Opis ksiązki
Kup Teraz

Czarni myśliwi. Brygada Dirlewangera

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2011-10-07
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7536-278-7
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:czytam
Czarni myśliwi – recydywiści i kłusownicy, którym Himmler osobiście proponuje wolność w zamian za polowanie na ludzi na terenach okupowanych. Człowiek przystępujący do tej faustowskiej umowy to doktor politologii Oskar Dirlewanger, społeczny wyrzutek, ochotnik z czasów pierwszej wojny światowej, "potępieniec" korpusów ochotniczych. Jako żołnierz, a potem działacz nazistowski podejmuje walkę ze "światem wrogów", którzy zagrażają Niemcom.

Dla czarnych myśliwych wojna oznacza polowanie na partyzantów, ale zajmują się także dozorowaniem polskich Żydów w obozach i uczestniczą w tłumieniu powstania warszawskiego. Ludzie z jednostki specjalnej dokonują rzezi, gwałtów, grabieży na taką skalę, że same zwierzchnictwo SS wszczyna w tej sprawie dochodzenie.

Dwieście białoruskich wiosek znika z powierzchni ziemi, w Warszawie z rąk czarnych myśliwych giną tysiące ludzi. Żołnierze Dirlewangera wyróżniają się okrucieństwem w czasie rzezi Woli.

Napisana na podstawie materiałów z archiwów niemieckich, rosyjskich i polskich praca Christiana Ingrao stanowi pierwsze całościowe opracowanie na temat kłusowników Hitlera.

Książka francuskiego historyka otwiera nową serię Wydawnictwa Czarne – Historia/Historie.


Powstanie warszawskie pozostaje zbrodnią nieukaraną. Prawie żaden z odpowiedzialnych za ludobójstwo w Warszawie w sierpniu i wrześniu 1944 roku nie został za to skazany. Teraz niemal we wszystkich przypadkach jest już za późno. Ale nie jest za późno na pamięć, dokumentację, analizę… Monografia jednego z najbardziej przerażających i odrażających oddziałów II wojny światowej, brygady Dirlewangera , uzupełnia istotną lukę w naszej wiedzy i pamięci. W sposób systematyczny i szczegółowy, a przez to – niezwykle wstrząsający i autentyczny – autor ukazuje w niej mechanizmy totalitarnej machiny zagłady.
Jan Ołdakowski

Ta książka wchodzi pod skórę. Irytuje, boli, uwiera. Prawie na każdej stronie mierzymy się z ogromem zła i cierpienia, czujemy dreszcz przebiegający po plecach. Ale trzeba ją przeczytać. Bo trzeba skonfrontować się z historią, o której tak łatwo potrafimy zapomnieć.
Angelika Kuźniak

Książka straszna, pasjonująca, bo niesłychanie niewygodna.
Thomas Wieder, "Le Monde des Livres"
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
jolly_roger plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-10, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Jak dla mnie ta książka to wielkie nieporozumienie. Autor na siłę przekonuje czytelnika do swojej teorii, w której fakt, że żołnierze Dirlewangera byli w dużej części kłusownikami jest decydujący o ich zachowaniu. Treść jest bardziej psychologiczna niż historyczna, ale nie jest to korzystne zjawisko. Czytelnik pozna pewne fakty, niestety autor cały czas skupia się na wątpliwej jakości dywagacjach psychoanalitycznych. Zdecydowanie nie polecam tej książki, było to pierwsze moje rozczarowanie wydawnictwem Czarne.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Czarni myśliwi. Brygada Dirlewangera Stryjeńska. Diabli nadali
Angelika Kuźniak
Okładka - Czarni myśliwi. Brygada Dirlewangera Grochów
Andrzej Stasiuk
Okładka - Czarni myśliwi. Brygada Dirlewangera Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
Swietłana Aleksijewicz
Okładka - Czarni myśliwi. Brygada Dirlewangera Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie
Zofia Zaleska
Okładka - Czarni myśliwi. Brygada Dirlewangera Langosz w jurcie
Varga Krzysztof
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów