Cztery pory lata

Kornelia jest samotną młodą kobietą ceniącą niezależność i unikającą zmian. Jej oddane przyjaciółki są przekonane, że lepiej niż ona wiedzą, co dla niej najlepsze, więc co jakiś czas szukają dla niej partnera. Tym razem przekonują Nelę do atrakcyjnego przybysza i - wbrew jej uprzedzeniom - znajomość z Piotrem przeradza się w bliski związek. Wkrótce jednak powracają dawne rozterki i rodzą się pytania...

Informacje dodatkowe o Cztery pory lata:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: b.d
ISBN: 978-83-60383-21-6

Kup książkę Cztery pory lata

Cztery pory lata - opinie o książce

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2014-11-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
To opowieść o ludziach, ich wewnętrznych rozterkach i niełatwych wyborach, o ich przyjaźni, miłości i bolesnej przeszłości. Jest to powieść chwilami słodka i kojąca, a innym razem gorzka i bolesna. To powieść pełna emocji, nie tylko na lato, ale i na każdą porę roku. Dużą zagadką był dla mnie Dżerry, miejscowy anglista i adorator Kornelii - niby człowiek spokojny, ale o kilku twarzach i pomysłach na życie, jednak wzbudził we mnie sympatię. Jedynym mankamentem była bardzo mała czcionka i jak dla mnie zbyt mało dialogów.
Avatar użytkownika - asymaka
asymaka
Przeczytane:2014-02-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014 , Mam,
Całość napisana lekko, inteligentnie, ciekawie, zabawnie. To wciągająca opowieść o sile kobiecej przyjaźni, ale jest też interesujący wątek miłosny i sensacyjny, są piękne okoliczności przyrody. I pomyśleć, że to wszystko powstało w głowie pisarki i nie ma odniesienia do rzeczywistego miejsca! Moim zdaniem warto pokusić się o przeczytanie "Czterech pór lata", znaleźć w tej książce coś więcej niż tylko łatwą i banalną historię do poduszki. Ona opowiada o z pozoru błahych sprawach, lecz w gruncie rzeczy daje do myślenia i otwiera nam oczy na to, co ważne i potrzebne.
Avatar użytkownika - Rzepusia
Rzepusia
Przeczytane:2014-01-15,

Nie ma sytuacji na ziemi bez wyjścia.

Kiedy Bóg drzwi zamyka – to otwiera okno.

(Jan Twardowski)

Cztery pory lata to debiutancka powieść Renaty L. Górskiej. Zanim sięgnęłam po książkę słyszałam na jej temat wiele naprawdę bardzo różnych opinii. A mnie w tym wszystkim najbardziej interesowała metafora tytułu. Takie trochę zboczenie zawodowe. Niestety, nikt nie potrafił mi jej wyjaśnić, postanowiłam więc sprawdzić sama. O tym jednak później.

Główną bohaterką Czterech pór lata jest Kornelia, singielka z wyboru, kobieta pragnąca być niezależną, a jednocześnie pogromczyni męskich serc. Stanowczo odmawiała związania się z mężczyzną. Natura jednak rządzi się własnymi prawami, a serce nigdy nie poddaje się nakazowi umysłu. Działanie wbrew ich woli skończyło się założeniem maski. Wierne przyjaciółki, Gosia, Dorota i Iga, wielokrotnie próbowały znaleźć dla niej partnera, ale ona nakazała sercu milczeć i ostatecznie każdego odsyłała z kwitkiem. Nawet tego, który był uosobieniem wymarzonego ideału. Kornelia pozostała obojętna na nacisk ze strony rodziny, przyjaciół oraz małomiasteczkowego społeczeństwa. Zasłyszana od Gosi informacja, że Piotr, pod wpływem którego serce dziewczyny zapałało miłością, działa na niekorzyść jej domu dodatkowo skomplikowała sprawę. Ten, którego pokochała, stał się wrogiem. Pielęgnowana nienawiść zaślepiła Kornelię, budząc masę złych emocji, unieszczęśliwiając. Autorka przewidziała jednak optymistyczne zakończenie. Jakie? Po odpowiedź odsyłam do książki.

Cztery pory lata jest również opowieścią o prawdziwej przyjaźni. Naprawdę wzruszające jest to, jak Kornelia, Dorota, Iga i Gosia potrafią się wspierać w różnych sytuacjach życiowych. Każda z dziewczyna jest inna, każda ma własne życie i problemy, a jednak potrafią znaleźć płaszczyznę porozumienia. Oczywiście przyjaźń opisana jest z punktu widzenia głównej bohaterki, więc jej obraz nie jest obiektywny, ale na pewno prawdziwy. Zastosowanie narracji pierwszoosobowej ukazuje więź, łączącą dziewczyny od wewnątrz. Kornelia nie zazdrości przyjaciółkom, nie obgaduje ich, nie złorzeczy. Czasem jest na nie zła, ale nie na tyle, żeby używać epitetów czy złośliwości, nigdy nie posuwa się do obgadywania i zawsze stara się zrozumieć ich postawę. I tego samego doświadcza. Nie oznacza to jednak bezkrytycznego podejścia. W prawdziwej przyjaźni najważniejsza jest bowiem szczerość, chociaż czasem boli.

Renata Górska w piękny sposób nakreśliła również scenerię, w której umieściła fabułę. Czytelnik może ją sobie wyobrazić, może poczuć zapach trawy, usłyszeć szum wiatru czy uderzenia pioruna, a nawet przeżyć z bohaterką chwile zachwytu nad pięknem przyrody oraz zgrozy, kiedy ciska gromami i smaga deszczem. Obrazy w Czterech porach lata są niezwykle plastyczne, ciepłe, pokazują, jak wielką miłością bohaterka darzy opisywane miejsca. Tym samym autorka przybliża czytelnikowi nie tylko miejsce akcji, ale również samą Kornelię, jej wrażliwość na piękno świata.

I jeszcze kwestia tytułu. Książka jest podzielona na cztery rozdziały. Pierwszy, Piaskiem w oczy, ukazuje tę kapryśną, młodą jeszcze część lata, która potrafi zaskoczyć chłodem. Podobnie Kornelia zostaje zaskoczona i przytłoczona niemiłymi wiadomościami. Kolejny rozdział, Wielobarwność, to czas, kiedy lato zachwyca kolorami, zapachami, a jednocześnie wprowadza pewien chaos. Dla bohaterki jest to czas szukania sposobu na rozwiązanie problemów, wybierania tego, co jej zdaniem słuszne i właściwe. W trzeciej części powieści, Kaprysy nieba, Kornelia traci kontrolę nad losem. Podobnie jak nie można dyskutować z piorunami i lejącym się z nieba żarem, tak ona nie potrafi zatrzymać nakręcanego przez siłę wyższą biegu wydarzeń. Musi się im poddać. I ostatnie pora, Narodziny motyla, odsłania prawdziwą, wrażliwą, ciepłą, chociaż bardzo poranioną osobowość bohaterki. Dziewczyna wcale nie jest twardą singielką, ale delikatną, młodą kobietą. Ciepło miłości sprawia, że u jej ramion wyrastają barwne skrzydła motyla.

Komu polecam Cztery pory lata? Wszystkim, którym się wydaje, że problemy ich przytłaczają. Tym, którzy chcę zobaczyć, że prawdziwa przyjaźń pomiędzy kobietami jest możliwa. Tym, którzy mają ochotę przeżyć chwile radości, wahań, smutku i euforii wraz z fikcyjnymi bohaterkami. I ostatecznie tym, którzy chcieliby zwyczajnie przeczytać dobrą powieść. Życzę przyjemnej lektury.

Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2013-07-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki (2013),
Bardzo ciepła historia.... Kornelia to "singielka, ceniąca sobie niezależność", a tak naprawdę kobieta, która kiedyś zawiodła się w miłości i teraz uciekająca przed jakimkolwiek zaangażowaniem. Czy komuś uda się przełamać jej strach i opory? Opowieść o tym, że czasami nie znamy siebie tak dokładnie jak ludzie, którzy są lub mogą być nam bliscy...
Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2014-03-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 2012,
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2014-01-31, Ocena: 6, Przeczytałam, 2011,
Avatar użytkownika - archer81
archer81
Przeczytane:2013-01-14, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku, Mam,
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2012-04-06, Ocena: 2, Przeczytałam,
Wytyczne leczenia chorób przyzębia
Renata Górska0
Okładka ksiązki - Wytyczne leczenia chorób przyzębia

,,Wytyczne leczenia chorób przyzębia" to polskie opracowanie wytycznych pod redakcją naukową prof. dr hab. n. med. Renaty Górskiej dotyczące leczenia zapalenia...