Czerwona piramida

Tom 1 cyklu Kroniki Rodu Kane

Od śmierci matki Carter i Sadie są sobie niemal obcy. Dziewczyna mieszka z dziadkami w Londynie, jej brat natomiast podróżuje po świecie z ojcem, wybitnym egiptologiem doktorem Juliusem Kane. Pewnej nocy doktor Kane zabiera Cartera i Sadie na ,,eksperyment naukowy" do British Museum, w nadziei że uda mu się z powrotem połączyć rodzinę. Zamiast tego jednak uwalnia egipskiego boga Seta, który skazuje doktora na wygnanie, a jego dzieci zmusza do ucieczki.

Wkrótce Sadie i Carter odkrywają, że budzą się wszyscy bogowie Egiptu, a najgorszy z nich - Set - chce zniszczyć rodzinę Kane. Aby go powstrzymać, dzieci muszą podjąć niebezpieczną podróż po całym świecie. Będzie to zadanie, które przybliży je do prawdy o rodzinie i ujawni jej powiązania z tajnym stowarzyszeniem istniejącym od czasów faraonów.

Informacje dodatkowe o Czerwona piramida:

Tytuł oryginału: The Red Pyramid
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska

Kup książkę Czerwona piramida

Prawda jest trudna (...) Duchy przychodzą wciąż do Sali Sądu i nie potrafią wyrzec się swoich kłamstw. Zaprzeczają swoim wadom, prawdziwnym uczuciomm swoim błędom... aż w końcu Ammit pożera ich dusze na wieczność. Potrzeba siły i odwagi, żeby przyznać się do prawdy.

Czerwona piramida - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bastille
Bastille
Przeczytane:2014-03-13, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Jestem wielką fanka twórczości Ricka Riordana. Wszystko zaczęło się oczywiście od pierwszej części serii "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy", którą pokochałam od pierwszej strony. Seria jest rewelacyjna, i nie miałam wątpliwości co do tego, że Kroniki Rodu Kane również takie będą.

Ci, którzy myślą, że będzie to coś jak Percy Jackson w Egipcie w połowie mają rację. Ton książki się nie zmienił, nadal jest charakterystyczny dla twórczości tego autora. Tutaj również pojawiają się dzieci, które próbują uratować świat i zrozumieć skomplikowanych bogów. Tyle, że tym razem do czynienia mamy z Egiptem, a nie Grecją. Jednak gwarantuję, że fani Percy'ego Jacksona nie będą się czuć tak, jakby czytali już coś podobnego wcześniej.

"Czerwona Piramida" to pierwsza część Kronik Rodu Kane. Główni bohaterowie to Carter i Sadie Kane, rodzeństwo, które zostało rozdzielone. Po śmierci matki, opiekę nad Sadie przejęli jej dziadkowie w Anglii, a nad Carterem wyłączną opiekę sprawował ojciec. Podczas gdy Sadie wiodła zwyczajne życie w Anglii, Carter podróżował po całym świecie z ojcem, który jest egiptologiem. Tak więc tych dwoje stało się sobie praktycznie obce. Julius Kane odwiedza córkę raz na jakiś czas, zazwyczaj na krótko. Wszystko się zmienia, kiedy podczas jednej z takich wizyt, Julius poprzez kamień z Rosetty wyzwala uwięzionych bogów. Sam jednak zostaje uwięziony i to na dzieci spada odpowiedzialność odnalezienia ojca.

Sprawiedliwość nie oznacza, że wszyscy dostają to samo - odparł tato. Sprawiedliwość oznacza, że wszyscy dostają to, czego potrzebują.

Teraz na Sadie i Cartera spadają wszystkie ukrywane dotychczas fakty. Muszą zrozumieć m.in. to, że są potomkami starożytnych faraonów, a ich własna moc jest bardzo potężna. Opiekę nad dziećmi przejmuje wuj Amos, niestety na krótko. Od tej pory dzieci muszą radzić sobie same. Rodzeństwo trafia również do Domu Życia, aby przejść szkolenie i dostatecznie poznać swoje moce.

Książkę czyta się szybko. Narracja jest przekazywana między Sadie i Carterem tak, że każde z nich może przedstawić swój punkt widzenia i kłócić się ze sobą w międzyczasie. Według mnie, Sadie i Carter nie zachowują się jak praktycznie obce sobie osoby (bo tak właśnie zostali opisani). Zachowują się typowo jak na każde rodzeństwo: sprzeczają się, ale oczywiście kochają się. Poza tym sytuacja zmusza ich do nauczenia się współpracy.

Przy książkach Riordana nigdy się nie nudziłam. W każdym rozdziale coś się dzieje, więc nie ma czasu na nudę. Postacie w książce są doskonale zarysowane, dzięki czemu nawet postacie, które odgrywają małą rolę zapadają w pamięci. Ani trochę nie zawiodłam się na "Czerwonej Piramidzie", dlatego polecam każdemu.

Mało osób zna mitologię egipską. Większość z nas w swoim życiu słyszała o greckich lub rzymskich bogach. O religii Nilu wiemy naprawdę mało. A szkoda. To bardzo interesujący temat. Spotkałam mało książek o tej tematyce. Jedną z nich jest ,,Czerwona piramida" Rick'a Riordana'a. Zanim zacznę o niej opowiadać, spróbuję wam streścić najważniejsze informacje o mitologii egipskiej. Na początek należy wspomnieć, że miasto pustyni miało wielu bogów. Najważniejszym z nich jest Ra — bóg słońca, który sam stworzył się z otchłani chaosu. Ra dał życie bogini wody - Tefnut oraz bogu powietrza — SzuPóźniej powstały dwa bóstwa, które odgrywają ważną rolę w mitologii. Mianowicie: boginię nieba — Nut oraz bóg ziemi - Gabe. Ze związku dwójki bogów narodziły się potężne bóstwa: Ozyrys — władca Świata Zmarłych, którego żoną została jego siostra Izyda - bogini płodności; najgroźniejszy z dzieci Nut Set — bóg pustyni oraz Neftyda, która została jego żoną. Warto wspomnieć również o Horusie — był protektorem panujących władców i przyjmował postać sokoła. Każdy z tych bogów ma znaczenie dla opowieści rodziny Kane. Mam nadzieję, że w niewielki sposób zapoznałam was z mitologią egipską. Zapraszam do zapoznania się recenzją niesamowitej książki Riordana pt. ,,Czerwona piramida".
,,Bałem się spróbować, ale pomyślałem: Horusie?
- No wreszcie ~ odezwał się ten głos. ~ Witaj.
- O nie — powiedziałem, czując narastającą panikę. - O nie, nie, nie. Niech mi ktoś da otwieracz do konserw, mam w głowie bóstwo!
Oczy Bastet błysnęły.
- Porozumiałeś się z Horusem bezpośrednio? Robisz postępy.
- Postępy?! - Złapałem się za głowę. - Wyrzućcie go stamtąd!"
Od śmierci matki Carter i Sadie są sobie niemal obcy. Dziewczyna mieszka z dziadkami w Londynie, jej brat natomiast podróżuje po świecie z ojcem, wybitnym egiptologiem doktorem Juliusem Kane. Pewnej nocy doktor Kane zabiera Cartera i Sadie na „eksperyment naukowy” do British Museum, w nadziei, że uda mu się z powrotem połączyć rodzinę. Zamiast tego jednak uwalnia egipskiego boga Seta, który skazuje doktora na wygnanie, a jego dzieci zmusza do ucieczki. Wkrótce Sadie i Carter odkrywają, że budzą się wszyscy bogowie Egiptu, a najgorszy z nich – Set – chce zniszczyć rodzinę Kane. Aby go powstrzymać, dzieci muszą podjąć niebezpieczną podróż po całym świecie. Będzie to zadanie, które przybliży je do prawdy o rodzinie i ujawni jej powiązania z tajnym stowarzyszeniem istniejącym od czasów faraonów.
,,Byłem szlachetnym sokołem, panem nieba! Zerwałem się z chodnika i wleciałem prosto w płot."
,,Czerwona piramida" opowiada o dwójce oddalonego od siebie rodzeństwa, które zmuszone jest połączyć siły, by uratować własną rodzinę. Książka zawiera w sobie motyw mitologii egipskiej. Autor stworzył powieść, która intryguje i zachwyca. Przeczytałam ją w ciągu dwóch dni i już nie mogę doczekać się kolejnej części. Moja przygoda z twórczością pana Riordana zaczęła się od przygód Percy'ego Jacksona. Od pierwszej książki wiedziałam, że to autor idealny dla mnie. Uwielbiam wszelkie motywy religii starożytnej. Szkoda, że jest tak mało powieści z tą tematyką. Rick zrobił kawał dobrej roboty, pracując nad historią Cartera i Sadie. Każdy z bohaterów jest inny, ale w cudowny sposób się uzupełniają. ,,Czerwona piramida" to wspaniała, fantastyczna opowieść, która na długo pozostanie w moim sercu. Styl autora jak zawsze jest przejrzysty. Dialogi między bohaterami ociekają humorem oraz są w swojej magicznej formie bardzo realistyczne. O postaciach opowiem w dalszej części recenzji. Bardzo spodobała mi się fabuła, akcja w książce jest dynamiczna i pozwala złapać oddechu. Co mogę jeszcze powiedzieć? Pewnie to, że przeżyłam z nią niesamowitą przygodę i mam nadzieję, że wy również dacie szansę twórczości tego pana. Nie pożałujecie!
,,-Gińcie, wrogowie Ra!-ryknęła Sachmet-Umierajcie w boleściach!
-Ona jest niemal równie irytująca, jak ty — powiedziałem Horusowi.
-Niemożliwe-odparł-Z Horusem nikt nie może się równać."
Carter to czarnoskóry chłopiec, który ma czasami dość życia z ojcem, który jest archeologiem. Chłopak pragnie stałego miejsca i chciałby, żeby jego życie stało się normalne. Niestety praca ojca na to nie pozwala. W Londynie ma młodszą siostrę, z którą relacje nie układają się dobrze. Rodzeństwo widzi się tylko dwa razy w roku. Kiedy jego ojciec zostaje porwany przez Seta, Carter odkrywa w sobie niesamowitą siłę. Przez całą książkę walczy o kontrolę z Horusem, który zamieszkał jego ciało. Chłopak jest odważny i stara się utrzymać rodzinę razem. Nie można go nie polubić. Sadie to jasnoskóra dziewczyna, która od śmierci matki mieszka z dziadkami. Chciałaby spędzać więcej czasu z ojcem. Zazdrości Carterowi relacji z tatą. Sadie nie przestrzega zasad i żyje pełną piersią. Jest nosicielką Izydy, ale to ona w ich związku odgrywa pierwsze skrzypce. Jest nieustraszona i waleczna. Z czasem jej relacje z bratem się poprawiają. Rodzeństwo niesamowicie się różni, ale walczą o wspólną sprawę i odbudowują zniszczoną relację pomiędzy sobą. Kolejnym bohaterem, na którego warto zwrócić uwagę jest Set — bóg pustyni, który porwał ojca dzieci. Wydaje się okrutny oraz bezwzględny, ale to właśnie on kiedyś bronił Ra przed złem. Był najgroźniejszym z jego generałów i mimo swojej groźnej postaci nie jest do końca zły. Również on ma w sobie dobro. W książce pojawia się również bogini kotów — Bastet. Chroni dzieci od śmierci matki pod postacią kota. Stają się dla niej ważni i nie zawaha się poświęcić dla nich życia. Smutna historia związana jest z Nut oraz Gabem. Poświecili swoja miłość, by ich dzieci mogły przeżyć. Sprzeciwili się wszystkiemu i zostali rozdzieleni. Ziya staje się przyjaciółką rodzeństwa oraz zauroczeniem Cartera. Dziewczyna skrywa pewną tajemnicę, która może pokonać Seta. Przez książkę przeplata się wiele innych postaci. Może czas jej odkryć?
,,Przypomnijcie mojemu bratu, że Egipcjanie wierzą w potęgę wschodu słońca. Wierzą, że każdy ranek zaczyna nie tylko nowy dzień, ale też nowy świat."
Podsumowując: ,,Czerwona piramida" gwarantuje wam przeżycie niesamowitej przygody, gdzie starożytni bogowie powracają, a świat jest w niebezpieczeństwie. Ta książka zawróci wam w głowach. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Nie żałuję, że dałam jej szanse. Oderwie was od rzeczywistości i zabierze w świat pełen magii. Wiem, że nie mogę doczekać się, kiedy w moje ręce wpadnie kontynuacja przygód Cartera i Sadie. Przeżyłam z nimi fantastyczne chwile i mam nadzieję, że wy również będziecie mieli tę szansę. Polecam!
Avatar użytkownika - paulina0944
paulina0944
Przeczytane:2016-01-19, Ocena: 6, Przeczytałam,
Kolejna tryloga od pana Ricka i jak najbardziej jestem na tak! Cudowna, lekka, pouczająca i śmieszna aż do łez. Wartka akcja, wspaniały humor i cudowna pełna niebezpieczeństw przygoda! To właśnie kocham w w książkach tego pana. Do tego cudownie wykreowani bohaterowie jak Carter i Sadie. No i oczywista oczywistość bogowie egipscy tym razem, ale i tak Set, Izyda, Ra i reszta bogów kocham
Avatar użytkownika - Annabeth
Annabeth
Przeczytane:2015-07-03, Ocena: 6, Przeczytałam,
początek nowej serii autora Ricka Riordana. tym razem opowiadająca o mitologi egipskiej. podobnie ja wcześniejszych można się nauczyć czegoś.
Avatar użytkownika - Ella
Ella
Przeczytane:2013-02-11, Ocena: 6, Przeczytałam,
Genialna książka. Bardzo lubię tego autora. Pisze lekko, przyjemnie się czyta.
Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2021-02-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Rick Riordan po raz kolejny udowodnił, że jest niekwestionowanym mistrzem pióra, jeśli chodzi o mity, nie ważne z którego obszaru świata. Tym razem pod lupę wziął egipskie historie o bogach ze zwierzęcymi głowami (przeważnie).

Książki Ricka Riordana od samego początku są napakowane nietuzinkowym poczuciem humoru głównych bohaterów, szalone plany, w których wszystko jest ułożone na swoim miejscu, no i najlepsza czesc dla czytelnika. Do samego końca nie wiesz, kto jest tym złym, który chce zmienić świat na kupkę popiołów.

Avatar użytkownika - 311007Ap
311007Ap
Przeczytane:2020-11-12, Ocena: 5, Przeczytałem, chcę(mieć),

Bardzo fajna książka. Dzięki niej zacząłem się interesowac mitologią egipską. Poleca wszystkie książki Riordana. PS: Jestem dyslektykiem :)

Szczerze to byłam zaskoczona. Już od jakiegoś czasu, kiedy czytam powieści Riordana, to mam wrażenie, że już z nich wyrastam. "Kroniki rodu Kane", a raczej ich pierwszy tom, pokazał mi, że jednak trochę się myliłam. Owszem, Riordan przyzwyczaił mnie do humoru opartego na absurdzie i grotesce, galopujacej szaleńczo akcji i niezrozumiałych przepowiedni, ale to nawet bardzo nie nuży. Pierwszy tom trylogii egipskiej niesie z sobą powiew świeżości (tak, wiem, że powinnam przeczytać go wcześniej) po wymiętoszonej fabularnie serii o perypetiach Apolla. Naprawdę miło mi się to czytało. Gdyby ktoś jeszcze tej serii nie znał to serdecznie polecam. Odpowiednia dawka rozrywki wyliczona w pakiecie ;-).

Avatar użytkownika - Foxie
Przeczytane:2018-01-00, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, Przeczytane przez M.,
Syn Neptuna
Rick Riordan0
Okładka ksiązki - Syn Neptuna

PERCY MA ZAMĘT W GŁOWIE. Budzi się z długiego snu i nie pamięta zbyt wiele poza własnym imieniem. Nie odzyskuje pamięci nawet wówczas, gdy wilczyca Lupa...

Córka Głębin
Rick Riordan0
Okładka ksiązki - Córka Głębin

Ana Dakkar jest uczennicą pierwszej klasy Akademii Hardinga i Pencrofta. Do absolwentów tej pięcioletniej szkoły średniej należą najlepsi na świecie oceanografowie...