Czuła jest noc

Nowy przekład powieści Fitzgeralda, w której autor rozprawa się z mitem miłości F. Scott Fitzgerald (1896-1940), amerykański powieściopisarz, autor opowiadań i scenariuszy filmowych, zyskał sławę już dzięki swej debiutanckiej powieści Po tej stronie raju (1920). Później opublikował Pięknych i przeklętych (1922), Wielkiego Gatsby'ego (1925) oraz Czuła jest noc (1934), a także kilka tomów opowiadań. Fitzgerald wraz z żoną, pisarką Zeldą Sayre, wiele lat spędził w Paryżu; tam zaprzyjaźnił się m.in. z Hemingwayem. W twórczości Fitzgeralda często znajdują wyraz elementy autobiograficzne - burzliwe małżeństwo z Zeldą, jej choroba psychiczna i jego alkoholizm - najwyraźniej widoczne i najbardziej przejmujące we wznawianej właśnie powieści. Czasy wydają się prawie dzisiejsze. Samochody, jachty, Hollywood w tle, nowoczesna klinika podszyta psychoanalizą, zimowy rytuał nart, letni - śródziemnomorskiej plaży. I na tym eleganckim tle historia wielkiego uczucia, od przejmującego początku przez rozkwit po katastrofę serca - miłości, która jest losem i tajemnicą. Wspominając książkę i autora, chętnie powtarza się oklepane opinie o straconym pokoleniu lat dwudziestych XX wieku, o erze jazzu i Amerykanach w Paryżu. Niewiele dziś to znaczy. Ciekawsze za to, czy w naszych czasach - dalekich, a wciąż bliskich - mit miłości jako losu i tajemnicy, a więc miłości trudnej, może konkurować z wyobrażeniami XXI wieku, z jego poszukiwaniem psychicznej wygody. Może na powieść Fitzgeralda - wydaną w nowym przekładzie - warto spojrzeć z tej strony?

Informacje dodatkowe o Czuła jest noc:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2010-03-02
ISBN: 978-83-7301-884-6

Kup książkę Czuła jest noc

Czuła jest noc - opinie o książce

Książka ukazuje świat wyższych sfer z lat 30 XX wieku. Poznajemy zwyczaje ówczesnej śmietanki towarzyskiej, gwiazd filmowych. Na tym tle dwoje zakochanych młodych ludzi, którzy postanawiają razem spędzić życie. Lecz ich małżeństwo nie jest tak udane, jak wyobrażają sobie z początku. Pomimo, że klasyka, książka mnie nie przekonuje. Ciężko mi było wciągnąć się w akcję i dużo czasu mi zajęło połapanie się w bohaterach, chociaż ich portrety psychologiczne zostały doskonale przedstawione. Ale chyba przez te opisy ciężko mi było skupić się na słuchaniu książki, bo zetknęłam się z nią właśnie w formie słuchowiska radiowego nagranego z końcem lat 60 - tych.
Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2010-08-26, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Specyficzna powieść, dla koneserów. Taką prozę trzeba po prostu lubić, więc raczej nie wszystkim przypadnie do gustu.
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko