Opis ksiązki
Kup Teraz

Czy wikingowie stworzyli Polskę

Ocena ( 3 osoby )
5.3
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2013-09-30
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-244-0333-2
Liczba stron: 260
Dodał/a książkę:izabela81
Według najnowszych odkryć archeologicznych i ich historycznych interpretacji państwo polskie powstało w wyniku militarnego przewrotu, dokonanego przez skandynawskich Waregów przybyłych z Rusi Kijowskiej w początkach X wieku, wspieranych przez wikingów z Pomorza, w szczególności z Wolina. Czy więc dotychczasowa wersja zapisana w kronikach Galla Anonima stanie się nieaktualna? O tym jak było naprawdę przekonuje nas autor tej arcyciekawej książki i tak oto zachęca do lektury: „…ostrzegamy Czytelników, że oto wstępuje na prawdziwe pole minowe, teren grząski i ryzykowny. Podejmuje ryzyko, że po powrocie z tej archeologicznej wycieczki będzie już innym człowiekiem, inaczej będzie myślał o sobie i swoich przodkach. Zdarzyć się może, że i inni odmiennie będą go oceniać. Być może uznany zostanie za zaprzańca, zdrajcę ojczystych uczuć, sługę obcych ideologów i polityków. Temat bowiem, który chcemy w tej książce poruszyć, należy do niebezpiecznych, niepokojących i niepoprawnych w całej naszej historii. Głoszenie poglądów, że to obcy przybysze – choćby najzdolniejsi – pracowali przy budowaniu państwa Polaków, a później sami stali się Polakami, nie uchodzi na sucho”.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kasiulek17 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Zdzisław Skrok, archeolog, publicysta, popularyzator nauki. Jest autorem wielu artykułów z zakresu archeologii, dziejów cywilizacji, pradziejów Polski. Opublikował m.in. ,,Na tropach archeologicznych tajemnic Mazowsza", ,,Archeologia podwodna", ,,Skarby Polski", ,,Słowiańska moc", ,,Podolska legenda", ,,Wymowność rzeczy".

Jak jest naprawdę? Czy to, czego uczono nas w szkole na lekcjach historii jest prawdą? Dlaczego tak ważne informacje zostały pominięte, i ten, kto za bardzo się w to nie zagłębiał, pozostał w niewiedzy? Czy komuś prawda przeszkadzała na tyle, że zrobił wszystko, aby ukryć jedne z ważniejszych wydarzeń naszych dziejów? Czy na terenach dzisiejszego państwa polskiego zamieszkiwali wikingowie? Na te pytanie próbuje odpowiedzieć autor, i robi to w bardzo interesujący i umiejętny sposób.

Zdzisław Skrok, jako archeolog z wykształcenia i z zamiłowania, próbuje odczytać historię Polski z odkryć archeologicznych, które mają miejsce na tym terenie. Już na samym początku zastanawia pochodzenie Mieszka I, który tak naprawdę nazywał się Dag, Dagon lub Dagome i nie jest to imię chrześcijańskie, a skandynawskie i pogańskie.

Na to, że na naszych terenach mieszkali wikingowie wskazują również rodzaje pochówków, jakie udało się odnaleźć. Wiele grobów było zaopatrzone w dary grobowe. Prawdopodobnie wykopaliska z Kleszewa koło Pułtuska wskazują, że były tam pochowane Amazonki - gockie kobiety. Autor dowodzi, że twórcami państwa Piastów byli Waregowie przybyli z Kijowa, gdzie wcześniej stworzyli już państwo zwane Rusią, czyli Rosją. Są również dowody na to, że pod względem biologicznym Polacy bardziej są spokrewnieni ze współczesnymi narodami Europy, Niemcami i Skandynawami.

Autor wspomina również o Wolinie, wyspie jak najbardziej skandynawskiej. Swoje wynurzenia opiera na różnych badaniach archeologicznych, archeologów tych mniej i bardziej znanych. Wiele razy wraca do historii Polski i swoje badania stawia na równi ze znanymi dziejami, skłaniając się coraz bardziej ku swojej tezie, że Wikingowie stworzyli Polskę.

Często swoje dowody opiera na badaniach archeologicznych, na których skupia się dość dokładnie, aby jak najszczegółowiej udowodnić swoją tezę. Zdzisław Skrok, jako historyk nie bazuje jedynie na dociekaniach innych. Wiele razy ukazuje swoje zdanie, dzięki czemu książka jest bardziej przystępna.
,,Czy wikingowie stworzyli Polskę?" to bardzo ciekawa pozycja. Mnóstwo nowych, ciekawych wątków, które trudno znaleźć w książkach szkolnych. Autor jednak nie podaje wszystkiego na tacy i dozuje informacje, które posiada, w bardzo umiejętny sposób potrafi przekazać swoją wiedzę i na tyle zainteresować czytelnika, aby ten chciał jeszcze więcej i więcej.

Książkę przyswajałam dość dobrze. Najtrudniej było mi przejść przez te wątki czysto historyczne, które trochę mnie nudziły i zdarzało się, że je po prostu omijałam. Wynika to tylko z tego, że nie lubię takiego czysto historycznego przekazu.
Książka składa się z rozdziałów, które można czytać bez zachowania kolejności. Wbrew pozorom najprzyjemniej czytało mi się dział o skandynawskich emblematach, z którego dowiedziałam się wielu ciekawych informacji. Najbardziej, co mnie zdziwiło to, to, że wikingowie to nie byli duzi mężczyźni. Miecze skandynawskich wojowników ważyły zaledwie kilogram, a rękojeść to tylko 10 centymetrów długości. Zbroja wojownika, którą udało się odnaleźć, a obecnie jest przechowywana w muzeum pasowałaby zaledwie na dzisiejszego dwunastoletniego chłopca.

Pomimo tych czysto historycznych akapitów, które jak wspomniałam zdarzało mi się pomijać, książkę czytało mi się przyjemnie i w miarę szybko. Autor potrafi lekkim językiem zainteresować potencjalnego czytelnika.
Jeśli interesuje Was jak naprawdę było, i czy Mieszko I był wikingiem to koniecznie musicie sięgnąć po ten tytuł.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
amalka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bambi12 Linia koment
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
lalith Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
xManic Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Agrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
leeloo5 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
asagao Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agasam9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Palanee Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów