Dasz radę, Nataszo

Nikt nie może być gwarantem twojego szczęścia. Szczęście jest w Tobie… Natasza rozpoczyna kolejny rozdział w swoim życiu. Kobieta nie może mieć jednak pewności, że los pisze dla niej szczęśliwe zakończenie. Po rozliczeniu z przeszłością bohaterka załamuje się. Jest samotna, nie ma siły, by zmobilizować się do działania. Kiedy jest o krok od powrotu do nałogu, otrząsa się z marazmu. Postanawia nie zostawiać przyszłości w rękach losu i zawalczyć o siebie. Rzuca się w wir pracy, zakłada fundację, która ma pomagać kobietom. Skleja połamane życie: odnajduje dawne znajome, nawiązuje nowe przyjaźnie. Jednocześnie będzie jednak musiała odpowiedzieć sobie na pytania: Czy związek z eksmężem może się udać? Czy warto dwa razy wchodzić do tej samej rzeki? Książka Karoliny Wilczyńskiej to kontynuacja bestsellerowej powieści „Jeszcze raz, Nataszo”, którą pokochały polskie czytelniczki.

Informacje dodatkowe o Dasz radę, Nataszo:

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2016-03-02

Kup książkę Dasz radę, Nataszo

Dasz radę, Nataszo - opinie o książce

Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-03-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Dalsze losy zagubionej bohaterki, która wbrew wszelkim przeciwnościom buduje dalsze życie po rozwodzie, próbując znaleźć swoje miejsce w życiu. I odzyskać stracone przyjaźnie i znajomości, które w wirze zawodowego życia niezauważalnie rozluźniły się. Choć druga część jest nieco przewidywalna to czyta się przyjemnie i szybko. Powiem nawet, że pokusiłabym się o przeczytanie części trzeciej gdyby takowa powstała.
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2016-09-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Dalsze losy Nataszy, która po rozwodzie szuka szczęścia w kieliszku. Grupa wsparcia, do której uczęszcza, nie jest w stanie jej zrozumieć (a może to ona nie pozwala im na to). Jednak będąc na tych spotkaniach uświadamia sobie, że może to ona będzie w stanie komuś pomóc. Zakłada fundację dla kobiet i przy współudziale wielu ludzi dobrej woli dopina swego. A czy pojawi się w jej życiu jakiś mężczyzna? Czy tylko inwestycja w siebie i fundację da jej poczucie własnej wartości, dowiecie się czytając tę powieść. Polecam
Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2016-07-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 ksiażki 2016, Przeczytane w 2016,
Dalsze losy Nataszy już tak nie wciągają ja pierwsza część. Kobieta po rozwodzie, postanawia zawalczyć o siebie i próbuje swoich sił samodzielnie zakładając fundację, która będzie pomagać innym kobietom w podobnej sytuacji życiowej jak jej. Mimo iż nie którzy nie wierzyli w powodzenie tego przedsięwzięcia ona nie poddała się i znalazła ludzi o dobrym sercu którzy nawet pomogli...a przy okazji być może znalazła nową rodzinę..
,,Dasz radę, Nataszo" to kolejna powieść autorstwa Karoliny Wilczyńskiej, którą przeczytałam właściwie jednym tchem. Niniejszy tom jest kontynuacją książki ,,Jeszcze raz Nataszo". Natasza po początkowej fazie pewnego rodzaju euforii związanej z rozwodem, gdy zamknęła już etap rozliczania się z przeszłością, a buzujące w niej dotąd emocje zastąpiła coraz mocniej odczuwalna samotność, zaczyna popadać w melancholię, a co za tym idzie znów coraz chętniej zagląda do kieliszka... Jednak będąc o krok od znalezienia się na równi pochyłej w kierunku powrotu do nałogu oraz wizycie u psychologa kobieta opamiętuje się i zaczyna uczęszczać na spotkania AA. Początkowo bierze udział w terapii grupowej. Nie odnajduje się jednak zupełnie w tej formie wsparcia dla osób uzależnionych, niemniej jednak dzięki spotkaniom w grupie uświadamia sobie, iż nałóg ten może dotknąć każdego niezależnie od statusu społecznego czy materialnego, czego najlepszym przykładem jest ona sama oraz prawnik Mateusz Sajanowicz, który przeprowadził jej rozwód. Ostatecznie nasza bohaterka podejmuje terapię indywidualną, podczas, której przy pomocy swojego terapeuty stopniowo przepracowuje własne emocje i szczerze odpowiada samej sobie na wiele nurtujących ją pytań np. tych dotyczących przyszłości. W toku lektury obserwujemy jak Natasza inwestuje początkowo w samą siebie i poznanie własnego wnętrza - ukrytych w nim bardzo głęboko emocji, marzeń oraz pragnień. Wewnętrzne zmiany, jakie stopniowo w niej zachodzą, a także pewne życiowe sytuacje, które wydarzają się w jej życiu stają się dla niej impulsem do uświadomienia sobie, iż chce ona pomagać innym kobietom i tak oto powoli acz niestrudzenie rodzi się pomysł stworzenia fundacji mającej to właśnie na celu. Autorka w swojej książce oprócz wielu ważnych tematów takich jak np. poczucie osamotnienia czy nałóg alkoholowy poruszyła również kwestię wchodzenia ponownie w dawne relacje, a jednocześnie ogromnego wewnętrznego lęku przed zawieraniem nowych związków. ,,Dasz radę, Nataszo" to opowieść wielowymiarowa, w której odnajdujemy całą gamę ludzkich, a zwłaszcza kobiecych emocji. Nie jest to jednak lukrowana historia, a postać Nataszy doskonale ukazuje nam, iż pomimo różnorodnych życiowych burz, jeśli tylko znajdziemy w sobie motywację to jesteśmy w stanie odbić się od każdego dna, a na przyjaźń, miłość, spełnianie marzeń oraz naukę o samych sobie nigdy nie jest za późno. Jeśli więc chcecie zajrzeć do budowanego na nowo, pomimo różnych rozterek, świata Nataszy i przekonać się czy nasza bohaterka ostatecznie DA RADĘ osiągnąć postawione sobie cele oraz zrealizować marzenia zapraszam do lektury. Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona. * https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta * http://ksiazkowoczyta.blogspot.com/2016/05/ponowne-spotkanie-z-natasza.html
Avatar użytkownika - karola27
karola27
Przeczytane:2016-02-24, Ocena: 6, Przeczytałam, wyzwanie: 52 książki w 2016 roku,

Niebawem, bo 2 marca będzie miała swoją premierę kolejna książka autorstwa Karoliny Wilczyńskiej. "Dasz radę, Nataszo" to dalszy ciąg historii kobiety po rozwodzie, która postanowiła zacząć wszystko jeszcze raz...

Niestety nowe życie Nataszy nie wyglądało tak jak sama tego oczekiwała. Pierwsze dni napawały optymizmem, ale z dnia na dzień było coraz gorzej. Użalanie się nad sobą było na porządku dziennym. Na palcach liczyła błędy, które popełniła, a łóżko stało się dla niej najlepszym przyjacielem. Jadła tylko po to żeby nie umrzeć. Uzupełniała również płyny. Zaczęło się niewinnie, od paru kieliszków tak dla relaksu i żeby...zapomnieć. Tylko jak to zrobić, gdy wydzwania do niej Darek, były mąż.

Nie piła już od pięciu lat. Chociaż sytuacji aby sięgnąć po kieliszek było wiele. Jej psychika przeszła wiele prób. Walka z chorobą alkoholową jest trudna, tym bardziej gdy toczy się ją w pojedynkę. Pobyt w ośrodku dla Nataszy był bardzo ważny, ale w każdej chwili może nastąpić nawrót. Za namową swojego terapeuty zapisuje się na zajęcia klubu AA. Na początku podeszła do tematu dość sceptycznie. Może nie jest ze mną aż tak źle?? Nie musiała długo szukać odpowiedzi na zadane sobie samej pytanie. Tak, jestem alkoholiczką i potrzebuję pomocy. Pierwsze spotkanie nie należało do przyjemnych. Jak się okazało wśród uczestników meetingu była osoba którą zna i która zna ją. Tym kimś był mecenas Mateusz Sajanowicz, specjalizujący się głównie w sprawach rozwodowych. Ze względu na porywczy charakter Nataszy, grupowe zajęcia zostały zmienione za jej zgodą na terapię indywidualną.

