Czasami wołam w niebo

Ta książka miała być historią młodej kobiety, która ciężko choruje, ale szczęśliwie wyzdrowieje. Tak się nie stało. Tamara Matzke dowiedziała się o swojej chorobie pod koniec 1999 roku. Miała wtedy 31 lat, za sobą kilka lat szczęśliwego małżeństwa i pierwsze doświadczenia dziennikarskie, przed sobą rozległe plany. Mimo cierpień i uciążliwej terapii długo wierzyła w zwycięstwo nad chorobą. Rak okazał się silniejszy, Tamara umarła w grudniu 2000 roku. Książka zawiera fragmenty pamiętnika Tamary, jej korespondencję z czasów choroby z przyjaciółmi i rodziną oraz wspomnienia męża. Wszystko to składa się na obraz godnej podziwu walki i braku rezygnacji wobec nieuchronności śmierci.

Informacje dodatkowe o Czasami wołam w niebo:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2002 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-7414-015-1

Kup książkę Czasami wołam w niebo

Czasami wołam w niebo - opinie o książce

Jedna z najbardziej przejmujących i osobistych książek jakie czytałam. Pamiętnik Tamary walczącej z nowotworem porusza a miłość Svena pozwala wierzyć w to, że na świecie istnieje prawdziwe uczucie, które nie mija kiedy nachodzi trudny moment. Jedyne pocieszenie jest w tym, że Tamara nie była sama. Miała kochającego męża, rodzinę i oddanych przyjaciół. Wiele osób nie ma takiego szczęścia, często się słyszy, ze zostają opuszczone przez rodzinę i znajomych, bo choroba zmieniła ich relacje. Smutne, ale niestety prawdziwe. Książka zawiera korespondencje Tamary z przyjaciółmi, jej zapiski opisujące zmaganie się z rakiem oraz relacje Svena. Na każdej stronie odczuwa się ból i cierpienie, ale nie brakuje też pozytywnego nastawienia. Bardzo rozbawiało mnie zdrobniałe określenie męża Tamary "Svenek". Lektura zmusiła mnie do refleksji. Nie wiadomo co przyniesie nowy dzień, autorka miała wiele planów na przyszłość, niestety choroba okazała się silniejsza. Bardzo życiowa i refleksyjna książka. Polecam.
Avatar użytkownika - justsmileback
justsmileback
Przeczytane:2015-06-23, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Ulubione,
"6" W skali ocen to zdecydowanie ZA MAŁO! Wspaniała historia kobiety walczącej z rakiem i jej męża. Przepełniona miłością i bólem, wywołująca wszystkie możliwe emocje, wciągająca już od pierwszych słów. WYBITNA!!
Avatar użytkownika - Edyta_S
Edyta_S
Przeczytane:2015-06-22, Ocena: 6, Przeczytałam,
piękna wzruszająca historia na faktach, która poruszy każdego
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2015-04-09, Ocena: 5, Przeczytałam,
trudne, wzruszające, prawdziwe...
Avatar użytkownika - ewazub
ewazub
Przeczytane:2013-12-20, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku:),
Książka jest zapisem z pamiętnika Tamary Matzke, jej męża a także wielu listów pisanych do rodziny i znajomych oraz odpowiedzi od nich podczas trwającej rok czasu choroby młodej Tamary. Wieść o raku spadła na nią jak grom z jasnego nieba i choć miała kontakt z chorymi podczas realizacji "Szpitala Dzieciątka Jezus" to nowe doświadczenie wywarło na nią ogromny wpływ. Mąż był przy niej do ostatniej chwili. Do końca oni i ich najbliżsi mieli nadzieję na wyzdrowienie, na cudowne lata przed sobą, na założenie rodziny i spełnianie marzeń... Niestety heroiczna walka z rakiem kończy się śmiercią, która jest jednak wybawieniem od cierpienia...
Avatar użytkownika - aspazjaa
aspazjaa
Przeczytane:2013-12-16, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 tygodnie,
Bardzo wartościowa książka. O miłości, która zdarza się tak rzadko. Tamara i Sven kochali się jak smok i nawet choroba niewiele tu zmieniła. No chyba tylko na lepsze. Bo to głównie książka o chorobie. O walce z nią. Nie rozumiem, jak można mówić, że osoba, która zmarła na raka - przegrała. Tamara walczyła do końca i sama jej postawa jest już wygraną. Książka smutna, bo o chorobie, śmierci i miłości młodych ludzi przedwcześnie przez nią zerwanej. z drugiej strony - Tamara i Sven pokazują jak wielki może być człowiek w obliczu tragedii.
Avatar użytkownika - Gosia2725
Gosia2725
Przeczytane:2013-05-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam,
Prawdziwa historia młodej kobiety,która ciężko zachorowała ale miała też wyzdrowieć. Tamara dowiaduje się o swojej chorobie w wieku zaledwie 30 lat,jest szczęśliwą żoną i ma za sobą początki pracy jako dziennikarka. Mimo ciężkiej terapii długo wierzyła że zwalczy chorobę. Tamara umiera w 2000 roku. Historia opowiedziana notatkami Tamary,jej męża Svena oraz listami przyjaciół. - Jesteś moim słońcem. Moją drugą połową. Staliśmy się dwiema połówkami jednej całości. Obiecałem Ci,że nie opuszczę Cię i po twojej śmierci. Zawsze będziesz ze mną,zawsze będę Cię nosić w sercu... Mądra i ucząca pokory, smutna historia pełna nadziei,siły i miłości.
Avatar użytkownika - LifeOnMars
LifeOnMars
Przeczytane:2015-06-23, Ocena: 4, Przeczytałam,

Jechałam w tramwaju i płakałam. Współpasażerowie pewnie myśleli, że rzucił mnie chłopak. A ja kończyłam czytać "Czasami wołam w niebo".

Może to dziwna refleksja, ale przez cały czas czytania myślałam tylko o tym, że ja też przecież niedawno robiłam cytologię, ale to wcale nie musi oznaczać, że jestem zdrowa. I że mój odczuwany od kilku tygodni uporczywy ból kręgosłupa, nie musi być spowodowany przeciążeniem (jak twierdzi lekarz), ale być może w moim organizmie rozwija się rak.

Ta książka obudziła we mnie niepewność i smutek, że medycyna jest jeszcze tak zawodna.

Avatar użytkownika - khotowy
khotowy
Przeczytane:2014-06-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 2014,

Poruszająca, przepiękna książka, przy której czytaniu niejedna łza w oku się kręci. Jedna z tych, które chwytają za serce i ciężko przejść nad nimi do porządku dziennego. Trudno mi napisać coś więcej. Polecam gorąco.

Avatar użytkownika - KKS
KKS