Opis ksiązki
Kup Teraz

Czarne sekundy

Ocena ( 7 osób )
4.9
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Data wydania: 2012-10-10
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-61386-23-0
Liczba stron: 312
Dodał/a książkę:dona
Recenzja - Czarne sekundy

„Czarne sekundy” to kolejny na polskim rynku i długo wyczekiwany tom przygód inspektora Sejera, autorstwa Karin Fossum, uznawanej za norweską królową zbrodni. Seria o przygodach inspektora Sejera wydawana jest na całym świecie i od lat uznawana za jedną z najciekawszych serii kryminalnych. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników kryminału. Nie tylko skandynawskiego!

Ida Joner jedzie swoim nowiutkim rowerem kupić słodycze. Sympatyczna, szczęśliwa dziewczynka niedługo będzie świętować dziesiąte urodziny. Kiedy jej powrót do domu opóźnia się o ponad pół godziny, jej matka, Helga Joner, zaczyna się niepokoić. Dzwoni do przyjaciół córki i do sklepu, ale małej Idy nikt nie widział. Rodzina zawiadamia policję i wyrusza na poszukiwania zaginionego dziecka. Najgorszy koszmar matki właśnie staje się rzeczywistością. Setki ochotników przeczesują okolicę, ale nigdy nie ma śladu Idy ani jej roweru. Rodzina jest już na skraju psychicznego załamania, media rozpętują szaleństwo, lecz Inspektor Sejer zachowuje spokój, dodając matce otuchy. On także sądzi, że to bardzo zagadkowa sprawa. Zazwyczaj zaginione dzieci odnajdują się w ciągu czterdziestu ośmiu godzin, a Ida Joner zniknęła bez śladu.

Recenzja
AdelaMi Linia koment
Przeczytane:2016-10-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,

Powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Swego rodzaju połączenie „Fargo” z „Twin Peaks”. Mała dziewczynka wyjeżdża przed wieczorem na żółtym rowerku do kiosku po słodycze. Znika. Przepada, rozpływa się we mgle. Jej matka i najbliższa rodzina popadają w rozpacz. W małym miasteczku nikt nie krzywdzi dziewczynek. W małym miasteczku wszyscy są dobrzy, żyją swoimi sprawami, kochają dzieci i uczciwie pracują na swoje wydatki.

 

A jednak mała Ida nie wróciła do domu. Choć wszyscy mieszkańcy rzucili się do pomocy, inspektor Sejer podejrzewa, że ktoś tu nie mówi całej prawdy

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
monalizka + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,

Fabuła miejscami nie toczy się zbyt prędko, ale w tej książce to plus, bo to powoduje gonitwę myśli, czytając, skupiamy się na bohaterach i tym, co dzieje się w ich głowie. A to pisarka ukazała rewelacyjnie. Wnikliwie analizuje bohaterów, ich dobre i złe oblicze, powoli odkrywana jest prawda. Idealnie odmalowane są ich emocje, każda myśl jest istotna, można się w ich osobowości zagłębić, zadać pytanie: dlaczego postąpili tak, a nie inaczej. Taka mistrzowska analiza przypadków. Taki zabieg podsyca ciekawość w trakcie czytania. To podstawa tej książki i jej ogromna zaleta.

Pisarka nie etapuje krwawymi szczegółami, co poczytuję za plus. Nie przyprawia o wielkie, mroczne ciarki, nie jest aż tak bardzo mroczna lektura.

Co mi zabrakło? Malutkim minusem jest brak opisów reakcji matki dziewczynki na wieść, że znaleziono ciało. Trochę szkoda, że autorka nie pokusiła się o próbę uzewnętrznienia jej przeżyć, dodałoby to jeszcze tej książki więcej ,,głębi".

Ta kryminalno-psychologiczna powieść pokazuje, jak kilka sekund potrafi nieodwracalnie zmienić życie wielu osobom. Także to, że wiele osób nie przejmuje się swoimi czynami, nie chce myśleć, chce zapomnieć.
Domi__T plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,
Pewnie niejedna matka boi się, że nadejdzie taki dzień, kiedy jej dziecko wyjdzie z domu do koleżanki, szkoły bądź sklepu i już nie nigdy nie wróci. Taki właśnie dzień nadszedł w życiu Helgi Joner. Jej niespełna 10-letnia córeczka pojechała na rowerze do sklepu i zaginęła.
"Czarne sekundy" są dla mnie powieścią o rozpaczy trzech matek, które gorąco pragną uchronić swoje dzieci przed złem. Fossum jak zwykle tak dogłębnie wnika w psychikę bohaterów, że zdają się oni być dobrymi znajomymi czytelnika i wywołują empatię. Książkę, mimo jej przygnębiającego nastroju, czyta się szybko i z zainteresowaniem.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 26 książek-2013,Wyzwanie- Papierowy Księżyc,
Mistrzostwo formy, jak zawsze u Fossum. Te książki czyta się jednym tchem. Pogłębiona psychologia postaci, zwroty akcji, wstrzymujące wdech w piersi opisy zdarzeń...A wszystko z "drugim dnem", z głęboką prawdą o fatalnej kondycji moralnej współczesnego świata...
truskaweczka8989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - Papierowy Księżyc,
,,Czarne sekundy'' jest to kryminalno-psychologiczna powieść. Ja niezbyt lubię tego rodzaju książki, ale ta mi się spodobała. Jest ciekawa, znajduje się tu dużo opisów, emocje, energia, tagizm - czyli to co lubię!

Jest to książka pełana przygód i niespodzianek. Trzyma w napięciu do samego końca. Nie można się od niej oderwać, a zaraz po skończeniu czytania chce się więcej... Pozycja obfituje w niesamowite przygody. Mogę polecić ją wszystkim wielbicielom tajemnic i niebezpiecznych przygód.
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Kasialeja Linia koment
Przeczytane:2016-10-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
AdelaMi Linia koment
Przeczytane:2016-10-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anikirax Linia koment
Przeczytane:2016-07-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
goster Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów