Opis ksiązki
Kup Teraz

Demony Leningradu. (tom 1 cyklu o Razumowskim)

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2013-11-29
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788375749960
Liczba stron: 440
Dodał/a książkę:elibri
Recenzja - Demony Leningradu. (tom 1 cyklu o Razumowskim)

Koszmar, który dusi grozą nawet zimne, bezlitosne serce Ławrienitja Berii.

Ulicami udręczonego głodem, oblężonego Leningradu przemyka wcielona Śmierć. Coś więcej niż oszaleli z rozpaczy kanibale, żerujący na trupach poległych towarzyszy. Coś, co nawet w ludziach, którzy przetrwali stalinowskie czystki oraz furię dywizji Wehrmachtu, czy Waffen SS powoduje skrajne przerażenie.

Istoty, których istnienie nie mieści się w bolszewickiej ideologii. Tam gdzie nie wystarcza rozkaz Stalina, furia Berii i bestialstwo katów z NKWD - tam wkraczają do akcji drużyny GRU - wojennoj razwiedki.

Recenzja
speedi Linia koment
Przeczytane:2014-01-13, Na półkach: Przeczytałem,

Wojennaja rozwiedka kontra ludożercyLeningrad, 1942 rok. Miasto, mieszkający w nim cywile i broniące go wojsko muszą walczyć nie tylko z upartym niemieckim najeźdzcą. Często bardziej niż oblegający wielomilionowy Leningrad niedawny sojusznik doskwierają im głód, zimno i wszechobecny terror własnych służb specjalnych. Niezłomnego ducha walki i wierności ideałom komunizmu pilnuje bowiem świetnie zorganizowane NKWD, wspierane czasami przez GRU. To oni zajmują się wszelkimi objawami nieposłuszeństwa lub zwątpienia w świetlaną

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
zuzankawes plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:

Doskonali


 


 


Leningrad, rok 1942. Trwa II wojna światowa. W wyniku oblężenia przez wojska hitlerowskie, w mieście królują wszechogarniający mróz i głód. Szerzyć zaczyna się kanibalizm, w tym kanibalizm rytualny. O ile kanibalizm wynikający wyłącznie z głodu jest bezpieczny, bo do opanowania, o tyle drugi, rytualny, stanowi olbrzymie niebezpieczeństwo. Stoi za nim tajemnicza grupa ludzi, sekta, nazywająca siebie Doskonałymi.


Na czele grupy operacyjnej mającej wyjaśnić sprawę kanibalizmu zostaje postawiony major Aleksander Razumowski. Wraz z kilkoma oddanymi ludźmi tropić będzie Doskonałych, próbując wyciąć ich w pień. Na ręce patrzyć im będzie nieufnie, siejący postrach towarzysz Beria. Nie obejdzie się bez trupów, bo ani Doskonali, ani Razumowski nie przebierają w środkach. Nie obejdzie się też bez niespodzianek, opłakanych w skutkach. Zarówno dla jednych, jak i dla drugich. Ale tę historię odkryć trzeba samodzielnie, w zaciszu własnego domu, najlepiej w ulubionym fotelu, z lampką wina. I delektować się, delektować...


            Autor opisywanych „Demonów Leningradu”, Adam Przechrzta, to doktor nauk humanistycznych. Tytuł doktora uzyskał na podstawie pracy „Antypaństwowa działalność komunistów w oczach polskich służb specjalnych 1918-1939”.


Jego wiedza na temat czasów stalinowskich imponuje, wyzierając na każdym kroku z powieści. Intryguje, zapala, zmusza do myślenia. Sporo tu historii, lecz w konwencji fantastyki, zatem zainteresuje każdego, kto upodobał sobie właśnie ten gatunek. Urzeknie każdego fana, niezależnie od tego, czy lubi historię, czy jej nie znosi. Bo ta książka napisana jest tak, że porwie bez reszty, wyssie energię i krew, podobnie jak Doskonali. Jest mocna, męska, krwawa i bezkompromisowa. Jak major Razumowski i jego kompania.


Z resztą Razumowski, to nie jedyny bohater zapadający w pamięć. Wszyscy bez wyjątku, to mordy, których nie chciałoby się spotkać na swojej drodze. Typy spod ciemnej gwiazdy, śmietanka towarzyska stworzona przez stalinowski terror. Banda karierowiczów i sadystów. A jednak jest w niektórych coś niezwykle ludzkiego, sprawiającego, że da się ich nie tylko polubić, ale i wiele usprawiedliwić. W zasadzie wszystko, łącznie z morderstwami. Sentyment poczuć można zwłaszcza do głównego bohatera, który po spotkaniu z Doskonałymi już nigdy nie będzie taki sam. I to w dosłownym znaczeniu.


            Będę banalna i napiszę, że akcja „Demonów Leningradu” jest porywająca. Uderza do głowy, niczym młode wino. Bardzo często ulega nagłym zwrotom. Raz Razumowski jest w Leningradzie, gdzie walczy z Doskonałymi, by za chwilę znaleźć się w zupełnie innym miejscu i szukać niemieckiego szpiega w szeregach GRU. Smaczku całości nadają autentyczne postacie, choćby wzmiankowany już szef NKWD, krwiożerczy Ławrientij Pawłowicz Beria. Fikcja i fantastyka przeplatają się z autentycznymi wydarzeniami. Zaskakujące wydarzenia, ciekawe postacie, intrygująca akcja. Kanibale w Leningradzie, seryjny morderca w Moskwie – autor zadbał o to, by czytelnik nie nudził się ani przez chwilę, fundując te i inne jeszcze niespodzianki.


Zachęcam do odkrycia „Demonów Leningradu” i oceny, kto bardziej zasługuje na ów mało zacny tytuł. Po ich lekturze, będziecie chcieli jeszcze więcej Razumowskiego, dlatego z całą pewnością sięgniecie po kolejne dziecię Przechrzty, „Demony wojny”. Przetestowałam na sobie.

gocha plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
,,Demony z Leningradu" są rzetelnie napisaną i barwną powieścią, z wieloma mocnymi akcentami; łączącą w sobie kilka gatunków. Nie każdemu przypadnie do gustu mroczna atmosfera i brutalne opisy, ale trudno przecież spodziewać się czegoś innego po książce osadzonej w takich, a nie innych realiach historycznych. Autor sprawnie połączył kilka gatunków w jedną, spójną całość, sprawiając, że dosyć nieprawdopodobna historia zaczyna żyć na naszych oczach.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2014-01-13, Na półkach: Przeczytałem,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Demony Leningradu. (tom 1 cyklu o Razumowskim) Żar mrozu
Patricia Briggs
Okładka - Demony Leningradu. (tom 1 cyklu o Razumowskim) Ołowiany świt
Michał Gołkowski
Okładka - Demony Leningradu. (tom 1 cyklu o Razumowskim) Ja, Inkwizytor. Łowcy dusz
Jacek Piekara
Okładka - Demony Leningradu. (tom 1 cyklu o Razumowskim) Przebudzenie Lewiatana. Część 2
James S.A. Corey
Okładka - Demony Leningradu. (tom 1 cyklu o Razumowskim) Księżniczka
Andrzej Pilipiuk
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów