Czarne sekundy

„Czarne sekundy” to kolejny na polskim rynku i długo wyczekiwany tom przygód inspektora Sejera, autorstwa Karin Fossum, uznawanej za norweską królową zbrodni. Seria o przygodach inspektora Sejera wydawana jest na całym świecie i od lat uznawana za jedną z najciekawszych serii kryminalnych. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników kryminału. Nie tylko skandynawskiego!

Ida Joner jedzie swoim nowiutkim rowerem kupić słodycze. Sympatyczna, szczęśliwa dziewczynka niedługo będzie świętować dziesiąte urodziny. Kiedy jej powrót do domu opóźnia się o ponad pół godziny, jej matka, Helga Joner, zaczyna się niepokoić. Dzwoni do przyjaciół córki i do sklepu, ale małej Idy nikt nie widział. Rodzina zawiadamia policję i wyrusza na poszukiwania zaginionego dziecka. Najgorszy koszmar matki właśnie staje się rzeczywistością. Setki ochotników przeczesują okolicę, ale nigdy nie ma śladu Idy ani jej roweru. Rodzina jest już na skraju psychicznego załamania, media rozpętują szaleństwo, lecz Inspektor Sejer zachowuje spokój, dodając matce otuchy. On także sądzi, że to bardzo zagadkowa sprawa. Zazwyczaj zaginione dzieci odnajdują się w ciągu czterdziestu ośmiu godzin, a Ida Joner zniknęła bez śladu.

Informacje dodatkowe o Czarne sekundy:

Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Data wydania: 2012-10-10
ISBN: 978-83-61386-23-0

Kup książkę Czarne sekundy

Czarne sekundy - opinie o książce

Niesamowity kryminał. Warto zagłębić się w tę historię by poczuć ciarki na ciele.

Avatar użytkownika - malczes88
malczes88
Przeczytane:2017-02-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Helga Joner zawsze przeczuwała, że szczęście, jakim obdarzył ją los dając jej córeczkę, kiedyś się skończy. Samotna, skupiona wyłącznie na wychowywaniu córki, której doczekała się w dość późnym wieku, żyje w strachu, że ta piękna, mądra dziewczynka kiedyś ją opuści. Prorocze myśli się spełniają, gdy pewnego popołudnia dziewięcioletnia Ida Joner wyrusza na swym nowym, lśniąco żółtym rowerze do pobliskiego kiosku, lecz nigdy tam nie dociera. Sprawę zaginionej dziewczynki dostaje inspektor Sejer, który w początkowej fazie, wraz se swoim młodszym partnerem Scarrem, ma nadzieję na odnalezienie Idy żywej. Z biegiem czasu jednak nadzieja wygasa a inspektor zaczyna poszukiwać jakiegokolwiek śladu pozwalającego rozwiązać zagadkę zniknięcia dziewczynki. Brak świadków, brak śladów, brak punktu zaczepienia. Karin Fossum nigdy nie tworzyła powieści, które powalają szybką akcją i tym razem jest tak samo. Czytelnik ma do czynienia z jedną sprawą, wokół której toczy się cała fabuła. Po drodze poznajemy ludzi, którzy mogą być zamieszani w sprawę. Ich portrety są na tyle szczegółowe, iż dowiadujemy się co nimi kieruje, co jest dla nich ważne. Do bardzo dobrych portretów autorka dołącza ciekawy klimat. Mała miejscowość, powolne odkrywanie prawdy, zacieśniające się kręgi wokół podejrzanych. "Czarne sekundy" to kryminał typowo skandynawski, gdzie wszystko toczy się swoim rytmem, krew nie leje się z każdej przerzucanej strony a akcja sprowadza się do przesłuchań, szukania śladów i poznawania bohaterów dramatu. Jedyny zarzut, jaki mam do tej powieści to zbyt szybkie odkrycie kart, gdyż praktycznie od początku można się domyślić, kto zawinił. Zagadką pozostaje sposób i powód czynu. Być może taki był zamysł autorki, by bardziej skupić się na innych aspektach. Tutaj bowiem świetnie jest ukazane, jak wiele zrobi matka dla swojego dziecka. My, kobiety i matki, jesteśmy zdolne do wszystkiego, by uchronić swoje dziecko. Reasumując, książka mnie zadowoliła, choć nie powaliła. Motyw dość ograny na szczęście nadrabia wykonaniem. I chociaż jest to najsłabsza powieść autorki jaką przeczytałam, to nie uważam, bym straciła czas. Polecam osobom, które lubią powolne, drobiazgowe śledztwo bez fajerwerków i specyficzną atmosferę otaczającą tajemnicę.
Avatar użytkownika - Domi__T
Domi__T
Przeczytane:2014-08-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2014,
Pewnie niejedna matka boi się, że nadejdzie taki dzień, kiedy jej dziecko wyjdzie z domu do koleżanki, szkoły bądź sklepu i już nie nigdy nie wróci. Taki właśnie dzień nadszedł w życiu Helgi Joner. Jej niespełna 10-letnia córeczka pojechała na rowerze do sklepu i zaginęła. "Czarne sekundy" są dla mnie powieścią o rozpaczy trzech matek, które gorąco pragną uchronić swoje dzieci przed złem. Fossum jak zwykle tak dogłębnie wnika w psychikę bohaterów, że zdają się oni być dobrymi znajomymi czytelnika i wywołują empatię. Książkę, mimo jej przygnębiającego nastroju, czyta się szybko i z zainteresowaniem.
Mistrzostwo formy, jak zawsze u Fossum. Te książki czyta się jednym tchem. Pogłębiona psychologia postaci, zwroty akcji, wstrzymujące wdech w piersi opisy zdarzeń...A wszystko z "drugim dnem", z głęboką prawdą o fatalnej kondycji moralnej współczesnego świata...
,,Czarne sekundy'' jest to kryminalno-psychologiczna powieść. Ja niezbyt lubię tego rodzaju książki, ale ta mi się spodobała. Jest ciekawa, znajduje się tu dużo opisów, emocje, energia, tagizm - czyli to co lubię! Jest to książka pełana przygód i niespodzianek. Trzyma w napięciu do samego końca. Nie można się od niej oderwać, a zaraz po skończeniu czytania chce się więcej... Pozycja obfituje w niesamowite przygody. Mogę polecić ją wszystkim wielbicielom tajemnic i niebezpiecznych przygód.
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2013-04-06, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku,
Fabuła miejscami nie toczy się zbyt prędko, ale w tej książce to plus, bo to powoduje gonitwę myśli, czytając, skupiamy się na bohaterach i tym, co dzieje się w ich głowie. A to pisarka ukazała rewelacyjnie. Wnikliwie analizuje bohaterów, ich dobre i złe oblicze, powoli odkrywana jest prawda. Idealnie odmalowane są ich emocje, każda myśl jest istotna, można się w ich osobowości zagłębić, zadać pytanie: dlaczego postąpili tak, a nie inaczej. Taka mistrzowska analiza przypadków. Taki zabieg podsyca ciekawość w trakcie czytania. To podstawa tej książki i jej ogromna zaleta. Pisarka nie etapuje krwawymi szczegółami, co poczytuję za plus. Nie przyprawia o wielkie, mroczne ciarki, nie jest aż tak bardzo mroczna lektura. Co mi zabrakło? Malutkim minusem jest brak opisów reakcji matki dziewczynki na wieść, że znaleziono ciało. Trochę szkoda, że autorka nie pokusiła się o próbę uzewnętrznienia jej przeżyć, dodałoby to jeszcze tej książki więcej ,,głębi". Ta kryminalno-psychologiczna powieść pokazuje, jak kilka sekund potrafi nieodwracalnie zmienić życie wielu osobom. Także to, że wiele osób nie przejmuje się swoimi czynami, nie chce myśleć, chce zapomnieć.
Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2019-07-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Ida dziewięcioletnia dziewczynka, wyrusza na swoim żółtym rowerku do pobliskiego sklepu, kiedy zbliża się wieczór a jej dalej nie ma w domu, matka czuje, że stało się coś złego, rozpoczynają się poszukiwania, do których dołącza inspektor Konrad Sejer. Po jakimś czasie odnajduje się rower dziewczynki, jednak po niej samej nie ma śladu, trudno też znaleźć świadków zdarzenia.

Kto stoi za jej zaginięciem? Czy uda się odnaleźć Idę żywą?

Obserwujemy wewnętrzne zmagania bohaterów, które tworzą ciekawe portrety psychologiczne, a opisany klimat jest tajemniczy.

Avatar użytkownika - moonioz
Przeczytane:2016-07-15, Ocena: 5, Przeczytałam,
Za podszeptem diabła
Karin Fossum0
Okładka ksiązki - Za podszeptem diabła

Dwóch znudzonych nastolatków krąży po mieście, szukając rozrywki i pieniędzy na kilka piw w barze. Niewinny wieczór uruchamia łańcuch tragicznych zdarzeń...

Zabójstwo Harriet Krohn
Karin Fossum0
Okładka ksiązki - Zabójstwo Harriet Krohn

Karin Fossum uznawana jest za jedną z najlepszych autorek kryminałów na świecie. Tłumaczona na kilkanaście języków, doceniana jest w szczególności...