Człowiek, który chciał wszystko wiedzieć

Tajemnicze morderstwo, traumy zgwałconych kobiet i podejrzany policjant, którego nikt nie potrafi zidentyfikować. Przed Awim Awrahamem jego pierwsze śledztwo w sprawie o zabójstwo!

W swym mieszkaniu zostaje znaleziona martwa Lea Yeager. Przybyły na miejsce komisarz Awi Awraham rozpoznaje w niej ofiarę gwałtu sprzed dwóch lat. Sprawca nie przyznał się do winy, ale został skazany, a jego rodzina groziła poszkodowanej kobiecie. Czy to właściwy trop do znalezienia zabójcy Lei? A może kobietę zamordował syn, który udaje, że nie utrzymywał z matką żadnych kontaktów? Kim jest tajemniczy policjant, który pojawił się w domu ofiary tuż przed zbrodnią?

Dror Mishani wirtuozersko zaplata intrygę, której ważny element stanowią sceny z życia prywatnego komisarza. W tle dochodzenia rozgrywają się też perypetie pewnej rodziny. Niektórzy jej członkowie wzbudzają swym zachowaniem poważne podejrzenia.

Informacje dodatkowe o Człowiek, który chciał wszystko wiedzieć:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2016-07-06

Kup książkę Człowiek, który chciał wszystko wiedzieć

Człowiek, który chciał wszystko wiedzieć - opinie o książce

Dror A. Mishani jest dla mnie zupełnie nieznanym nazwiskiem, więc z czystej ciekawości zaczęłam szukać informacji na temat pisarza. I okazało się, że całkiem docenionym izraelskim twórcą.
Całkiem nie zdziwiłam się, że serię zaczynam od końca. Na szczęście okazało się, że każdy z tomów tworzy odrębną całość.
Awi Awraham jest komisarzem, który bardzo osobiście podchodzi do prowadzonych śledztw. Za wszelką cenę próbuje poznać nie tylko prawdę ale również motywy postępowania. Przez co popełnia błędy. Ale jak dla mnie jest jakby z krwi i kości a nie fikcyjny.
Trudno jest mi określić o czym właściwie jest książka. Zdarzenia opowiadane są z punktu widzenia prowadzącego śledztwo Awiego, jak i żony mordercy. Dzięki temu możemy poznać dwa różne spojrzenia na sprawę i sprawcę. W tle mamy również poruszony trudny temat gwałtu i tego w jaki sposób traktowane są kobiety.
Nie ma tu gwałtownych zwrotów akcji, dramatycznych pościgów, strzelanin. Akcja toczy leniwie a sprawca znany jest czytelnikowi od początku. Mimo to wciąga. Mi się podobało i na pewno sięgnę po więcej.

Avatar użytkownika - malczes88
malczes88
Przeczytane:2017-03-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Awi Awraham został dowódcą wydziału zabójstw, pomimo tego, że jeszcze nigdy nie miał do czynienia z żadną sprawą o zabójstwo. Trochę mnie to zdziwiło ale cóż, nie znam izraelskich policjantów:) W każdym razie właśnie nadszedł dzień, w którym Awi ma okazję zetknąć się z morderstwem a rozwiązanie sprawy stanie się dla niego obsesją. W swoim mieszkaniu zostaje znaleziona martwa Lea Yeager. Jako, że kilka lat temu została zgwałcona a sprawca, który nie przyznawał się do winy nadal siedzi w więzieniu, pierwszymi podejrzanymi staje się rodzina skazanego. Odkrycie dziwnych relacji w rodzinie zamordowanej również nie ułatwia sprawy, na domiar tego Awiego prześladuje zeznanie jednego z sąsiadów Lei, który twierdzi, iż widział wychodzącego z mieszkania denatki policjanta w chwili, kiedy została zamordowana. Zagubiony detektyw, na którego naciskają przełożeni, czuje, że ta sprawa może go przerosnąć.

Klimat powieści nie odbiega od klimatu części pierwszej, w której to atmosfera była ciężka, ponura i przytłaczająca. Nie znaczy to jednak, że powieść jest zła. Absolutnie nie. "Człowiek, który chciał wiedzieć wszystko" to opowieść o życiu po gwałcie. Zarówno osoby zgwałconej, jak i jej partnera. Snuta w formie kryminału opowieść, która w ostatecznym rezultacie zasmuca. Autor skupia się tutaj na życiu prywatnym Awiego, jego nowych relacjach z partnerką, próbie ułożenia sobie życia przez osobę żyjącą do tej pory samotnie i odnalezieniu się w nowej sytuacji zarówno prywatnej, jak i zawodowej. Drugą bohaterką jest kobieta po trzydziestce, matka dwóch córeczek i żona mężczyzny, który ma problemy ze znalezieniem pracy. Zgwałcona na wyjeździe służbowym kilka lat wcześniej, nie może dojść do ładu ze swoimi emocjami oraz mężem, który jest chyba bardziej zagubiony od niej.

Opowieść snuta jest powolnym tempem w narracji trzecioosoobowej. Pełno tutaj drobiazgowych opisów z życia codziennego bohaterów, co z reguły mnie drażni w kryminałach, lecz tutaj pasuje idealnie, tworząc właśnie specyficzny klimat. To zwykła historia zwykłych ludzi i policjant, który nie ma żadnych nadludzkich mocy a jest przeciętnym facetem, lekko wycofanym, za to przywiązanym do swoich teorii. Nie jest to porywająca akcją powieść, jednak moim zdaniem jest to dobry kryminał, wyróżniający się na tle innych.

Człowiek, który chciał wszystko wiedzieć. Audiobook
Dror A. Mishani0
Okładka ksiązki - Człowiek, który chciał wszystko wiedzieć.   Audiobook