Jak nie teraz to kiedy!! Przecież w końcu muszę stanąć na nogi. Natasza zdaje sobie sprawę z tego, że nie będzie to łatwe, ale DAM RADĘ!! Rozmowa z Mateuszem stała się dla niej natchnieniem. Na jej twarzy pojawił się długo wyczekiwany uśmiech, a w głowie zaświtała pewna myśl. Pomoc rodzi pomoc, więc dlaczego ja nie mogłabym pomagać kobietom, które tej pomocy potrzebują. Ale najpierw trzeba zainwestować w poprawę wizerunku. Po powrocie od fryzjera zrobiła coś, co uświadomiło jej, że jest w stanie zacząć wszystko od nowa. Po raz pierwszy od pięciu lat po spojrzeniu w lustro nie zamknęła oczu na swój widok. Uwieczniła ten moment za pomocą aparatu. Przeszłość obróciła w popiół, więc nadszedł odpowiedni moment, aby puste ramki uzupełnić nowymi fotografiami...

Karolina Wilczyńska jest kobietą, która spełnia się zawodowo i rodzinnie. Posiada w sobie wiele talentów. Haftuje, tworzy biżuteryjne cudeńka, ozdabia przedmioty techniką decoupage'u i pisze książki. Jeszcze jak pisze. Nie każdy twórca literatury potrafi przelać swoje myśli na papier w taki sposób aby w przyszłości jego książki poruszyły czytelników. Z czymś takim trzeba się urodzić. Pani Karolina ma taki dar i czerpie z niego całymi garściami czego dowodem są jej książki, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Z twórczością Karoliny Wilczyńskiej spotkałam się jakiś czas temu za sprawą książki "Jeszcze raz, Nataszo" ( Recenzja ). Rozwód dla każdego człowieka jest wydarzeniem bardzo emocjonalnym, a szczególnie dla kobiety, która została porzucona przez mężczyznę, którego kochała, i który ślubował jej miłość aż do śmierci. Przez pierwsze dni od kiedy Natasza przeobraziła się z mężatki w singielkę przeszła zaskakująco dobrze. Nawet chyba za dobrze. Stan euforii z czasem przemienił się w stan depresyjny. Jestem do niczego i wszystko robię źle. Aby jakoś przetrwać czas załamania, sięgała coraz częściej po kieliszek i swoje "lekarstwo".

Pisarka w swojej najnowszej książce "Dasz radę, Nataszo" poruszyła kilka bardzo trudnych, a zarazem ważnych tematów. Jednym z nich jest zmaganie się z nałogiem alkoholowym. Statystyki przerażają. Po alkohol sięgają już nie tylko osoby dorosłe. Bierze go do ust również młodzież. Co najgorsze w mediach można usłyszeć o dzieciach w stanie upojenia alkoholowego. Stres, brak pracy lub jej nadmiar, a także problemy rodzinne powodują, że szukamy odprężenia. Znajdujemy je w butelce. W przypadku młodych ludzi przyczyną może być bunt, trudny okres dojrzewania, nieodpowiednie towarzystwo lub zwyczajne popisywanie się. Co do dzieci, może to być zwykły przypadek, brak opieki i złe wzorce. Alkoholizm to choroba, a jak wiemy każdą chorobę trzeba leczyć. Tylko w tym przypadku sami musimy tego chcieć.

Z alkoholem wiąże się problem przemocy domowej, który również pojawia się w treści książki. Strach przed powrotem męża z pracy. Przecież to jedyny żywiciel rodziny, więc kobieta musi słuchać i być posłuszna.

Kolejne zagadnienie w dużej mierze dotyczy młodych dziewcząt zwanych potocznie "galeriankami". Nazwa nie ma nic wspólnego z galerią sztuki, raczej z tą handlową. Każda nastolatka chce świetnie wyglądać. Modne ubrania, elektroniczne gadżety, kosmetyki. Tylko co wtedy gdy sytuacja finansowa na to nie pozwala, o kieszonkowym można tylko pomarzyć. Aby zdobyć pieniądze są w stanie zrobić wszystko, nawet zaczepić dużo starszego od siebie mężczyznę.

Nie wiem czy będąc na życiowym zakręcie jak tytułowa Natasza dałabym radę znaleźć w sobie odpowiednie pokłady sił i zawalczyć o siebie tak jak ona. Trzymałam mocno kciuki za główną bohaterkę. Powrót do normalności po tym przez co przeszła był nie lada wyczynem. Na szczęście pojawiły się w jej życiu osoby, które obdarzyły kobietę wsparciem i mądrym słowem. "Bądź szczera", "Pytaj gdy chcesz wiedzieć", "Proś o pomoc" to tytuły rozdziałów. Ale dla Nataszy te słowa stały się wyjątkową motywacją. Powtarzała je jak mantrę. Powoli, małym kroczkami przechodziła wewnętrzną metamorfozę. Na uwagę zasługuje pewien fakt. Nie skupiła się tylko na sobie. Postanowiła zrobić coś dobrego dla innych.

"Dasz radę, Nataszo" to wyjątkowa książka, która trafi prosto w serce, zmusza do refleksji nad własnym życiem. Uzmysławia nam, że wśród nas są ludzie, którzy chcą pomagać w sposób bezinteresowny.

W trakcie czytania wzruszenie pojawiało się kilkakrotnie. Karolina Wilczyńska jest dla mnie mistrzynią jeśli chodzi o książki z przekazem. Ja jestem zachwycona i proszę o więcej tego typu historii, które z pewnością na długo zostaną w pamięci każdego mola książkowego. Nie można obok niej przejść obojętnie. Daje tak pozytywnego kopa, a opisane w niej losy kobiety po przejściach, ale z przyszłością są dowodem na to, że można. Jeśli ma Ci pomóc mała karteczka z napisem DAM RADĘ! porozklejaj ją po całym mieszkaniu.

Jak wiemy po burzy zza chmur zawsze wychodzi słońce. Dla Nataszy postanowiło zaświecić jak najpiękniej tylko potrafiło, w końcu na to zasłużyła.

Natasza, bohaterka "Jeszcze raz, Nataszo" już po rozwodzie, stara się nie dopuścić do tego, aby powrócić do nałogowego picia alkoholu. Z tej przyczyny zapisuje się do grupy AA. Po kilku spotkaniach, po burzliwej awanturze z obcymi jej w sumie ludźmi i po spotkaniu na grupie swojego prawnika, Natasza rezygnuje i indywidualnie stara się walczyć z problemem. Samotne sesje, kurs w Krakowie, spotkania z ludźmi, z którymi kiedyś nie chciała mieć do czynienia, sprawiają, że zmienia tok myślenia, odnajduje stare przyjaciółki i postanawia założyć fundację pomagającą kobietom. Czy uda jej się to wszystko osiągnąć? Czy nowa miłość pojawi się na jej progu, czy może stara nie zardzewiała tak bardzo? Książka na dwa wieczory, polecam!

Problem alkoholowy Nataszy nie zniknął. Kobieta postanawia zapisać się do grupy terapeutycznej, gdzie spotykają się osoby z podobnym problemem. Natasza nie czuje sie tam jednak komfortowo, rozpoczyna więć terapię indywidualną. Czy pomoże jej ona w pokonaniu własnych lęków? Czy Natasza ma szansę rozpocząć swoje życie na nowo? Czy znajdzie się ktoś, kto ją pokocha?

Avatar użytkownika - KKS
KKS