Człowiek z Wysokiego Zamku

5.7
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2011-09-06
Dodał/a książkę:czytam
Powieść wyróżniona prestiżową nagrodą Hugo, najczęściej tłumaczona książka Philipa K. Dicka, którą napisał, radząc się? I-cing, Księgi Przemian ?Nieszczęścia, jakie wyrządza wojna ludności miast, granicom i państwom, opisują bataliści; zagrywkami polityków zajmują się stratedzy; zmagania wodzów analizują specjaliści od logistyki, rodzajów broni, gospodarki i szyfrów? Dicka interesowało to, co się wyprawia z duszami. Toteż odwracając w tej książce znane wszystkim losy wojny, pokazał historię jako udrękę, pułapkę, niezrozumiały spektakl wprawiający w przerażenie, wobec którego pozostajemy bezradni. Chyba że ocalejemy, że odzyskamy równowagę w wyniku kaprysu losu. Który czasem odpowiada na nasze starania, na modlitwy, tęsknoty?. z przedmowy Macieja Parowskiego Philip K. Dick urodził się w 1928 r. w Chicago, lecz większą część życia spędził w Kalifornii. Krótko był studentem Uniwersytetu Kalifornijskiego. Prowadził sklep z płytami i stację radiową. Przeszedł też doświadczenia z narkotykami, które wykorzystywał w swej twórczości. Zmarł w 1982 r. Wydał 36 powieści, z których wiele weszło na stałe do kanonu literatury SF. Był też autorem kilku powieści realistycznych, osadzonych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. O większości jego rówieśników uhonorowanych nagrodą Pulitzera czy literacką Nagrodą Nobla niewielu już pamięta, on zaś ma coraz liczniejsze grono wielbicieli, a o jego książkach pisze się doktoraty?
Olga_Majerska plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-11-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Całość recenzji na blogu Okiemwielkiejsiostry.blogspot.com

"Człowiek z wysokiego zamku" już od długich lat zajmował swoje miejsce na półce, nieprzeczytany. Ot, kolejna książka, którą kiedyś, w wolnym czasie poznam. Przygodę z autorem odkładałam bardzo długo, patrząc przy tym na piętrzące się zaległości i nowe książki czekające na odrobinę uwagi. W tym miesiącu powiedziałam - basta! I to, nie chwaląc się, była doskonała decyzja.

Jak wyglądałby świat, gdyby II wojnę światową wygrały państwa Osi? Dick ukazuje alternatywną rzeczywistość, w której naziści swobodnie panoszą się ze swoimi zbrodniczymi ideami, Żydzi muszą ukrywać się, zmieniać nazwiska i poddawać się skomplikowanym operacjom plastycznym, Amerykanie zaś pozostają zagubieni i rozdarci pomiędzy niemieckim agresywnym stylem bycia i japońską filozofią, która pomimo łagodności nadal pozostaje filozofią kolonizatora.

Fabuła "Człowieka z wysokiego zamku" wydaje się na pierwszy rzut oka banalnie prosta - mężczyzna prowadzący sklep z antykami każdego dnia walczy o to, by nie utracić renomy, choć jego głównymi klientami są Japończycy, którymi w głębi duszy pogardza; pracownik wielkiej korporacji zostaje zwolniony i nie ma pojęcia, co począć ze swoim życiem; japoński biznesmen niebawem ma spotkać się z mężczyzną, który zmieni jego spojrzenie na panujący ład; kobieta, która nie może znaleźć swojego miejsca w świecie, za sprawą kochanka zaczyna interesować się zakazaną w Rzeszy powieścią, ukazującą historię, w której państwa Osi przegrały wojnę. Ich ścieżki przecinają się, jedne bardziej, inne mniej. Jednak dzięki niesamowicie wykreowanej rzeczywistości i pewnym wspólnym aspektom tej historii, "Człowiek z wysokiego zamku" z powieści o losach przypadkowych ludzi staje się wyobrażeniem piekła, opowieścią o incydentalności i przeznaczeniu oraz o sile człowieczeństwa, kultury i moralności.
zxcc65 Linia koment
Przeczytane:2016-05-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2016,Mam,