Cząstka ciebie

Małżeństwo doskonałe. Druzgocąca tajemnica. Wybór, którego nie sposób dokonać.

Trzydziestoparoletni Lucy i Luke Harte'owie mają wszystko - wymarzoną pracę, wspaniały dom, kochającą rodzinę i wiernych przyjaciół. Brak im tylko tego, czego pragną najbardziej: dziecka. Po ośmiu poronieniach i latach rozczarowań los wreszcie się do nich uśmiecha. Lucy jest w ciąży od czterech miesięcy - najdłużej w historii ich związku. I ona, i Luke nie posiadają się ze szczęścia. Ale przeznaczenie ma wobec Lucy inne plany. W dniu piątej rocznicy ślubu dochodzi do groźnego wypadku samochodowego. Luke zapada w śpiączkę. W tym czasie Lucy, wspierana przez swoją teściową Patricię, najlepszą przyjaciółkę Dee i szwagierkę Nell, stara się nie dopuścić, by życie rozpadło się jej na kawałki. Lecz dla całej rodziny Harte'ów zmieni się ono bardziej, niż ktokolwiek mógłby to podejrzewać, gdy nieprzytomnego Luke'a odwiedzi w szpitalu Stella - jego koleżanka z pracy...

Czy możliwy jest wybór między miłością życia a pragnieniem posiadania dziecka?
Dlaczego ojcostwo jest często postrzegane jako mniej istotne niż macierzyństwo?
Czy łatwiej jest wybaczyć jednorazową zdradę niż długotrwały romans?

Informacje dodatkowe o Cząstka ciebie:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-11-27

Kup książkę Cząstka ciebie

Cząstka ciebie - opinie o książce

Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2015-08-31, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki 2015 (181),
Nie można nie zauważyć podobieństw stylu autorki do książek Diane Chamberlain. Rozdziały przedstawiane są z perspektywy różnych uczestników rodzinnego dramatu i mamy możliwość poznania przeszłości bohaterów. Lucy i Luke od lat bezskutecznie starają się o dziecko, a wszystkie ich próby kończą się poronieniami. Aktualnie trwa najdłuższa ciąża Lucy, ale i ona kończy się stratą nienarodzonego dziecka, a w tym samym czasie Luke ulega wypadkowi i zapada w śpiączkę. Zdruzgotana Lucy czuwa przy łóżku męża i tam spotyka Stellę w zaawansowanej ciąży. Okazuje się, że Luke zdradził Lucy, a Stella spodziewa się jego dziecka. Po 2 miesiącach mężczyzna wybudza się ze śpiączki i umiera. Plusy: - śmierć Luke'a, co jest ciekawym zakończeniem. Minusy: - postawa Lucy, która niejako pchnęła męża do zdrady, traktując go jako dawcę spermy, a nie męża, - płasko prowadzona akcja, zabrakło mi przekazu emocjonalnego, który występuje u Chamberlain, niby jest zdrada, śmierć i utracona miłość, ale czytając nie czułam nic.
Avatar użytkownika - malczes88
malczes88
Przeczytane:2015-02-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Luke Hart to mężczyzna, który chyba dla każdej kobiety byłby ideałem. Przystojny,z ogromnym poczuciem humoru, troskliwy, niebywale wrażliwy a przy tym męski. Pracując jako ratownik medyczny zaspokaja swoją potrzebę pomagania innym. Już jako młody chłopak musiał stać się oparciem dla całej rodziny, gdy po śmierci ojca, matka się załamała, starszy brat uciekł od odpowiedzialności a młodsza siostra próbowała się zabić. Luke stał się kimś, na kim polegali wszyscy członkowie rodziny, na kim mogli się oprzeć i komu mogli się zwierzyć. Lucy z kolei to kobieta zamknięta w sobie, mająca problemy z poznawaniem nowych ludzi, odrobinę zakompleksiona, nie doceniająca swoich walorów. Jako jedynaczka nie czuła się wyróżniona, czuła raczej, że, choć rodzice ją kochają, to jest ona tylko dodatkiem do nich jako pary. Z tego powodu Lucy jest jakby wycofana, trudno jest wzbudzić jej zaufanie, problemem jest dla niej otworzenie się na innych ludzi. Tą barierę udaje się przełamać Luke'owi już na samym początku ich znajomości, gdy na pewnej imprezie rozbraja Lucy swoim poczuciem humoru i komplementami. Gdy po jakimś czasie od imprezy odnajduje ją w jej miejscu pracy, Lucy traci dla niego głowę. Oboje tracą. Od tej pory są parą, jaką każdy chciałby tworzyć z drugą osobą. Łączy ich niesamowite uczucie pewności, że są dla siebie stworzeni. Nie dziwi więc, że biorą ślub i próbują stworzyć pełną rodzinę. Lecz to, co dla większości małżeństw jest naturalne, im stwarza niebywały problem. Lucy wielokrotnie zachodzi w ciążę, którą jednak bardzo szybko traci. Kiedy poznajemy Lucy i Luke, są już pięć lat po ślubie, a Lucy jest w czwartym miesiącu ciąży, w którą zaszła w ostatniej próbie in vitro.To jest ich ostatnia szansa na wspólne dziecko i przepełnia ich ogromny strach oraz nadzieja. Niestety życie tej pary zmienia się w koszmar w wyniku wypadku, jakiemu ulega Luke. Czas ten, niezmiernie trudny dla Lucy, staje się czasem na przemyślenie własnego życia zarówno głównej bohaterki, jak również całej rodziny Luke'a. Książka "Cząstka ciebie" to historia o wielkiej miłości, która zaginęła gdzieś w ferworze walki o macierzyństwo. Chęć urodzenia dziecka Luke'a stała się dla Lucy obsesją. Nie dopuszczała do siebie myśli o innym rozwiązaniu problemu, skupiła się tylko na tym, żeby to było dziecko jej męża. I choć spowodowane to było ogromną miłością do męża, sprawiło jednocześnie, że odsunęli się od siebie. Jest to również książka o poszukiwaniu samej siebie, nabieraniu pewności, radzenia sobie z własnymi problemami. Książka o zagubieniu, nadziei, wybaczeniu. O trudnych relacjach rodzinnych, bolesnych prawdach. O tym, że nikt z nas nie może być pewny jutra, że trzeba cenić to, co się ma, dopóki się to ma. Że budować można latami a stracić w jednej chwili. Że sama nadzieja i wiara czasami nie wystarczą. Że znalezienie swojej drugiej połowy jest szczęściem samym w sobie. Że życie nie szczędzi nam ciosów, lecz z pomocą rodziny i przyjaciół jesteśmy w stanie się podnieść. Książka pani Harper nie jest przeciętnym czytadłem. To słodko-gorzka historia wzbudzająca wiele emocji. Choć fabuła nie jest zbyt oryginalna, bo temat macierzyństwa staje się coraz częściej spotykany, to styl autorki bardzo mi podpasował. Część historii poznajemy z ust samej Lucy, część jest retrospekcją ich związku. Na sprawę patrzymy też oczami matki Luke'a, Patricii, jego siostry Nell oraz brata Ade'a. każde z nich boryka się ze swoimi problemami, jednocześnie wspierają Lucy i próbują ułożyć swoje relacje rodzinne na odpowiednim poziomie. Ogromnym wsparciem dla Lucy jest jej przyjaciółka Dee i jej mąż David. O takich przyjaciołach się marzy. W trakcie czytania książki wiele razy coś chwytało mnie za gardło. Wiele razy opowieść Lucy wzbudzała we mnie ogromne współczucie i zrozumienie. W całej książce nie ma chyba żadnej typowo negatywnej postaci, nikt mnie nie drażnił, nikt nie psuł humoru. Oprócz samej historii oczywiście, która humor mi psuła totalnie. W pozytywnym sensie, bo skoro historia wzbudza takie emocje, to oznacza, że jest dobrze napisana. Polecam wszystkim, którzy lubią sobie popłakać w trakcie lektury, którzy lubią czuć gulę w gardle, którzy lubią, gdy lektura wzbudza wiele emocji, niekoniecznie pozytywnych. Polecam tym, którzy lubią czytać opowieści z życia wzięte, pełne dramatów i miłości. Książka głównie dla kobiet, lecz myślę, że i facet się w niej odnajdzie. Wzruszająca historia miłosna, pełna tragedii, nadziei i rozpaczy.
Avatar użytkownika - awiola
awiola
Przeczytane:2015-02-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
"Po prostu nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że nasze wybory ranią innych ludzi". Literatura kobieca wcale nie musi mieć wywołującego mdłości smaku. Nie musi być posypana z każdej strony lukrem, który powoduje zamiast zadowolenia, spore zniesmaczenie. Powieść obyczajowa dla kobiet może bowiem dotykać w sposób niejednoznaczny trudnych moralnie dylematów, dla których nie ma jednego, dobrego rozwiązania - nie ma jednej odpowiedzi. Taką właśnie książką jest "Cząstka ciebie" - ukazującą złożoność ludzkiej natury. Ella Harper to pisząca pod pseudonimem autorka książek z gatunku literatury kobiecej. Jest absolwentką filologii francuskiej i rosyjskiej, i już od najmłodszych lat kochała pisać, pomimo marzenia o karierze aktorki. Jej pasja do słowa pisanego zaowocowała porzuceniem kariery w biznesie i zajęciem się pełnoetatowym pisaniem. Autorka obecnie mieszka w hrabstwie Essex wraz z mężem i dwiema córkami. Lucy i Luke tworzą małżeństwo idealne, którego wzajemne relacje są wzorem do naśladowania dla ich bliskich i przyjaciół. Jedyną skazą na ich związku jest brak dziecka, o które małżonkowie starają się bezskutecznie od dłuższego czasu. Po ośmiu poronieniach naturalnej ciąży, Lucy poddaje się zabiegowi in vitro i zachodzi w końcu w upragnioną ciążę, z którą przyszli rodzice wiążą wielkie nadzieje. Los jednak szykuje bohaterom okrutną niespodziankę, po której na Lucy spada jeszcze większy cios. Okazuje się bowiem, że pragnienie posiadania dziecka zachwiało w posadach ich wspaniałą i niemalże idealną miłość. Powieść Elli Harper pozostawiła mnie z wieloma pytaniami, na które nie potrafię udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Pytaniami dotyczącymi ułomności natury ludzkiej i błędów, jakie popełniamy w naszym życiu. Czy można bowiem potępiać kobietę za bezgraniczne pragnienie posiadania własnego dziecka? Czy można potępić mężczyznę, czującego się jak maszynka do robienia dzieci, który w konsekwencji dopuszcza się jednorazowej zdrady? Czy można w końcu podzielić zdradę na tę jednorazową, powstałą w wyniku uroku chwili, i na tę będącą długotrwałym romansem zakładającym również więź uczuciową? Te pytania, a także wiele, wiele innych nasuwa się przy zgłębianiu historii idealnego małżeństwa Lucy. Nie jest to więc, jak widać książka dla kobiet o wszystkim i o niczym. To bowiem dzieło ukazujące ludzi, takimi jakimi są - z wszelkimi słabościami, nietrafionymi wyborami i błędami, jakie cały czas popełniamy. Z pewnością nie mogłabym Wam polecić tej powieści, jako zapewniającej relaks książki. To bowiem historia pobudzająca nasze szare komórki do myślenia, do głębokiej refleksji, wzbudzająca odruch oceny poszczególnych bohaterów dramatu nakreślonego piórem Elli Harper. Motywem przewodnim powieści jest pragnienie posiadania dziecka, ale autorka w swoim dziele dotyka także wielu tematów pobocznych, takich jak wybaczenie, samoakceptacja, zdrada, wierność, strata bliskiej osoby i osamotnienie. Bezpłodność Lucy staje się w zasadzie przyczyną lawiny wydarzeń, które determinują dalsze życie bohaterów, a przy których to właśnie dzięki Lucy poznajemy paletę różnorodnych uczuć. Odkrywanie przykrej tajemnicy swojego ukochanego, generuje w bohaterce szereg niekontrolowanych myśli, których nie może niestety przedstawić mężowi, będącemu jedynie biernym obserwatorem zaistniałych wydarzeń. Muszę przyznać, że autorka zaskoczyła mnie dwoma nagłymi zwrotami akcji, które zmieniły zupełnie moją koncepcję na zakończenie. Aby nie spoilerować napiszę jedynie, że chodzi o śmierć i ciążę, które stały się kluczowymi elementami fabuły rzutującymi na całość powieści. Nie spodziewałabym się takiego rozwiązania, które w zasadzie narzuciło książce cechy dramatyzmu. "Pytania do dyskusji" dołączone na końcu książki idealnie natomiast nadają się do szerokiej polemiki na temat postawy głównych bohaterów. "Cząstka ciebie" to opowieść o macierzyństwie, bezwzględnym pragnieniu posiadania dziecka, ale także o tym, że los bywa okrutny i czasami płata nam niechcianego figla. Nie spodziewajcie się po tym dziele szczęśliwego zakończenia, to bowiem proza kobieca innego gatunku, ku podkopaniu fundamentów Waszej hierarchii wartości.
Avatar użytkownika - apiossa
apiossa
Przeczytane:2015-01-06, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Naprawdę ta powieść wciągnęła mnie bez reszty. Jest to historia o ogromnym pragnieniu posiadania dziecka, o wielkiej miłości, o niewyobrażalnej stracie, o bólu, rozpaczy, o załamaniu, zdradzie, wybaczeniu, akceptacji... Mogłabym tak wymieniać bez końca, ale nie o to przecież chodzi, jestem pewna, że rozumiecie co mam na myśli... Wątków w tej książce jest jednak więcej. Pojawia się tutaj także Patricia czyli teściowa Lucy, Nell oraz Ade czuli rodzeństwo Luke. Jest też Stella, która nieźle namiesza... Także mimo głównego smutnego wątku dzieję się tutaj również kilka innych rzeczy... Na końcu autorka zapisała 13 pytań, które każda osoba po przeczytaniu tej historii powinna przemyśleć i odpowiedzieć na nie. Jak my byśmy zachowały się w takich sytuacji, czy potrafiłybyśmy wybrać między miłością do męża, a pragnieniem dziecka, czy potrafiłybyśmy wybaczyć to co zrobił jej mąż... Ja osobiście nie potrafiłabym odpowiedzieć na kilka z tych pytań. Na szczęście nigdy nie znalazłam się w tej sytuacji i mam nadzieję, że nigdy się nie znajdę... Na koniec mogę Wam jedynie napisać, że polecam tę powieść, że mimo tego, że płakałam na niej jak dziecko, że smutek i rozpacz wylewa się z jej kartek na wszystkie strony to i tak ją polecam. Ja czytałam ją z zapartym tchem.
Avatar użytkownika - patkabm
patkabm
Przeczytane:2014-12-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Lucy i Luke - przyjaciele doskonali, małżeństwo doskonałe, do szczęścia brakuje im tylko małej istotki, małego brzdąca, dla którego stworzą przyjazny świat. Niestety Lucy kilkukrotnie zachodzi w ciąże i traci dziecko. Powoli zaczyna mieć obsesje na tym punkcie. Luke zaczyna się czuć jak maszynka do robienia dzieci. I nagle cały świat się wali .... wypadek ... Luke zapada w śpiączkę. I nieprzewidziana niespodzianka, której nie zdradzę, bo książka straci na wartości. Dużo w tej książce smutku, ale też prawdy, że nic w życiu nie jest dane na zawsze.

Książka która wzbudziła we mnie mnóstwo emocji... Nie wiem ile łez wypłakałam razem z Lucy, choć jednocześnie miałam zastrzeżenia do niektórych jej zachowań. Temat na historię fenomenalny choć daleko mu do lekkości, a może właśnie dlatego...

Avatar użytkownika - beatrycze66
beatrycze66