OPIS KSIĄŻKI:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-04-18
Kategoria: Literatura faktu
Dodał/a książkę:Sławomir Krempa
Tajemnicze porwania, seryjni mordercy, brutalne napady i głośne procesy sądowe. Czarna wołga to trzymająca w napięciu opowieść o zbrodniach PRL, które elektryzowały dziennikarzy i bulwersowały opinię publiczną. Ale także o tych, o których społeczeństwo miało się nigdy nie dowiedzieć.

Przemysław Semczuk dotarł do byłych przestępców oraz tajnych dokumentów IPN-u. Prezentuje metody działania sprawców zbrodni i ujawnia kulisy działań operacyjnych organów ścigania. Dziś, gdy nie obowiązuje cenzura, możemy w końcu poznać tajemnice kryminalnego półświatka PRL.
MeaCulpa plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-02-03, Na półkach: Przeczytałem,52 książki- 2017,XXX książek w 2017 roku,
Przemysław Semczuk to polski dziennikarz, publicysta, jego specjalizacją jest historia Polski w okresie PRL. Publikował w tygodnikach "Newsweek" oraz "Wprost". Obecnie współpracuje z miesięcznikiem "Wysokie Obcasy Extra".

Czarna Wołga zawiera w sobie sprawy kryminalne z okresu Polskiej Republiki Ludowej. Jest to zbiór dwunastu dochodzeń, jednych nieudolnych, kończących się klęską, innych sprawnych, zakończonych sukcesem.

Autor odkopał zbrodnie, które wstrząsnęły Polską w czasie powojennym, dotarł do wielu świadków, oskarżonych i milicjantów. Na podstawie starych akt i wielu wywiadów stworzył pozycje, która miała za zadanie obnażyć kryminalną przeszłość naszego kraju, pokazać techniki śledcze agentów i Służb Bezpieczeństwa.

Na jaw wyszło wiele spraw, które były sprawnie zatuszowane przez tamtejsze władze. Błędy i porażki śledztw również zostały pokazane bez zbędnej otoczki, fałszywej oprawy i uników.

Semczuk opowiada między innymi historię tytułowej Czarnej Wołgi, którą rzekomo porywano dzieci. Najbardziej jednak interesującym mnie artykułem był ten o Wampirze z Zagłębia, seryjnym mordercy, opowieść znana chyba wszystkim. Mężczyzna zabijał kobiety i nie robił tego na tle rabunkowym czy seksualnym. Udowodniono mu 14 morderstw i 7 usiłowań zabójstw. Jednak sprawa Zdzisława Marchwickiego do chwili obecnej pozostaje zagadką.

W tamtym okresie częstym wyrokiem była kara śmierci. Była to najsurowsza kara. Spotkała ona kilku bohaterów owej książki. Najczęstszym środkiem wykonania wyroku było powieszenie. W 1989 roku sejm ogłosił amnestię, która między innymi zamieniała osobom skazanym na stracenie wyroki na 25 lat pozbawienia wolności.

Obserwujemy przebieg wydarzeń, zauważamy kulejące zasady organizacyjne wyższych struktur dbających o bezpieczeństwo społeczeństwa. Widzimy również, że wiele razy za bardzo skupiali się na samym zamaskowaniu przestępstwa niźli jego rozwiązaniu. Z racji tego, iż jestem na studiach na kierunku Kryminologia i Kryminalistyka, to jestem świadoma tego, jak rozwinęła się technologia oraz sposób rozwiązywania zagadek, tropów, taktyk śledczych.

Czy coś mnie zawiodło? Niestety tak. Na okładce czytamy "Odkryj kulisy najbardziej wstrząsających zbrodni", a tak naprawdę takich przypadków znajdziemy w całości niewiele. Niektóre owszem, wstrząsnęły Polskę. Jednak to tylko ze względu na to, że sprawcą był na przykład sławny aktor bądź ofiara była rodziną jednego z polityków. Liczyłam na pikantne szczegóły, dostałam wiele ogólników. Mimo wszystko jestem niezmiernie zadowolona z lektury, ponieważ poznałam wiele treści tajnych akt, przeczytałam informacje, które w tamtym czasie były owiane ogromną tajemnicą. Autor odwalił kawał dobrej roboty.

Sprawne posługiwanie się językiem specjalistycznym, proste zdania i sposób w jaki całość została poprowadzona świadczy o dobrym rozeznaniu Przemysława Semczyka w tym temacie. Widać jego pasję do pisania, czytelnik wciąga się do granic, czuje dreszcz emocji. Autor przedstawił całokształt w takiej postaci, aby przypominał prawdziwe akta sprawy, zawierające liczne źródła. Nie były to tylko listy oskarżonych, zeznania świadków czy wspomnienia prowadzących śledztwa, ale również pamiętnik zbrodniarza, stare informacje prasowe z PAP. Na samym końcu znajdziemy rejestr zbrodni, bibliografię oraz spis ilustracji zamieszczonych w książce, bo i one urozmaicają treść. Jest to na przykład bank "Pod Orłami", w którym dokonano słynnego napadu, zdjęcie Czarnej Wołgi czy list "psychopaty ciemności".

Jest to źródło ogromnej wiedzy, ciekawy spis tematów, zbiór najciekawszych i najbardziej tajemniczych zbrodni. Jeśli ktoś interesuje się kryminologią, to zdecydowanie powinien sięgnąć po tę publikację.

Recenzja znajduje się również na www.zksiazkadolozka.blogspot.com
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 52 książki 2013,
Narracja, przypominająca prezentowanie kryminalnych spraw przez Michała Fajbusiewicza w programie "Magazyn kryminalny 997", niesamowicie wciąga, a świadomość, iż przytaczane przestępstwa miały naprawdę miejsce wyzwala dreszczyk emocji. Opisy milicyjnych działań dają obraz rzeczywistej kondycji ówczesnego aparatu bezpieczeństwa i podejścia społeczeństwa do tzw. "pomocy służbom".
Ciekawa pozycja dla interesujących się historią Polski w latach peerelu, tej od strony tajemniczych porwań, seryjnych morderstw i brutalnych napadów.
AgnieszkaG Linia koment
Przeczytane:2013-09-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,