Czuła trucizna

Wydawnictwo: Kle
Data wydania: 2012-06-21
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Czuła trucizna

Autorka o książce: “Od skończenia studiów zawsze wiedziałam, że chcę pracować w muzeum, między innymi po to, żeby móc dotykać dzieł sztuki. Ksiażkę tę pisałam, kiedy po urodzeniu syna „siedziałam z nim w domu” i od od czasu do czasu bardzo tęskniłam za swoją pracą. Chciałam również uwiecznić w książce kilka rodzinnych historii (niektórzy ich uczestnicy żyją do dzisiaj), a także kilka obrazów i fotografii, w tej liczbie Chatę, która w oryginale jest otoczona słonecznikami, a nie malwami. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce oczywiście nie jest tożsame z Muzeum na Pańskiej – to ostatnie kompletuje swoją kolekcję od zera (począwszy od Jana Pawła Uklańskiego), ja natomiast opisywałam wymyśloną instutucję, której zbiory obejmują zbiory współczesne warszawskiego Muzeum Narodowego. Opisane przeze mnie dzieła sztuki i miejsca oczywiście istnieją, począwszy od pastelu Witkacego Fałsz kobiety, który istotnie przedstawia żonę fabrykanta guzików, poprzez nieborowską bibliotekę z Gorgoną na kominku, a na Chacie kończąc. Dodajmy na zakończenie, że nie jest to powieść z kluczem, chociaż podobieństwo niektórych postaci do osób realnie istniejących jest oczywiście nieprzypadkowe…”

O autorce: Anna Manicka, historyk sztuki i muzealnik, od dwudziestu kilku lat pracująca niezmiennie w Muzeum Narodowym w Warszawie. Rodowita warszawianka, zamieszkała na warszawskim Ursynowie. Miłośniczka beletrystyki, będącej w jej przekonaniu doskonałym źródłem informacji o życiu codziennym dawniej i dziś. Wielbicielka kryminałów z różnych stron świata. Niegdyś posiadaczka brązowego jamnika, wielka amatorka markowych perfum i starych fotografii.

O autorze ilustracji: Daniel de Latour – ilustruje książki i czasopisma dla mniejszych i większych, rysuje komiksy. Współpracował m. in. z “Misiem”, “Świerszczykiem”, ilustrował felietony Joanny Sokolińskiej w “Wysokich obcasach”, rysował smoki, krasnoludki, kosmonautów, żyrafy i inne rzeczy. “Wyprawa do kraju księcia Marginała” Henryka Bardijewskiego z jego ilustracjami otrzymała w 2009 roku nominację do nagrody Polskiej Sekcji IBBY Ksiązka Roku, a “Atlas Świata. Ameryka Południowa” nominowany był do nagrody empiku “Przecinek i Kropka, najlepsza książka dziecięca”. Laureat 2 nagrody w konkursie na komiks Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczy się grać na skrzypcach od wiejskich muzykantów i rysować od swoich dzieci.

Recenzja
madak Linia koment
Na półkach:

Intrygujący, wciągający i pochłaniający uwagę czytelnika kryminał, utrzymany w lekkim i zabawnym stylu to książka, która spodoba się zarówno miłośnikom powieści sensacyjnych, jak i obyczajowych. Czuła trucizna to bowiem publikacja, która - jak niewiele książek należących do tego gatunku - na długo zapadnie w pamięć czytelnika.

Do Warszawy przybywa dwóch zagranicznych gości. Nie byłoby w tym fakcie nic dziwnego, gdyby nie to, że obaj panowie ulegają urokowi pewnego obrazu

DidierDrigbi plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Super książka, polecam.
Eli1605 Linia koment
monalizka Linia koment
Przeczytane:2013-07-23, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,