Opis ksiązki
Kup Teraz

Czas zabijania

Ocena ( 6 osób )
5.5
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2002-01-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788378859529
Liczba stron: 656
Dodał/a książkę:dona
Opowieść znanego pisarza o miłości ojca do córki i poświęceniu. Na południu Stanów Zjednoczonych w Clanton dwoje wypitych gówniarzy porywa i gwałci małą Murzynkę. Jej ojciec Carl Lee Hailey nie może znieść tego psychicznie. Myśli o zabiciu Billego Raya Cobba i Pete`a Willarda (Podałem nazwiska zbrodniarzy). Adwokat Jake Brigance, który bronił jego brata Lestera odradza mu ten extremalny wyczyn. Jednak zdesperowany ojciec go nie słucha. Zabija gówniarzy i trafia pod sąd. Rozpoczyna się wyścig z losem. Albo Jake wybroni Carla Lee, albo w Clanton przejawi się rasizm. Książka napisana ciekawie. Jest dużo zwrotów akcji i niespodziewanych momentów. Polecam każdemu, kto lubi takie książki.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Eli1605 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Trudna i niestety aktualna tematyka, ale dobrze się czyta.
Aramina plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Pierwszorzędny thriller prawniczy. Wartka akcja, jej ciągłe zwroty i dopracowani bohaterowie sprawiają, że w fabułę nie da się nie wciągnąć. Grisham przybliża procedury sądowe w sposób lekki, łatwy do przyswojenia nawet dla osoby, która o żargonie prawniczym nie ma pojęcia. Mamy tu grono rozbudowanych postaci, począwszy od ambitnej, młodej studentki prawa, a na adwokatach-lekkoduchach, lubiących sobie wypić skończywszy. Dużym plusem jest treść powieści - zgrabnie poruszony problem dyskryminacji rasowej, która nigdy tak naprawdę się nie skończyła. Brutalny sprawa, wielowątkowość powieści i charakterystyczny styl Johna Grishama dają wyśmienitą książkę, którą trzeba przeczytać.
monweg plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,Mam,
Ostatnio ciągnie mnie do książek, które nie są ani łatwe, ani przyjemne, ale akurat w tym przypadku, to był powrót do wcześniej czytanej powieści. Grisham jest uznanym amerykańskim pisarzem, autorem kryminałów i thrillerów prawniczych. "Czas zabijania" jest jego pierwszym sądowym thrillerem, chociaż łamie schematy i lwia część książki nie odbywa się na sali rozpraw.

Młody obiecujący prawnik, Jake Brigance, podejmuje się obrony Afroamerykanina, ojca brutalnie zgwałconej i pobitej dziesięcioletniej dziewczynki, który samodzielnie wymierzył sprawiedliwość sprawcom. Prześladowany przez Ku-Klux-Klan, adwokat może liczyć jedynie na pomoc znajomej studentki prawa oraz sławnego przed laty kolegi po fachu, Luciena Wilbanksa. Jake ma przeciwko sobie nie tylko demonicznego prokuratora i nastawioną nieprzychylnie ławę przysięgłych, lecz także mieszkańców miasteczka w jednym z najbardziej rasistowskich stanów USA, Missisipi.

W lęku nie ma niczego złego, tylko nie można go okazywać.

Grisham postawił na temat stary i znany jak świat - wymierzenie sprawiedliwości na własną rękę. Takie akty w historii ludzkości zdarzają się nader często. Autorowi udało się napisać pasjonujący i bardzo wciągający thriller z bohaterami, których się lubi i którym się kibicuje. Ale nic nie jest doskonałe i są w tej książce postaci, z którymi nigdy nie chciałabym mieć nic do czynienia. Większość z nich hołduje teorii utrzymania supremacji białych i dąży do ograniczenia praw grup etnicznych i rasowych. Problem ten nie jest już tak nasilony jak kiedyś, ale nie tak dawno, bo w 1997 roku, lider jednej z takich grup, William Pierce, powiedział: "W ostatecznym rozrachunku musimy się odseparować od czarnych i innych nie-białych, i trzymać się na osobności, niezależnie od tego, czego to będzie od nas wymagać. Musimy to zrobić nie dlatego, że nienawidzimy czarnych, lecz dlatego, że nie będziemy mogli przeżyć, jeśli pozostaniemy z nimi zmieszani. I nie będziemy mogli przeżyć, jeśli pozwolimy Żydom i innym zdrajcom pozostać wśród nas i powtarzać akty zdrady. W końcu musimy ich dopaść i pozbyć się ich."

Takie postawienie sprawy jest chore i nienormalne. Każdy, bez względu na kolor skóry ma prawo do życia, do współistnienia i jeżeli nie popełnia rażąco złych czynów, nie powinien być prześladowany. Carl Lee Hailey popełnił zbrodnię, ale robiąc to, nie myślał jasno i nie brał pod uwagę konsekwencji. Zabił w odwecie za zgwałcenie dziesięcioletniej córeczki. Jestem ciekawa, który ojciec nie chciałby wymierzyć sprawiedliwości zwyrodnialcowi, który zbrukał mu dziecko.

"Czas zabijania" to niesamowita książka, bardzo ważna i niezmiernie emocjonująca. Czytając, można się wzruszyć, denerwować, zaciskać dłonie w pięści. Jest to historia napisana w taki sposób, że nie można obok niej przejść obojętnie. Zapada w pamięć, zagnieżdża się pod ,,kopułką". Moim zdaniem jest to jedna z najlepszych książek Johna Grishama, a także w tym gatunku. Gorąco polecam.

Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
akuS Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane przed 2015. 😏,
maciexx Linia koment
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Faledor Linia koment
Przeczytane:2013-09-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Czas zabijania Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Czas zabijania Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Czas zabijania Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Czas zabijania Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Czas zabijania Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów