Opis ksiązki
Kup Teraz

Czarownica

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Oficynka
Data wydania: 2016-05-24
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-64307-60-7
Liczba stron: 367
Dodał/a książkę:WandaDeKott
Góry Świętokrzyskie – kraina legendarnych sabatów i magii Łukasz, Maciek i Franek uczęszczają do drugiej klasy LO w Nowej Słupi. Ich zwykłe młodzieńcze życie brutalnie przerywa odnalezienie zmasakrowanych zwłok. Zadaniem komisarza Jagiełły i aspiranta Wolskiego będzie szybkie wyjaśnienie prawdy. Czy makabryczny mord jest w stanie przyćmić niecne uczynki działającego nie do końca legalnie prezesa największej lokalnej firmy? Rozpoczyna się niebezpieczna gra, w którą uwikłani zostają wszyscy bez wyjątku. Przyjaźń zostaje wystawiona na ciężką próbę, podobnie jak sielski żywot miejscowych. Kto jest w stanie wyjść obronną ręką z zaistniałej sytuacji?
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Uleczkaa38 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-10-11, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,

 Z powieścią kryminalną sprawa wygląda tak, że mogą je tworzyć wszyscy chętni pisarze, ale tylko nieliczni mają do tego talent... Każdego tygodnia  na półki polskich księgarń trafiają bowiem dziesiątki pozycji spod znaku literatury kryminalnej, lecz tylko nieliczne z nich są naprawdę dobre, intrygujące, opowiedziane w inteligentny i barwny sposób, a do tego nie powielające utartych i znanych już schematów. Napisać o zbrodni jest bowiem łatwo, ale o wiele trudniej jest zrobić to tak, by czytelnik w nią uwierzył, ekscytował się nią i jednocześnie odczuwał swego rodzaju strach i niepokój, a do tego do ostatnich stron nie był w stanie odgadnąć imienia sprawcy... I właśnie dziś chciałabym przedstawić młodego polskiego autora, który wszystko to potrafi i zrobił to, w swojej debiutanckiej powieści pt. "Czarownica", która to ukazała się nakładem Wydawnictwa Oficynka. Panie i Panowie, poznajcie Patryka Majzela - nową nadzieję polskiego kryminału!


 Książka Pana Patryka przenosi nas do małej miejscowości w województwie świętokrzyskim - Nowej Słupi. Tam oto poznajemy głównych bohaterów tej opowieści, którym są trzej uczniowie miejscowego Liceum - Łukasz, Maciej i Franek, Otóż ich spokojne, beztroskie i szczęśliwe młodzieńcze życie, przerywa nagle wieść o odnalezieniu tajemniczych ludzkich szczątków, wykopanych przez psa jednego z mieszkańców miasteczka. Dodatkowo w tym samym czasie dochodzi do zaginięcia wspólnika wpływowego i znanego miejscowego przedsiębiorcy. Przydzieleni do rozwikłania obu tajemniczych spraw komisarz Jagiełło i aspirant Wolski, staną przed nie lada trudnym wyzwaniem... Tymczasem jeden z chłopców - Łukasz, odkrywa wielką, mroczną i niebezpieczną tajemnicę rodzinną, która wiąże się z dramatyczną przeszłością... Młodzi chłopcy, policjanci, miejscowy biznesmen i  mieszkańcy Nowej Słupi - wszyscy oni staną się świadkami niezwykłych wydarzeń, które na zawsze odmienią i ich życie...


 "Czarownica", to niezwykle klimatyczna, barwna, emocjonująca i pasjonująca opowieść kryminalna o ludzkiej zemście, która jest w stanie pchnąć człowieka do najokropniejszych czynów... Opowiedziana z wielkim smakiem, mądrością i nieprzewidywalnością, której to kulminację doświadczamy wraz z wielce spektakularnym finałem. Książka ta stanowi umiejętne i udane połączenie literatury kryminalnej z opowieścią młodzieżową, która to z jednej strony przedstawia zbrodnię, tajemnicę, zło zakorzenione w tym pięknym mieście, z drugiej zaś burzliwe i skomplikowane życie nastolatków, którym to przyszło zbyt szybko i zbyt nagle dorosnąć... Jednak tym, co wyróżnia tę powieść spośród innych kryminałów jest to, iż jej fabuła tak bardzo łączy i wtapia się w klimat i koloryt miejsca w jakim się ona rozgrywa, a więc pięknych i tajemniczych Gór Świętokrzyskich, gdzie to wedle legend przed wiekami żyły wiedźmy i czarownice...


 Pod względem fabularnym mamy tu do czynienia z swoistą niespodzianką literacką, która nie tylko nas intryguje tym, co jest w środku, ale też i bardzo powolnie odsłania kolejne elementy opakowania, by wreszcie ukazać nam swoją tajemnicę... I tak też początkowe rozdziały zapoznają nas z bohaterami tej opowieści, z miejscem w jakim ona się rozgrywa, z punktem zapalnym całej sekwencji dramatycznych wydarzeń, a więc odnalezieniem zmasakrowanych ludzkich zwłok... Następnie z jednej strony uczestniczymy w policyjnym dochodzeniu, z drugiej zaś w życiu naszych nastoletnich bohaterów. Jednak wraz z kolejnymi stronami lektury, obie te kwestie zaczynają się ze sobą nawzajem przeplatać, wiązać, łączyć w jedną, szokującą całość... Autor bardzo umiejętnie stopniuje napięcie, odkrywa przed nami karty swojej kryminalno - obyczajowej intrygi, wciąga nas w ten literacki świat, którego naprawdę nie chce się opuszczać... Liczne zwroty akcji, ciekawi bohaterowie, inteligencja narracji i dbałość o szczegóły na każdym kroku - wszystko to sprawia, że fabuła tej książki zachwyca i pozostaje w naszej głowie na bardzo długo, po zakończeniu jej lektury...


