Opis ksiązki
Kup Teraz

Czarownice z Salem Falls

Ocena ( 17 osób )
4.9
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2008-01-22
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788374696616
Liczba stron: 488
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Czarownice z Salem Falls
Jack St. Bride, nauczyciel w prywatnej szkole dla dziewcząt, nie ma innego wyjścia - musi całkowicie zerwać ze swoim dawnym życiem, które legło gruzach z powodu zakochanej w nim uczennicy. Szukając miejsca, w którym mógłby się ukryć i pogrzebać przeszłość, trafia do sennego miasteczka Salem Falls w Nowej Anglii. Powrót do nauczania nie wchodzi w grę, zostaje więc pomywaczem w małej restauracji należącej do Addie Peabody. Wkrótce między właścicielką a skromnym, bezpretensjonalnym Jackiem rodzi się uczucie. Niestety, w sielskim miasteczku mieszka też czwórka skrywających mroczne tajemnice nastolatek, które obierają sobie Jacka za cel niecnych knowań. Rozpętuje się współczesne polowanie na czarownice i Jack po raz kolejny musi walczyć z wymiarem sprawiedliwości oraz z uprzedzeniami.
Recenzja
candylove27 Linia koment
Przeczytane:2012-09-09, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Rzecz w tym, że w świecie nie sposób się połapać, ponieważ nie ma w nim sensu, ani logiki...

 

Jack St. Bride ma przed sobą bardzo ważny wybór. Gdzie ma zamieszkać? Właśnie wyszedł z więzienia, w którym spędził ostatnich osiem miesięcy. Jak się później dowiadujemy, trafił tam za gwałt na nieletniej. Dziwnym trafem, znajduje on swoje miejsce w Salem Falls, gdzie od razu, nie znając jego przeszłości, zatrudnia go w swojej restauracji Addie Peabody. W tym miasteczku cztery przyjaciółki: Gill, Meg, Whitney oraz Chelsea, uważają siebie za czarownice i postanawiają być poddanymi naturze

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
al-ks plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Świetna pozycja, wydarzeń jest mnóstwo aż człowiek połapać się nie może, co sprawia, że trzeba myśleć. Polecam.
Deutschland191 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2016,52 książki 2016,wypożyczone z biblioteki,
W powieści autorka pokazuje jak bardzo łatwo jest kogoś niesprawiedliwie ocenić na podstawie tego co się o tej osobie usłyszy. Jak trudno udowodnić, że nie ma się z dokonanym przestępstwem nic wspólnego.
Książka wciąga, na przemian poznaje się obecne życie Jacka oraz jego przeszłość, które krok po kroku prowadzą do wyjaśnienia sprawy.
Oprócz fałszywego oskarżenia Jodi Picoult porusza także fascynacje praktykami okultystycznymi, które dla wielu wydają się niewinną zabawą a tak naprawdę to bardzo niebezpieczne zajęcie.
Irytowała mnie Gillian, kompletnie rozpieszczona córka bogatego tatusia, która myśli, że jak zagrozi to dostanie to czego chce. Podobał mi się wątek miłosny między Jackiem a Addie. Kobieta, która przeszła dramat chce wspierać mężczyznę, który został oskarżony o gwałt.
Po nieco irytującej dla mnie powieści "Dziesiąty krąg" "Czarownice z Salem" naprawdę mi się podobały. Pokazuje manipulacje ze strony otoczenia oraz jak ważne jest dokładne wysłuchanie oskarżonego. Książka skłaniająca do zadawania pytań Kto naprawdę jest ofiarą a kto sprawcą?
Polecam.
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2015,
Autorka pokazuje jak perfidni i podli potrafią być ludzie, jak bardzo niesprawiedliwe mogą być nie do końca uzasadnione osądy. Udowadnia nam, że sprawy nie zawsze są takie, jak to wygląda na pierwszy rzut oka i trzeba zawsze wysłuchać obydwu stron. To książka pełna bólu i cierpienia, przeplatana radosnymi momentami, które sprawiają, że powraca nam wiara w dobroć drugiego człowieka. A do tego wpleciona odrobina magii. W powieści dużo jest zwrotów akcji i ciekawych postaci budzących skrajne uczucia. Bardzo podobał mi się wątek miłosny między Addie i Jackiem - kobieta zgwałcona zakochuje się w oskarżonym o gwałt. Ta historia niezwykle poruszyła moje serce.
alison2 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-02, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,


Jodi Picoult to jedna z tych pisarek, których właściwie nikomu nie trzeba przedstawiać. Od dłuższego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością, część jej powieści doczekała się też udanych ekranizacji. Jej książki obracają się wokół wielu problemów, z jakimi może zetknąć się zupełnie przeciętny człowiek. Pisarka znana jest z tego, że każdy problem próbuje opisać jak najbardziej wnikliwie. Podkreśla fakt, że nie ma sytuacji całkowicie jednoznacznych, każdy problem można rozpatrywać z bardzo różnych perspektyw. „Czarownice z Salem Falls“ to z całą powieść dobrze wpisująca się w tą krótką charakterystykę. Zostajemy skonfrontowani z problemem, który bardzo szybko przestaje być jednoznaczny. Czy będziemy w stanie dostrzec wszytkie jego elementy?Jack St. Bride przybywa do Sallem Falls z nadzieją, że uda mu się odciąć od koszmarów przeszłości i zacząć nowe życie. Początkowo wszystko wskazuje na to, że lepiej nie mógł trafić. W niewielkiej mieścinie szybko znajduje się okazja, by zarobić parę groszy, nawet jeśli praca pomywacza znajduje się zdecydowanie poniżej jego kwalifikacji. Co więcej, między nim a nową pracodawczynią szybko rodzi się nić sympatii, która ma szansę przerodzić się w głębsze uczucie. Niestety los jednak wcale nie planuje o nim zapomnieć. Koszmary przeszłości wracają w postaci z pozoru zupełnie niewinnej nastolatki. Czy Jack zdoła uchronić się przed kolejną katastrofą, która tym razem na dobre może zniszczyć jego życie?


„Czarownice z Salem Falls“ z całą pewnością nie należą do najlepszych powieści autorki, rozwój wydarzeń w dużej mierze można przewidzieć, niektóre wątki wydają się być mało wiarygodne. Mimo to można z nią spędzić kilka bardzo zajmujących godzin, jak niemal każda książka autorki również ta zmusza czytelnika do pewnej refleksji. Problem, jakim tym razem zajmuje się Picoult jest łatwość, z jaką człowiek wydaje osąd na temat drugiego człowieka, łatwość z jaką ulega sugestii. Z podobnym zjawiskiem spotykamy się zaskakująco często. Przykładowo przypadkowo napotkana na ulicy osoba, niosąca butelkę piwa, bardzo szybko postrzegana jest w kategoriach pijaka i awanturnika. Wystarczy cień pogłosek na temat rzekomego romansu sąsiadki, by każdą jej rozmowę z osobnikiem płci przeciwnej interpretować jako bezwstydny flirt. Niektóre „łatki” są relatywnie niegroźne, w innych przypadkach, jak choćby książkowego Jacka, mogą jednak doprowadzić do prawdziwych życiowych tragedii. W tej historii warto dokładnie przyjrzeć się zachowaniu wspomnianej wyżej nastolatki. Dziewczyna doskonale zdaje sobie sprawę, jak łatwo manipulować poglądami opinii publicznej. To sprawia, że czuje się całkowicie bezkarna, ani przez chwilę nie przejmuje się tym, że jej zachowanie może zniszczyć komuś życie. Wreszcie warto poświęcić nieco uwagi pracodawczyni Jacka, kobiecie którą los również boleśnie doświadczył i która w odróżnieniu od innych mieszkańców miasteczka, ma uzasadnione podstawy by trzymać się od niego jak najdalej. Paradoksalnie to właśnie ona podejmuje się trudu dotarcia do esencji całego problemu, pomimo jakby się zdawało jednoznacznych dowodów, dopuszcza myśl o alternatywnym rozwiązaniu.


Co prawda „Czarownice z Salem Falls“ nie są powieścią idealną, jednak czyta się ją z dużym zainteresowaniem i być może za sprawą krótkiej sceny na samym końcu, długo nie można jej zapomnieć. Dla fanów Picoult to oczywiście pozycja obowiązkowa, osoby zainteresowane tą tematyką również nie powinny się rozczarować. Osobom, które jeszcze nie miały styczności z twórczością autorki sugeruję jednak, by najpierw rozejrzały się za innymi tytułami, tak by mogły zasmakować pełni talentu pisarki.

takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-21, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 roku,pożyczone ;),
Któż z nas nie spotkał się ze zjawiskiem jakim jest podkochiwanie się uczennicy w nauczycielu lub nastolatki w dorosłym mężczyźnie. Ileż skłonna jest poświęcić taka dziewczyna, ile upokorzeń znieść i jak bardzo kłamać by osiągnąć upragniony cel aby obiekt westchnień zwrócił na nią uwagę.
Jodi Picoult porusza w swojej książce tak bardzo nam znany problem jakim jest oskarżenie nauczycieli i dorosłych mężczyzn przez ich rzekome nastoletnie ofiary. Raz "przypięta łatka" ciągnie się za takim człowiekiem przez całe życie czego doświadczył bohater tej książki-Jack St. Bride. I nie ważne że człowiek odsiedział już swój wyrok liczy się że był karany. Nie dostał on szansy po odsiedzeniu (jak się okazuje niesłusznej) kary na pokazanie że nie jest złym człowiekiem.
Książka jest rewelacyjna jak wszystkie (przeczytane do tej pory przeze mnie) książki tej autorki.
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Bardzo dobra książka. O tym, jak łatwo okrutne oskarżenia mogą zniszczyć komuś życie. Główny bohater ma prawdziwego pecha. Po wyjściu z więzienia, w którym był z powodu fałszywych oskarżeń uczennicy, próbuje ułożyć sobie życie na nowo. Jednak czeka go powtórka z rozrywki.
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-06, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
"Czarownice z Salem Falls" to książka idealnie dopracowana zarówno pod względem prawa, kryminologii oraz psychologii książka. Uwielbiam twórczość pani Picoult. Podobnie jak w innych jej książkach nie mogłam się oderwać.
W tej książce jest wszystko to co lubię. Autorka wiele stron poświęca rozprawie sądowej i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa, bo ten temat mnie interesuje. Polecam!
darinda plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-08-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Pouczająca :)

Jak zawsze Jodi pięknie ujmuje mnie słowami.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mandy Linia koment
Przeczytane:2015-12-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
violabu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kroplina Linia koment
Przeczytane:2014-07-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Jodi Picoult,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-07-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
agusia97 Linia koment
Przeczytane:2014-05-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-04-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2013-02-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2008,
ManicPixieDreamG Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
Habina Linia koment
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2012,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
basia02033 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Poema Linia koment
Przeczytane:2013-08-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
break
Okładka - Czarownice z Salem Falls Duch z przeszłości
Joanne Harris
Okładka - Czarownice z Salem Falls Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Czarownice z Salem Falls Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Czarownice z Salem Falls Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
Okładka - Czarownice z Salem Falls Beria. Oprawca bez skazy
Françoise Thom
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów