje się stworzyć pewien cykl, który nie jest spięty silnymi klamrami i choć łączy go postać bohatera to nieznajomość wcześniejszych tomów w żaden sposób nie przeszkadza w odbiorze lektury. Tak właśnie zadziało się w tym przypadku. Zagłębiając się w tę historię powoli poznawałam bohaterów, wśród których Gabriel jest ważnym, ale nie jedynym pierwszoplanowym bohaterem. Jego przeszłość pojawia się w kilku miejscach, ale nie burzy odbioru bieżących wydarzeń.

Początkowo trzeba skupić całą uwagę, aby uporządkować sobie bohaterów, nie pogubić się kto jest kim. Wywiady: francuski, izraelski, jordański, brytyjski, amerykański, warto żeby się ze sobą nie pomieszały. Jednak mimo sporej ilości bohaterów w tym wypadku dość szybko poukładałam sobie poszczególne osoby i czerpałam przyjemność z dalszej lektury.
W wypadku tej lektury ciężko jest podążać za jednym bohaterem. Powoli pojawia się ich więcej, ciężar opowieści przenosi się z jedną postać na inną, z jednego państwa na drugie. Początkowo myślałam, że to wywiad francuski będzie tu najważniejszy, potem Gabriel przez chwilę grał główne skrzypce, żeby przenieść się na Natalie, a następnie Lajlę. Autor pokazuje również akcję z tej drugiej strony, momentami oczami osławionego Saladyna. To wszystko sprawia, że wszelkie przypuszczenia co do rozwoju akcji spalają na panewce. To nie jedna z opowieści o osławionym Bondzie, który z każdej akcji wychodzi bez szwanku. Tutaj życie jest prawdziwe, z całą jego brutalnością i śmiercią. Jeden nieostrożny ruch sprawia, że człowiek może w jednej chwili zginąć, czasami od przypadkowej, a czasami planowanej kuli.
Największym atutem w przypadku tego tytułu jest niepewność. Każda zaplanowana akcja tajnych służb może wziąć w łeb. Niewielkie elementy, który wykorzystują terroryści dają pogląd, jak niewiele możemy zrobić. Wystarczy drobna luka, aby człowiek gotowy zginąć przemknął się przez gęstą sieć. Wystarczy drobny szczegół, żeby akcja przebiegła zupełnie inaczej, ostatecznie doprowadzając do wielkiej tragedii. Do samego końca nie wiadomo, komu uda się wyjść cało, kto wygra tę potyczkę, a potem wojnę.
Ten tytuł niesie przekaz, który pokazuje, jak niepewnie w gruncie rzeczy powinniśmy się czuć. Ta historia tylko w pewnych elementach jest oparta na wyobraźni autora. Nie wiem jak bardzo zgłębił on działanie tajnych służb oraz terrorystów, ale z pewnością wydarzenia, które pojawiają się w tym tytule miały już miejsce i nadal się pojawiają.
Muszę przyznać, że świetnie mi się czytało "Czarną wdowę". Z pewnością sprawił to też doskonały język autora, lekki i wciągający oraz ciekawi bohaterowie i szybka akcja z wieloma zwrotami.

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2017-06-11, Ocena: 5, Przeczytałam,
"Dla zawodowego szpiega nie ma nic gorszego, niż dostać od funkcjonariusza obcych służb wiadomość, którą winien był pozyskać sam." Powieść szpiegowska w bardzo dobrym wydaniu, z ciekawym pomysłem na intrygującą fabułę, nawiązującą do terrorystycznych działań coraz usilniej dobijających się o bazujący na brutalności i okrucieństwie rozgłos na międzynarodowej arenie współczesnego świata. Nakłaniająca do zdefiniowania indywidualnych osądów i przekonań, zbadania postaw organizacji antyterrorystycznych, poddania analizie decyzji osób piastujących najwyższe stanowiska w rządach państw kluczowych z perspektywy ogólnoświatowego bezpieczeństwa i pokoju. Naświetlenie ogromnego zagrożenia, którego źródła wywodzą się z ISIS, jak eskalacja przemocy, obliczone na spektakularność zamachy, podkładanie bomb, coraz liczniejsze akcje agresji, próby zastraszenia, wywołania strachu, wywarcia nacisku. I sprzeciwiające się im działania tajnych agencji wywiadowczych, służb bezpieczeństwa, pozyskujące informacje, monitorujące wszelkie aktywności, przenikające do obcych struktur organizacyjnych. Oczywiście i w ich szeregach są nieomylni zabójcy, mistrzowscy stratedzy, genialni mistyfikatorzy, działający pod fałszywą tożsamością. Spryt, dokładność, szybkość, które z czynników zdołają przeważyć zwycięską szalę dla jednej ze stron konfliktu? A może w tym starciu nie ma wygranych, a są tylko przegrani? To wszystko, jak również wiele jeszcze innych aspektów związanych z terroryzmem, znajdziemy właśnie w tej powieści, której fabuła sugestywnie przedstawia prawdopodobny scenariusz zdarzeń, usilne zmiany układu sił na mapie świata, werbowanie do siatki terrorystycznej nowych członków, specjalistyczne przeszkolenie ich do atakowania celów w krajach Zachodu. Całkowite zaślepienie, tłumiona nienawiść, bezwzględne oddanie sprawie, gotowość do największego poświęcenia, rezygnacja z życia w imię idei. I koordynujący działaniami terrorystów, tajemniczy islamski lider, którego prawdziwego nazwiska i miejsca pochodzenia nikt nie zna, zaś przyjęty przez niego pseudonim Saladyn nie może być dziełem przypadku. Seria krwawych zamachów dokonanych w Paryżu i Amsterdamie okazuje się dopiero początkiem zakrojonej na szeroką skalę zemsty członków ISIS wobec zachodnich społeczeństw. Na pomoc zostaje wezwany Gabriel Allon, legendarny agent izraelskiego wywiadu, mający wytropić wszelkie ślady siatki Saladyna, skrupulatnie poznać jego plany, przeciwstawić się zamierzeniom, nie dopuścić do kolejnych masowych morderstw. W tym celu decyduje się umieścić w pozornie nieprzeniknionej nadrzędnej grupie wroga zaufanego agenta. Staranne przygotowania, eliminujące ryzyko wpadki, wymagają jednak czasu, a ten okazuje się towarem deficytowym. Autor z wielkim realizmem odmalowuje społeczne, religijne, polityczne i kulturalne tło, odwołuje się do miejsc na świecie, gdzie dżihad znajduje doskonałe warunki do umocnienia i rozbudowy swojego potencjału, zdobywania funduszy i tworzenia przyczółków wprost pod okiem niewiernych. Ten wysoki poziom uszczegółowienia powoduje, że szybciej lokujemy się w powieściowej rzeczywistości, lepiej rozumiemy motywy czynów pozytywnych postaci, trafniej wychwytujemy uwarunkowania ich funkcjonowania, intensywniej wczuwamy się w dylematy związane z przydzielonymi im niebezpiecznymi misjami. A zakończenie zaskakuje swoim wydźwiękiem. Książkę czyta się bardzo dobrze, z chęcią zagłębiamy się w kolejne części, potrafi wprowadzić atrakcyjne zamieszanie związane z nieoczekiwanym przebiegiem zdarzeń, podtrzymać napięcie, wpleść sensacyjne elementy, ukazać wydawałoby się barwny, ekscytujący i emocjonujący obraz życia szpiega. Presja, niebezpieczeństwo, ryzyko, odpowiedzialność, stąpanie po cienkim lodzie niepewnych informacji, ograniczone zaufanie nawet do najbliższych współpracowników. Przygoda czytelnicza pozwalająca na spędzenie intrygującego popołudnia z książką w ręku, przeniknięcie do świata tajnych służb wywiadu. Zerknij do moich wrażeń po przeczytaniu poprzedniej odsłony cyklu, "Angielski szpieg", każdy z tomów można czytać niezależnie. bookendorfina.pl

Jak wszystkie dotąd przeczytane przeze mnie książki Daniela Silvy także i ta dostarczyła mi zwyczajową porcję emocji i przyjemności z czytania. Uwielbiam Gabriela Allona i nic na to nie poradzę. Teraz Gabriel zaczyna pełnić nową rolę w Biurze ale podejrzewam, że nie zrezygnuje z pracy w terenie. Poza tym lubię czytać w jaki sposób Gabriel ze swoją ekipą werbują nowych pracowników, jak ich szkolą i w jaki sposób pilnują podczas wykonywanie przez nich trudnych zazwyczaj misji. Tak było i tym razem. Podoba mi się świat agentów, którzy zwalczają terroryzm, chociaż sposoby są czasem równi brutalne jak te stosowane przez terrorystów. Z przyjemnością sięgnę po kolejny tom z cyklu.

Portret szpiega
Daniel Silva0
Okładka ksiązki - Portret szpiega

Dla Gabriela i jego żony Chiary to miał być początek przyjemnego weekendu w Londynie - najpierw wizyta w galerii w St. James's, by potwierdzić autentyczność...

Śmierć w Wiedniu
Daniel Silva0
Okładka ksiązki - Śmierć w Wiedniu

Gabriel Allon, konserwator sztuki i as izraelskiego wywiadu w jednej osobie, zostaje wysłany do Wiednia. Ma zbadać okoliczności zamachu na biuro zajmujące...