Do pierwszej krwi

Ocena: 4.67 (3 głosów)
Jest to powieść o dresiarzach i licealistach z tzw. dobrych domów w Warszawie początku ,XXI wieku. Przedstawia wycinek naszej rzeczywistości, w której kult pieniądza i kult pięści powoli awansują do rangi postaw akceptowanych przez społeczeństwo. To zarazem powieść o dosłownie rozumianej ?inności", ukazanej na przykładzie wietnamskich imigrantów osiedlających się w Polsce.Przede wszystkim jednak książka ta stanowi przestrogę przed dzieleniem świata na ?nasz" i ?obcy" - w takim świecie ?wrogiem" można łatwo nazwać zarówno imigranta z Wietnamu i Afryki, jak i kibica ?nie mojej" drużyny czy mieszkańca innej dzielnicy.

Informacje dodatkowe o Do pierwszej krwi:

Wydawnictwo: Ossolineum
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 8304048148
Liczba stron: 130

więcej

Kup książkę Do pierwszej krwi

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Do pierwszej krwi - opinie o książce

Gdy po raz pierwszy przeczytałam pierwszy rozdział książki autorstwa Pana Grzegorza Gortata pt. '' Do pierwszej krwi'' stwierdziłam, że jest to dobry tekst napisany z myślą o młodzieży.

Spodobało mi się samo podejście, z jakim to traktuje swoich bohaterów. Każdego z nich na swój sposób traktuje inaczej.

Przeczytana przeze mnie książka jest, z gatunku literackiego określiłabym powieści o dresiarzach i licealistach z tzw. dobrych domów w Warszawie początku XXI wieku.

Bohaterowie zwracają się do siebie nawzajem ksywkami. Tutaj młodzież ma swój świat.

Można w tej powieści spotkać również z nie akceptacją ze strony nieprzyjaciela.

Ważny jest kult pieniądza, marka ubrania.

Autor tej powieści Pana Grzegorz Gortat przedstawił losy Wietnamczyka, ale on nie zdradził do końca, że koledzy z klasy go skrzywdzili.

Z perspektywy czasu uważam, że obecnie jesteśmy bardziej przyzwyczajeni do słowa tolerancja niż kiedyś.

Nadany tytuł książce '' Do pierwszej krwi'' wskazuje na to, że nie można czuć się bezpiecznie w świecie młodzieży. W realnym świecie zawsze są obawy i nie można wykluczyć tego, że nic się nie stanie w środowisku szkolnym. Jeśli nie mówi, się o istniejącym problemie nawet z zaprzyjaźnionymi osobami to też nie ma gwarancji na to, że można mieć poczucie pewnego bezpieczeństwa.

Wietnamczyk postąpił, inaczej zachowując w trudnej dla niego sytuacji, gdyż nie ujawnił prawdy. Próbowałam znaleźć się w podobnej sytuacji zrozumieć jak on i zastanawiałam się, czy postąpiłabym podobnie.

Obserwując, szkolne środowisko na ogół jest tak, że winni siedzą cicho i śmieją się, z ofiary bacznie się jej przyglądając, co ona zrobi dalej z tym, co się dzieje dalej wokół niej.

Problem owszem jest. Nikt go nie widzi. Dopiero potem pojawia się małe światełko w tunelu w osobach, które nie pokazują swojego prawdziwego ja, ale umieją przyglądać z innej perspektywy na osobę, która tych krzywd doznaje.

To jest silna grupa wsparcia: Baczer, Jolka, Koń, Lacha, Tadek to z nimi nie ma szans, aby nie zginąć, ale czy uda im się pomóc przetrwać znając problemy ofiary?

Owszem nasuną się po przeczytaniu tej książki refleksje i pytania, jak można pomóc młodzieży, która nawet dla siebie wzajemnie jest wrogiem i nie mają właściwej osoby do naśladowania, aby wskazała drogę do bycia dobrym, a nie tym złym.

Autor w doskonały sposób pokazał, że istnieje jednak świat młodzieży, na której można polegać. Znają oni swoje plusy i minusy, mogą na siebie liczyć, chcą się realizować, stworzyć własny zespół, w którym każdy w nim za coś odpowiada.

Należy pamiętać o tym, że nie zawsze społeczeństwo akceptuje inność, obcość.

Młodzież w tej książce łączy specjalna więź i trzymają się tego i wylewają wspólnie krew wspólnie.

Polecam przeczytać tę książkę.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2005-01-05, Ocena: 5, Przeczytałam,
Bardzo mi się podobała, chociaż na samym początku nie była zachęcająca. Jednak pod koniec akcja się rozkręciła - no i dobrze, bo książka w końcu nie była nudna . W książce zawarta jest sama prawda o realiach blokowisk i typowych "dresów". Wątek rasistowski też doskonale pasuje. Słowem, książka jest cudowna i warta przeczytania.
Link do opinii
Inne książki autora
Pan Rasmussen
Grzegorz Gortat0
Okładka ksiązki - Pan Rasmussen

Kiedy Henryk Rasmussen wraca do domu z porannych zakupów, zastaje otwarte drzwi mieszkania, a w kuchni martwą żonę. Policyjne dochodzenie pozostawia...

Mur
Grzegorz Gortat0
Okładka ksiązki - Mur

„Mur” to podsunięta czytelnikowi sposobność przyjrzenia się z dystansu pewnym mechanizmom, przestroga przed ich uruchamianiem. Przedstawiając...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy