Czarny dom

Na wyspie zostaje popełniony brutalny mord na jednym z mieszkańców wioski Crobost. Do śledztwa zostaje przydzielony oficer policji z Glasgow, Fin Macleod, który urodził się i dorastał na Lewis. Wcześniej zajmował się sprawą niemal identycznego morderstwa popełnionego w Edynburgu, ale od początku podejrzewa, że zbrodnie nie są dziełem tego samego sprawcy, zwłaszcza że ofiara, Angel Macritchie, miała wielu wrogów. Śledztwo jest też dla Fina okazją powrotu w przeszłość, którą, jak mu się zdawało, dawno pogrzebał, i w której kryje się zagadka zbrodni.

Teraz wraca wspomnieniami do dawnych wydarzeń, między innymi do wyprawy na An Sgeir - skałę na Atlantyku, gdzie od setek lat, raz do roku, dwunastu mężczyzn z Lewis przez dwa tygodnie zabija młode głuptaki, zwane w miejscowym dialekcie "guga", których mięso, uchodzące za wielki przysmak, przywozi potem na wyspę. Udział w tej uświęconej tradycją wyprawie jest uznawany za zaszczyt, a w przypadku dorastających chłopców - za wejście w wiek męski. Fin, jako młody człowiek, tuż przed wyjazdem na studia do Glasgow, płynie na skałę, by wziąć udział w corocznych łowach. To, co się tam wydarzy, na zawsze odmieni jego życie i życie jego przyjaciół z dzieciństwa.

Teraz, jako dojrzały mężczyzna, płynie na skałę po raz drugi, by w kamiennym "czarnym domu", który od wieków służy łowcom za schronienie podczas pobytu na An Sgeir, dowiedzieć się zapomnianej prawdy o sobie - i rozwiązać zagadkę zbrodni.

Informacje dodatkowe o Czarny dom:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2014-02-05

Kup książkę Czarny dom

Czarny dom - opinie o książce

Avatar użytkownika - Azzmon
Azzmon
Przeczytane:2016-04-10, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książek 2016, Przeczytane,
Nie spodziewałem się wybitnej powieści po tej książce. Pomyślałem, że to kryminał jak miliony innych. I rzeczywiście detektyw jest. Zbrodnia też jest. Ale kryminał to chyba nie do końca trafne określenie. Samego kryminały w kryminale jest tu niewiele. I dobrze! Bo dzięki temu powieść zyskuje. Mała wyspa Lewis, na która po latach wraca policjant skierowany w rodzinne strony ze względu na zbrodnię, którą popełniono. Rozwiązując zagadkę kryminalną odkrywa tajemnice wyspy i swoje życie, które skończyło się na Lewis kilkanaście lat temu. Dzięki powrotowi Fin odkrywa co jest dla niego najważniejsze oraz to, że nigdy nie ucieknie od przeszłości i od miejsca, w którym się wychował. Kryminał o zabarwieniu obyczajowym. Już rozglądam się za drugą częścią trylogii Wyspy Lewis.
Avatar użytkownika - wika9
wika9
Przeczytane:2014-08-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam, Zakupione od marca 2014,
Skusiłam się na tą książkę, zachęcona pozytywnymi recenzjami. Poprzeczka została ustawiona wysoko, czy książka temu sprostała? Nie do końca, muszę szczerze przyznać. Akcja została umiejscowiona na małej, szkockiej wyspie wśród zamkniętej społeczności. Na tą wyspę powraca po latach główny bohater, Finn, zamierza rozwikłać zagadkę morderstwa. Nie podpisuję się pod zachwytami nad tą pozycją, książkę czytałam bez większego zainteresowania, Peter May mnie nie oczarował. Nie zamierzam sięgać po kolejne tytuły tej trylogii. Podsumowując - można przeczytać, bez zbędnych zachwytów.
Avatar użytkownika - sarenka29
sarenka29
Przeczytane:2014-08-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2014-05-11, Ocena: 5, Przeczytałam, x 52 ksiażki 2014,
Świetny kryminał; akcja dzieje się w małej zamkniętej społeczności, mieszkańcy której bardzo dobrze się znają. Jest morderstwo (a nawet dwa), jest wielu podejrzanych, są dawne i niewyjaśnione od lat konflikty. Bardzo dobrze napisany kryminał! Polecam.
Avatar użytkownika - BooksMyHarbour
BooksMyHarbour
Przeczytane:2018-07-25, Ocena: 4, Przeczytałam, Opinie, Mam,

"Powieść jest zwierciadłem przechadzającym się po gościńcu życia." (Stendhal)

Trylogia Petera Maya to zwierciadło przechadzające się po malowniczej, mrocznej i niezwykle tajemniczej wyspie Lewis.
Oglądamy tu wizerunki jej mieszkańców i zadajemy sobie pytanie, czy na pewno chcą oni spoglądać w lustro?

Wiąże się to z wnikaniem w głąb siebie, analizowaniem przeszłości, przywoływaniem dawno już wypartych myśli i wspomnień.
Zapewne najlepiej by było zamknąć rozdział nazywany przeszłością, żyć wyłącznie tu i teraz, ale przecież się nie da.
Przeszłość wciąż się dzieje, stale nam towarzyszy, buduje naszą tożsamość, determinuje życiowe wybory.
Owszem, możemy wyrzucić wszystkie lustra, spalić zdjęcia, podjąć próbę wymazania faktów z pamięci, ale one jednak będą czekać cierpliwie w podświadomości, by ujawnić się w najmniej oczekiwanym momencie.

"Czarny dom" skrywa wiele mrocznych tajemnic, dostępnych tylko nielicznym jego mieszkańcom.

Avatar użytkownika - Wiesia63
Wiesia63
Przeczytane:2018-06-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Wciągająca opowieść o spokojnym, anmerykańskim maisteczku, którym wstrząsają okrutne morderstwa dzieci. Główny bohater Jack Sawyer ( emerytowany policjant) chce wykryć kto stoi za tymi zbrodniami. Czy zabójstwa są dziełem psychopaty, czy działa tu tajemnicza, złowroga siła? Jaką rolę odgwywa w powieści tytułowy ,,czarny dom"? Czy nasz świat jest jedynym światem w kosmosie? Na te pytania być może usyska się powiedź czytając  tą powieść.

Avatar użytkownika - MagdaMc
Przeczytane:2016-12-22, Ocena: 3, Przeczytałam, Berry,
Na gigancie
Peter May0
Okładka ksiązki - Na gigancie

Pięciu nastolatków z marzeniami. Pięć dekad strachu. JEDNA MROCZNA PRAWDA. Glasgow, 1965 rok. Jack Mackay, nieustępliwy, uparcie dążący do celu nastolatek...

Człowiek z wyspy Lewis
Peter May0
Okładka ksiązki - Człowiek z wyspy Lewis

"Druga część, po „Czarnym domu”, trylogii Petera Maya o wyspie Lewis. CZŁOWIEK BEZ IMIENIA Niezidentyfikowane zwłoki zostaną znalezione w...