Czas pogardy

Data wydania: brak danych
ISBN: 83-7054-091-0
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Czas pogardy
Tom drugi wychwalanej przez krytykę i uwielbianej przez czytelników wiedźmińskiej sagi. Świat Ciri i wiedźmina ogarniają płomienie. Nilgaard najeżdża na sprzymierzone królestwa. Czy spełni się złowroga przepowiednia?
Recenzja
Biały Linia koment
Na półkach:

Dziwny sen...

Aplegatt, goniec, miał za zadanie dostarczyć kolejne wiadomości kolejnemu odbiorcy. Na tym polegał jego zawód. Podróż trwała już kilka dni. Starał się jej nie przerywać niepotrzebnie, ale co jakiś czas zatrzymywał się w przeróżnych karczmach. Chciał zwyczajnie odpocząć oraz dać chwilę wytchnienia swojemu koniowi. Pewnego razu, wyruszając w drogę po spędzonej w jednej z takich karczm nocy, spotkał na podwórzu zielonooką dziewczynkę. Postanowił zamienić z nią kilka słów

Luxfan plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2016 roku,
Niby zwykła podróż Ciri i jej opiekunki Yen na zjazd czarodziejów. Nie, to nie mogło się skończyć normalnie. Dziecko Starszej Krwi ciągle jest obiektem nilfgardzkiego pożądania,a za jej głowę wyznaczona jest sroga nagroda. Ciri za to świetnie sobie radzi i nie da się tak łatwo schwytać. Odrzucenie, samotność, złość, nienawiść to łączy ją z innymi, takimi jak ona, dziećmi czasu pogardy.
Sagę o wiedźminie się albo kocha, albo nienawidzi. Zdecydowanie jestem w tej pierwszej grupie.
W całej książce jedynym minusem dla mnie był opis wydarzeń na Patelni. Niby ekscytujące i ciekawe, ale ta walka ze stworami nie równa się walce wiedźmina. Widać było bezradność i rozdarcie Falki, co w sumie nie dziwi, bo iście rozdarta jest na co najmniej dwa światy.
agatka20008 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,Chcę :),
Ciri po szkoleniu z Yennefer wyrusza do szkoły dla czarodziejek. W tym miejscu odbywa się zjazd czarodziejów, którzy mają zdecydować o swojej postawie wobec zbliżającej się wojny. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem. Następuje przewrót, a Gerald znajduje się w niewłaściwym miejscu i czasie.
Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Wojny, knowania, spiski, brutalność a w tych wszystkich politycznych sprawach musi się odnaleźć nasz Wiedźmin. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj również Ciri, którą strasznie polubiłam. Książce oczywiście nie brakuje czarnego humoru, ciętego języka ale także odrobiny romantyzmu. Wspaniały, wciągający, pełen magii świat od którego nie idzie się oderwać.
krasu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Drugi tom epickiego cyklu opowiadającego historię wiedżmina- Geralda z Rivii, Ciri- potomkini władców Cintry i czarodziejki Yennefer.
Tym razem dziewczynka pod jej opieką ma pójśc do szkoły dla czarodziejek w Aretuzie. Ta jednak postanawia uciec podczas wizyty w łaźni u przyjaciółek Yennefer, na które przypadkowo natknęła się w mieście po udanej walce z wiwerną. Jednak gdyby nie to Gerald nie pogodziłby się z nią i nie przystał na propozycję towarzyszenia jej podczas balu w pałacu w Loxii, który miał poprzedzac zjazd czarodziejów.
Niestety w wyniku nieprzewidzianych sytuacji, wybucha walka na zamku, a nasi bohaterowie zostali rozdzieleni. Czy uda im się znowu spotkac?
Edyta_S plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
I tym razem A. Sapkowski pokazał klasę, seria książek o wiedźminie cóż można powiedzieć to klasyka, napisana językiem , który nie do każdego przemówi, specyficzne poczucie humoru, ale i tak czytam i powracam do tej serii z przyjemnością
Elfik_Book plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-19, Na półkach: Przeczytałem,

Ciri wraz z Yennefer wyruszają na zjazd czarodziejów. Ciri nie jest zadowolona, ponieważ właśnie tam pójdzie do szkoły dla czarodziejek. Pragnie zobaczyć się z Geraltem przed pójściem do "więzienia". W tym samym czasie Geralt podróżuje za czarodziejkami, by je chronić. Wojna coraz bardziej się rozprzestrzenia, niosąc ze sobą krwawe żniwo, które tworzy czas pogardy. A kluczem do zwycięstwa jest mała jasnowłosa dziewczynka – Ciri. Czemu wszyscy szukają następczyni trony Cintry? Jak skończy się zjazd czarodziejów? Czy wojna kiedykolwiek się zakończy?

Wielokrotnie opowiadałam Wam historię moją i "Sagi o Wiedźminie". Po przeczytaniu już czterech części jest ona dla mnie sentymentalna. Do dzisiaj nie mogę nadziwić się, jak bardzo przypadła mi do gustu. Na razie żadna część nie zawiodła mnie, co bardzo rzutuje na ogólną ocenę serii. Sapkowski stał się moim mistrzem fantastyki. A "Czas pogardy" był tak samo dobry, jak pozostałe części, jeśli jeszcze nie lepszy.

Zachwyca mnie styl autora. Jest fenomenalny. Gdy czytam, przenoszę się do innego świata, który na okres lektury staje się moim domem. Ten świat jest idealnie wykreowany. Nie ma się poczucia pustki lub braków. Granice są tak wielkie, że nasza głowa nie jest w stanie tego pojąć. Możemy tylko sobie wyobrażać, jak może wyglądać ten świat, planeta. Działa on na innych zasadach niż nasz, ale jest na tyle realny, byśmy mogli poczuć się jak u siebie. Z czasem przyzwyczajamy się do niego i wiemy, czego się spodziewać. W pierwszym opowiadaniu nie wiedziałam nic o nim i czytałam z zaciekawieniem. Teraz już wracam do niego jak do starego przyjaciela, którego nie widziałam wiele lat.

Mam wrażenie, że przy każdej części piszę to samo. I pewnie tak jest, ale właśnie ten fakt potwierdza, że Sapkowski ani na chwilę nie schodzi z poziomu. Tak samo jest z bohaterami. Opowiadania są bardziej nastawione na samego Geralta. Natomiast ta część, jak i poprzednie, pokazują nam całą gamę różnych charakterów i zachowań. Podziwiam autora za stworzenie tylu postaci, poświęcając przy tym każdemu odpowiednią ilość czasu. Ani razu nie czułam niedosytu związanego z jakąś postacią, a jak już się to zdarzało, nie było wątpliwości, że to ma służyć zaciekawieniu czytelnika. Przywiązałam się do bohaterów i traktuję ich jak najbliższych mi przyjaciół. Razem z nimi przeżywam wszystkie przygody, które nie zawsze chciałabym przeżyć, ale przyjaciół nie pozostawia się samych. Mimo wszystkich przeszkód, idzie się dalej i walczy o szczęście.

Jedyną rzeczą, na jaką mogę ponarzekać, jest polityka. Te wszystkie wojny, intrygi są dla mnie czarną magią. Dlatego czasami nudziłam się. Jest to temat, na który nie posiadam żadnej wiedzy i nie jestem w stanie zrozumieć, czemu dzieje się tak, a nie inaczej. Jednakże wiem, dlaczego autor poświęca temu tyle czasu. Bez tego powieść nie miałaby sensu. Jest to książka częściowo o wojnie, więc jej opisy są niezbędne. Mnie pozostaje dokładne czytanie i próbowanie zrozumieć, jaki to ma sens.

"Saga o Wiedźminie" jest serią, która albo się pokocha całym sercem, ale znienawidzi. Nie spotkałam ani jednej osoby, która miałaby pośrednie zdanie na jej temat. Ja pokochałam ją całym sercem i przeżyłam z nią wiele miłych chwil. Mam nadzieję, że będzie ich o wiele więcej. Polecam ją każdemu fanowi fantastyki. Warto chociaż spróbować. W końcu to klasyk.

radex plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
To druga część sagi o wiedźminie. Opisane są w niej dalsze losy wiedźmina Geralta i jego Lwiątka z Cintry. Nie mogę za dużo powiedzieć o tej książce, ponieważ jest utrzymana w bardzo podobnym stylu co poprzednia część. W niektórycch częściach jestem pod ogromnym podziwem dla odwagi głównych bohaterów, ponieważ wiem, że sam nigdy bym się na cos takiego nie odważył. Polecam, tak samo mocno jak wszystkie poprzednie książki z tej serii.
aqunia94 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2013 ,
Właściwa kontynuacja świetnie zapowiadającej się książki. Czuję, że Sapkowski stanie się moim stałym towarzyszem w najbliższym czasie.
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2013,
Kolejna powtórka i kolejne podniesienie ocen. O czym jest cykl o wiedźminie, każdy pewnie wie, więc przynudzać nie będę. Zaznaczę tylko, że z każdym spotkaniem dostrzegam w tych powieściach więcej szczegółów i coraz więcej wartości. Mimo znajomości fabuły, konsekwencji kolejnych wydarzeń i zakończenia, przygody Geralta, Yennefer i Ciri potrafią mnie pochłonąć, zagrać na emocjach, dostarczyć intelektualnej rozrywki, wywołać uśmiech czy nawet parsknięcie głośnym śmiechem tak skutecznie, że zapominam o otoczeniu, dając się wessać temu brutalnemu światu. Jego bogactwo, każdy przejaw życia opisany z wyczuciem dramatyzmu, urozmaicona geografia, logika zdarzeń, wielość krajów, ich ustroje, polityka i społeczeństwa, zróżnicowane i pełne, nie potrafią znudzić. Do tego szczypta, całkiem spora, magii, liczne rasy istot myślących i potworów, zamieszkujących wspólnie każdy zakątek wiedźminowego świata, ubarwiają odczytywanie zależności, oddziaływań i smaczków zawartych na niemal każdej stronie siedmioczęściowego cyklu. Przednia rozrywka, do której na pewno jeszcze nie raz wrócę.
(Ocena: t. 1-7 - 6/6)
en-ca_minne plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
Po początkowej (ponownej oczywiście) lekturze opowiadań o Wiedźminie, zabrałam się za sagę. Jej drugi tom - "Czas pogardy" trochę mnie zawiódł i spowodował, że muszę trochę odpocząć od Sapkowskiego. Niby wszystko super, niby nic się nie zmieniło, ale jakoś za dużo polityki, za mało ludzi - szczególnie Wiedźmina. Co nie znaczy, że zostawiam Sapkowskiego na dłużej - jedna książka z innej beczki i wracam - pamiętam przecież jak cudne są kolejne. Tak czy owak polecam! To książka dobra, ale nie aż tak dobra, do jakich autor nas przyzwyczaił.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Mam,
Bardzo dobra lektura. Książka trzyma poziom opowiadań. Właściwie to nic więcej o niej nie powiem, bo połknąłem ją niczym dzieciak niezdrowe żarcie z MC Donald's, po czym zapomniałem niemal o niej.
Twiggy Linia koment
Przeczytane:2016-05-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
ladymiss778 Linia koment
Przeczytane:2016-04-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Mam,Wyzwanie- fantastyka 2016,
Salianna Linia koment
Przeczytane:2014-04-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam 2010-2015,
saksofonistka Linia koment
Przeczytane:2012-06-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
RoT Linia koment
Przeczytane:2014-04-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Missmi Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu/ nie pamiętam daty,
justim Linia koment
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,Wymarzona...,
Furin Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
mouna Linia koment
Przeczytane:2014-03-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Moje,
karolina_c Linia koment
Przeczytane:2013-07-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
OlaU Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,ulubione,
gan1983 Linia koment
Przeczytane:1999-06-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Sapkowski Andrzej,
iwan Linia koment
Przeczytane:2009-06-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,