 Jeśli chodzi o bohaterów, to mam nieco ambiwalentne odczucia... Otóż na plus należy wyróżnić tu postacie młodych licealistów, którzy bardzo udali się autorowi.  Maciej, Franek i przede wszystkim Łukasz, są bardzo wiarygodni, naturalni, przekonywujący w swych literackich kreacjach. To zwykli młodzi chłopcy, którym nagle cały ich świat lega w gruzach.... Polubiłam ich, choć z drugiej strony cały czas czułam tę pewną mroczną tajemnicę, jaką oni skrywają... Z pewnością są oni bardzo intrygujący, ciekawi i budzący nasze zainteresowanie, co w literaturze jest najważniejsze. Nieco gorsze wrażenie wywarły na mnie natomiast dorosłe postacie, z komisarzem Jagiełłą i aspirantem Wolskim, na czele. Owszem, są oni przekonywujący w roli stróżów prawa, ale kompletnie niczym nie zaskakujący czytelnika, ot zwykli policjanci, jakich to poznaliśmy już setki w innych książkach. Oczywiście, nie mogę powiedzieć, że czyta się o nich nudno i mało atrakcyjnie, bo tak nie jest..., ale względem młodszych bohaterów, wyglądają po prostu nieco blado. I jest jeszcze postać tajemniczej, tytułowej Czarownicy, o której nie mogę powiedzieć nic więcej aniżeli to, że bardzo intryguje....:)


 Wątek kryminalny, perypetie osobiste bohaterów, logika i inteligencja narracji, to jedno. Zupełnie czym innym jest  przedstawiony tutaj w piękny, barwny i wyrazisty sposób, świat Gór Świętokrzyskich, na przykładzie Nowej Słupi i okolic... Pan Patryk Majzel pięknie opowiada o tym miejscu, o jego zakątkach, zapierających dech piersiach widokach i cudach natury... Równie wspaniale przedstawia kulturę tego regionu, jego zwyczaje, legendy, codzienne życie mieszkańców... I choć to zabrzmi być może jak frazes, ale czytając o tym miejscu naprawdę czułam się tak, jakbym tam była i widziała to wszystko na własne oczy...:)


 Debiuty nie są łatwe, tym bardziej na docenienie i uznanie zasługują te udane. Tak jest w przypadku dzieła Pana Patryka, który stworzył tu naprawdę solidną, interesującą i inteligentną opowieść, jakiej to nie powstydziliby się doświadczeni i najlepsi polscy przedstawiciele tego gatunku. Otóż autorowi udało się przekłuć tutaj na pasjonującą opowieść bardzo ciekawy pomysł, czyniąc to w przekonywujący sposób. Wyrazisty, współczesny, ale i zarazem momentami niemalże poetycki język, naturalne dialogi,  logiczne postępowania bohaterów, doprowadzenie do końca wszelkich rozpoczętych wątków, oraz umiejętna gra z czytelnikiem, któremu pozwala on wygrać, czyli odkryć tylko tyle, ile jest niezbędne w danym momencie lektury...;) Tym samym z wielką chęcią poznam kolejną książkę tego autora, być może teraz już bardziej "dorosłą", pod względem fabularnym...:)


 "Czarownica", to powieść kryminalna o ludzkich emocjach, które udzielają się bohaterom zarówno z tej dobrej strony, jak i z ich najmroczniejszej części natury. To historia o zbrodni, zemście, tajemnicy i przyjaźni, wystawionej na największą próbę... Myślę, że historia ta przypadnie do gustu zarówno młodym czytelnikom, jak i wytrawnym miłośnikom kryminału, którzy z pewnością będą nią nie tylko w pełni usatysfakcjonowani, ale także i mile zaskoczeni...:)

justyna929 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiąkżki 2016,Mam,
"Czarownica" to wielowątkowa opowieść o różnego rodzaju ludziach i dziwnych zawiłościach życia. Autor splata wątki w skomplikowany sposób, a mimo to na zakończeniu udaje mu się ze wszystkiego sprytnie wyplątać. Pokazuje nam brutalny smak zemsty, którego będziecie musieli spróbować sami. Jest to debiut godny uwagi. Przekonajcie się, czy czarownice istnieją?
http://ksiazkomiloscimoja.blogspot.com/2016/09/czarownica.html#disqus_thread
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Czarownica Czarownica
Patryk Majzel
Okładka - Czarownica Czarna wołga
Maciej Żurawski
Okładka - Czarownica Tajemnica Boga
Karina Krawczyk
Okładka - Czarownica Pod podłogą
Karina Krawczyk
Okładka - Czarownica Wóda i bala
Grzegorz Żurek
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów