Dziennikarz śledczy Scott Carney spędził pięć lat, badając przynoszący krocie handel ludzkimi ciałami – nielegalny, krwawy i brutalny „czerwony rynek”. Odnalazł indyjską wioskę zwaną Kidneyvakkam, gdyż większość jej mieszkańców dawno posprzedawała już nerki; rozmawiał z hienami cmentarnymi, ludźmi, którzy kradną ciała z grobów, kostnic i stosów pogrzebowych, by produkować szkielety anatomiczne; odwiedził starożytną świątynię, która eksportuje włosy swoich wyznawców do Ameryki, zarabiając na tym miliony dolarów.

W XXI wieku ciało ludzkie znów stało się towarem, regulacje prawne sprzyjają nadużyciom. W sytuacji zagrożenia życia nie chcemy zadawać niewygodnych pytań o pochodzenie krwi czy narządów do przeszczepu. Gdy możemy wybierać, kupujemy perukę z naturalnych włosów. Medycyny zalecamy uczyć się tylko na prawdziwych preparatach. Czy w naszym pragnieniu wiedzy, nieśmiertelności i piękna nie uznajemy już granic, których nie wolno przekroczyć?

Informacje dodatkowe o Czerwony rynek.Na tropie handlarzy organów,złodziei kości,producentów krwi i porywaczy dzieci:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2014-02-24
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7536-543-6

Kup książkę Czerwony rynek.Na tropie handlarzy organów,złodziei kości,producentów krwi i porywaczy dzieci

Czerwony rynek.Na tropie handlarzy organów,złodziei kości,producentów krwi i porywaczy dzieci - opinie o książce

Co człowiek jest w stanie zrobić dla pięniędzy?

Sprzedać nerkę lub inny organ, sprzedać komórkę jajową, sprzedać swoją krew, zostać "królikiem" doświadczalnym testując, np. wiagrę czy leki antynowotworowe testowane do leczenia niepłodności.

"Czerwony rynek" S. Carney'a to reportaż poruszający temat handlarzy narządów, złodziei kości, producentów krwi i porywaczy dzieci.

Scott Carney przedstawia nam świat czarnego rynku, gdzie popyt na adopcje międzynarodowe często prowadzi do porywania dzieci od biologicznych rodziców i sprzedawane do sierocińców, a potem do agencji acopcyjnych. Gdzie nowi rodzice nawet nie wiedzą, że dziecko, ktoremu chcą dac nowy dom, ten dom już miało. A środki, ktore przeznaczają na pokrycie kosztów całen biurokracji tak naprawdę są pieniedzmi za dziecko. Dziecko staje się żywym towarem.

Jak popyt w medycynie na prawdziwe ludzkie szkielety do nauki, przycznia się do wykorzystywania świeżych grobów, oskrórowywania i sprzedawanja ich na Zachód. W pewnym momencie zbyt duży popyt na materiał "naukowy" doprowadził do serii morderstw.

Autor pokazuje jak działa "krwiodawstwo" w Indiach. Ludzie sprzedają swoją krew, nawet zakażoną wirusem HIV. Krew ta nie była sprawdzana co doprowadziło w jednym z indyjskich regionow do epidemii HIV.

Jak kobiety zamykane są w ośrodkach dla matek zastepczych i jak nielegalnie pozyskiwane są komórki jajowe do zapłodnień "in vitro".

Jak ludzie zostają "królikami" doświadczalnymi i testują leki antynowotworowe do leczenia niepłodności. Przez taki przypadek urodziło się dziecko z cyklopią.

Jak ubóstwo wpływa na sprzedaż organów do transplantacji.

Reportaż został napisany w przystępnym języku. Daje sporo do myślenia. Jak brak pieniędzy wpływa na ich pozyskanie w sposób nielegalny i wykorzystując też pobudki altruistyczne przez werbowników i handlarzy.

Nie spodobała mi się kwestia, gdzie autor otwarcie neguje transplantacje twierdząc, ze zamiast przyspieszyć sobie życie o kilka lat niech osoba pogodzi się po prostu ze śmiercią. Ehh.. niech powie to dziecku, które potrzebuje organu do przeżycia.

Cieszy mnie fakt, że w wiekszości państw są regulacje prawne o pozyskiwaniu narządów/krwi bez zapłaty, tylko na podstawie oddania przez dawcę, na rzecz pomocy.

Avatar użytkownika - adreswyobraznia
adreswyobraznia
Przeczytane:2016-11-16, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2016,
Scott Carney stąpa po niepewnym gruncie zbrukanych krwią i nie tylko nieetycznych praktyk, które po drugiej stronie świata są właściwie powszechne. Gdy bogaci pacjenci europejskich i amerykańskich szpitali z niecierpliwością oczekują w długich kolejkach na przeszczep, w Indiach biedna kobiecina, która nie ma czym nakarmić swoich dzieci, sprzedaje swoją nerkę za kilkaset dolarów. I żałuje, że może sprzedać tylko jedną. Zagmatwana plątanina pośredników, niejasne regulacje prawne, korupcja i za oceanem ta sama nerka osiąga wartość kilkuset tysięcy dolarów. Czego się nie robi żeby nie umrzeć. Czego się nie robi żeby przeżyć.
Avatar użytkownika - apogeum55
apogeum55
Przeczytane:2015-07-06, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2015,
Mocna książka. Na początku myślałem że to będzie książka poświęcona "kradzieży" organów od niewinnych osób, ale każdy rozdział traktuje o czym innym. Mamy więc nielegalny (i legalny też) organami, krwią, zapłodnienia in vitro, porywanie dzieci na zlecenie, surogatki, a nawet handel włosami. Jako honorowy dawca krwi, a także młody tatuś najbardziej wstrząsnęły rozdziały, o przetrzymywaniu ludzi na starej farmie dla ich krwi - takie honorowe krwiodawstwo wbrew woli dawców - oraz historia hinduskiej rodziny, której syn został porwany i wywieziony jako niemowlę do amerykańskiej rodziny. Książkę czyta się szybko i daje dużo do myślenia.
Avatar użytkownika - kocik83
kocik83
Przeczytane:2015-02-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Wstrząsająca książka która odsłania kulisy handlu ludzkim ciałem.Książka jest podzielona na różne rozdziały które to opisują każdy proceder z ososbna.Znajdziemy tu handel kośćmi,nerkami,krwią,komórkami jajowymi,handel dziećmi a także wynajmowanie się w celu testowania leków.Człowiek na czerwonym rynku jest tylko towarem za który inni słono płacą.Książka jest drastyczna właśnie dlatego że jest prawdziwa,to nie jakiś zwykły horror tylko smutna rzeczywistość.
Avatar użytkownika - 1205Maggie
1205Maggie
Przeczytane:2019-01-02, Ocena: 5, Chcę przeczytać,

Bardzo dobry i ciekawy reportaz, ktory pokazuje nam co dzieje sie na "czerwonym rynku", a dzieje sie sie dzieje: porwania dzieci, sprzedaz narzadow, testowanie lekow na ludziach, a zwlaszcza na wiezniach, ktorzy nic nie maja do powiedzenia, okradanie grobow itd.
Autor jest dziennikarzem sledczym, ktory spedzil kilka lat na badaniach, rozmowach z ludzmi powiazanymi z "czerwonym rynkiem" i stworzyl bardzo ciekawy obraz, tego wszystkiego o czym ja prawie nie slyszalam. Polecam

Avatar użytkownika - laura3333331
Przeczytane:2015-03-24, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Śmierć na Diamentowej Górze. Amerykańska droga do oświecenia
Scott Carney0
Okładka ksiązki - Śmierć na Diamentowej Górze. Amerykańska droga do oświecenia

W 2012 roku trzydziestoośmioletni Ian Thorson zmarł w górach w Arizonie z powodu odwodnienia i dyzenterii. Medytował w pobliżu ośrodka, w którym...

Śmierć na Diamentowej Górze
Scott Carney0