Dasz radę. Ostatnia rozmowa

Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-277-1163-2
Dodał/a książkę:czytam
Ostatnia rozmowa z księdzem Janem Kaczkowskim

Był inspiracją dla milionów ludzi - wierzących i niewierzących. Każdy, kto go słuchał, czuł: on mnie rozumie. Ksiądz Jan nie oferował tanich rad ani łatwych pocieszeń. Swoim życiem mówił: nie odpuszczaj sobie, a dasz radę, wstaniesz.

Do końca żył na pełnej petardzie. Ostatnie tygodnie spędził, odpowiadając na pytania o sprawy najtrudniejsze i najważniejsze. Wraz z Joanną Podsadecką zaprosił do rozmowy swoich czytelników. Wasze pytania były bardzo osobiste, odważne, szczere aż do bólu. Ksiądz Jan każdego chciał wysłuchać, zrozumieć, każdemu dać coś z siebie. Odpowiadał w swoim stylu, błyskotliwie i z dozą ironii (nie chciał mówić jedynie o tym, co denerwuje go w księżach: Nie wystarczyłoby miejsca w książce).

Ta książka to pożegnanie, ale nie ostatni rozdział. Następny napiszesz Ty.
szmaragdova plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-01-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2017 ,
Zastanawiam się jakich słów używać, gdy piszę o książkach Jana Kaczkowskiego i bardzo mocno je ważę. Dzieje się tak, ponieważ nie zgadzam się w kilku kwestiach ze stanowiskiem Kościoła, m. in. dotyczącym antykoncepcji. Ale przecież nie jest najważniejsza sprawa w tym wywiadzie- rzece.

Zapis ostatnich rozmów z poruszającym w wielkości i jakości swego człowieczeństwa kapłanem zawiera mnóstwo pereł, które trzeba wyłowić i poskładać jak drogocenny skarb. Drogowskazów, lamp oliwnych, wyciągniętych dłoni. I okazuje się, że to te same dogmaty, którymi i ja w życiu się kieruję...

"Oczywiście, że sztuka artystyczna jest dla mnie ważna. Przecież to wyraz ludzkiego ducha. Pokazuje, na jakie poziomy może wznieść człowieka jego wrażliwość. Że on może dokonać czegoś, co imponuje, zadziwia. Verum, bonum, pulchrum, czyli prawda, dobro i piękno, to są transcendentalia, które opisują Pana Boga. Zatem, jeżeli coś jest piękne, musimy założyć, że od Niego samego pochodzi."

Pomiędzy pytaniami tropię szereg bliskich mi inspiracji...

"Dekalog". O cienkiej granic między tym, co jest dla nas, i tym, co jest przeciwko nam. Kieślowski stawia pytania, ale nie udziela odpowiedzi. Wielka sztuka jest tylko po to, żeby niepokoić? -Żebyśmy mogli wychodzić poza swoją strefę komfortu. Mieć okazję zadać sobie pytania. I nawet jeśli dziś nie znamy na nie odpowiedzi, nie uciekać od nich."

Sporo jest odwołań do książki, która właśnie rozpoczęłam czytać, o której wiem, że prowadziły mnie do niej moje wcześniejsze przeżycia, doświadczenia i przemyślenia i co do której wiem, jestem pewna! że stanie się dla mnie bardzo bliska- "Człowiek w poszukiwaniu sensu" Frankla:

"Człowiek na własne cierpienie musi zasłużyć". Jakże to bliskie sentencji, która mi w życiu przyświeca- Per aspera, ad astra- Przez ciernie do gwiazd.
"Sposób, w jaki podejdziemy do cierpienia, może pogłębić sens naszego życia. Można wzrastać moralnie, na przekór okolicznościom. Duchowy tryumf albo cierpiętnicza wegetacja. Jest wybór."

Książka kończy się wzruszającymi słowami, które są doskonałą kropką nad i, w których zawiera się budujący przykład życia księdza Jana:

"Czy miłość jest modlitwą? - Tak. Cierpienie i nasze łzy, które spływają mimowolnie po policzku, kiedy odchodzi ktoś, kogo kochamy, także mogą nią być. Ksiądz jest po to, by uświadamiać ludziom, że Bóg jest tam, gdzie dobro, prawda i piękno."
ewelinah plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-12-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Wszystkie książki księdza Kaczkowskiego czytam "od deski do deski" i jeszcze po przeczytaniu wracam do nich w trudnych momentach życia. Czasem smutne czasem śmieszne wypowiedzi księdza Jana zawsze dają mi nadzieję na lepsze jutro. Dlatego polecam każdemu wierzącemu i nie wierzącemu.
jagna1978 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-11-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Książka jest ostatnia historia zycia ks.Jana Kaczkowskiego.Ksiądz odpowiada w niej na liczne pytania czytelnikow ze znana dla siebie rezerwa i humorem.Książka jest bardzo wzruszajaca,sklania do refleksji .przystaniecia i zastanowienia sie nad wlasnym życiem.Polecam.
be_ha plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-11-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,
Trudno się czyta tę książkę mając świadomość, że ks. Jana już z nami nie ma. Ale tym bardziej warto, by nigdy nie zapomnieć jakim był człowiekiem i jakim był księdzem, oraz jak mądrze mówił. Jest to zapis rozmowy z Joanna Podsadecką, ale pojawiają się też pytania zadawane przez czytelników portalu Deon. Naprawdę warto, bez względu na to czy jest się wierzącym czy nie. Wszystkie książki ks. Jana są ważne i po wszystkie warto sięgnąć, w każdym momencie życia.
arven1989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-11-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 w 2016,Z bibliotek,
Mam nadzieję, że rzeczowa recenzja wkrótce :)
Olena plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-11-04, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,
Ksiądz Jan był bez wątpienia wspaniałym człowiekiem, wierzącym nie tylko w Najwyższego, ale i w to co robił. To tzw. duchowny z prawdziwego zdarzenia, z powołaniem, który na sto procent angażował się w posługę na rzecz bliźnich. Książka z pewnością zainspiruje i duchowo umocni wierzących, ale tylko ich. Rozmowa z księdzem Janem boleśnie obnaża bowiem słabość kościelnych doktryn, skostniałe stanowisko wobec antykoncepcji, osób po rozwodzie, homoseksualizmu, kobiet. Wierni zadają księdzu wiele bardzo trudnych pytań; znajdują się w ciężkich sytuacjach życiowych i niestety ksiądz Jan nie jest w stanie dać im żadnej sensownej odpowiedzi, która nie stałaby w sprzeczności z nauką Kościoła, więc niezmiennie poleca modlić się, ufać i wierzyć. I to jest właśnie główna słabość tej książki: wiem, że Twoje życie i zdrowie jest zagrożone i masz już trójkę dzieci, ale antykoncepcja to grzech, módl się i ufaj Panu; módl się, wierz i ufaj; zastąp ufnością i modlitwą zdrowy rozsądek - tylko tyle jest w stanie powiedzieć ksiądz Jan, by nie wystąpić przeciw oficjalnym dyrektywom i trudno go za to winić, bo jest reprezentantem określonego środowiska i związanego z nim światopoglądu. Powtarza to więc jak zaklęcie, zalecając w każdej, nawet najbardziej skomplikowanej sytuacji, a jednocześnie unika konkretów i uchyla się od udzielenia odpowiedzi w typowo "kościelnym" duchu, bo wtedy z kolei musiałby stanąć w sprzeczności z rozumem. Ciekawe są fragmenty, w których ksiądz Jan mówi o hospicjum, cierpieniu i odchodzeniu, ostatnio obejrzanych filmach, małych radościach dnia codziennego, nie dając rad, skupiając się za to na własnych odczuciach i przemyśleniach. W tych momentach rozmowę czyta się z przyjemnością. Ocenę wystawiam książce, nie człowiekowi, a ta jest niestety zdawkowa i pełna konwencjonalnych sloganów.
ewia101 Linia koment
CicheBaBum Linia koment
Przeczytane:2016-11-04, Na półkach: Chcę przeczytać,
Okładka - Dasz radę. Ostatnia rozmowa Sztuka przebaczania
Raffaele Cavaliere
Okładka - Dasz radę. Ostatnia rozmowa 113 dań Siostry Anastazji. Potrawy jarskie i ryby
s. Anastazja Pustelnik FDC
Okładka - Dasz radę. Ostatnia rozmowa Kuchnia tradycyjna Siostry Anastazji
Siostra Anastazja Pustelnik
Okładka - Dasz radę. Ostatnia rozmowa Jak szczęśliwie przeżyć drugą połowę życia
Riemann Fritz, Kleespies Wolfgang
Okładka - Dasz radę. Ostatnia rozmowa Pajączek z Księżyca