Dobry człowiek

„Dobry człowiek” to jeden z najdoskonalszych debiutów ostatnich lat.

Opowieść miłosna i opowieść o miłości, a także magii, przyjaźni, wspaniałym jedzeniu, orkiestrze dętej, włoskiej czarownicy i potężnym prawniku.

W miasteczku Kropka leżącym na odludnych wybrzeżach Bałtyku mieszka Tibo Krovic, dobry i uczciwy burmistrz. Dba o mieszkańców, którzy w zamian darzą go szacunkiem. Do pełni szczęścia brak mu tylko jednego… Kocha się sekretnie w swojej sekretarce, pięknej, samotnej, ale niestety zamężnej, Agathe Stopak. Tibo wie, że w spokojnym i szacownym miasteczku, jakim jest Kropka, nie może liczyć na spełnienie swej miłości, lecz pewnego dnia, gdy kobieta przypadkiem wrzuci swoje drugie śniadanie do fontanny, wszystko się zmieni.

Realizm magiczny jak u Marqueza.

Klimat jak w „Amelii”.

Przeczytajcie „Dobrego człowieka” i znów się zakochajcie!

Informacje dodatkowe o Dobry człowiek:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: b.d
ISBN: 978-83-10-11904-9

Kup książkę Dobry człowiek

Dobry człowiek - opinie o książce

Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2016-06-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki (2016),
"Na świecie nie ma tak dużo miłości, byśmy mogli sobie pozwolić na jej marnowanie." "Księgarz rzecz cenniejsza sprzedaje, niż sam kupić może" Były w tej książce perełki i postacie, których nie sposób nie polubić jak poczciwy Tibo, jednak główna bohaterka Agathe nie przypadła mi do gustu-dac sobą pomiatać do tego stopnia żeby na koniec zamienić się w... psa... Przesada jak dla mnie, która sporo umniejszyła magiczny w pozytywnym znaczeniu klimat Kropki.
Avatar użytkownika - Iszka
Iszka
Przeczytane:2015-03-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Avatar użytkownika - jamagd
jamagd
Ocena: 5, Czytam,
Mnie ta książka też urzekła. Zagrabił me serce poczciwy burmistrz Krovic, marzę, by kiedyś spotkać tak dobrego, nieśmiałego człowieka. Walpurnia, urocza i szpetna zarazem narratorka wprowadzają w książkę niebywały klimat. No i ten rok Kreski w miasteczku Kropka! Wszystko mi się w tej książce podoba. Bardzo polecam.
Avatar użytkownika - joni
joni
Ocena: 5, Czytam,
Myślę, że po lekturze tej powieści powiedzenie "Jestem w kropce" nabiera zupełnie innego znaczenia. Pozytywnego, poetyckiego, pięknego i przepełnionego niesamowitością zdarzeń i postaci. Dobra rzecz. Polecam.
Avatar użytkownika - oczajdusza
oczajdusza
Przeczytane:2011-06-24,
Przeczytałam Dobrego człowieka. Niestety, nie jednym tchem, jak Marqueza, ale ze sporym jednak zainteresowaniem. Ogromnie zaciekawił mnie zabieg uczynienia narratorem pewnej wielce dziwnej świętej ( baba z brodą!) sprzed 12 wieków. Już to wprowadza nas w łagodną aurę magiczności. Magiczne są pokarmy dla ciała Mammy Cesare, a jej wróżby z fusów czarują duszę. Magicznie dokonuje się przemiana sekretarki w...dalmatyńczyka i jej powrót do ciała kobiety. Magiczna trupa teatralna magicznie ratuje rozbitków... Są tez zupełnie niemagiczne sprawy- śmierć, zdrada porzucenie,maltretowanie, uzależnienie, wojna, sztuka. Dobra, przyzwoita literatura. Polecam
Avatar użytkownika - Mangla
Mangla
Ocena: 6, Czytam,
Właśnie czytam "Dobrego człowieka" i muszę zgodzić się z wydawcą, że jest to jeden z najlepszych debiutów ostatnich lat. Ta książka ma w sobie jakąś magię, która sprawia, że czytelnik zapomina o całym świecie i przenosi się do Kropki. Świetna książka.
Avatar użytkownika - milosnikksiazkow
milosnikksiazkow
Przeczytane:2021-01-27, Ocena: 3, Przeczytałam,

Ta książka nie była ani interesująca ani boska. Ale sama fabuła i historia jak dla mnie były przepiękne.. do czasu.

Pierwsze słowo jakie mi przychodzi do głowy po przeczytaniu tej powieści to ''wypełniacz'' spytacie dlaczego? A no dlatego, że wszystkiego było za dużo - po co mówić coś raz, skoro można to powtórzyć pięć lub więcej razy.

Następnie przychodzi mi na myśl ''nieoryginalność'' bo jednak była to książka dość przewidywalna. Zresztą w samej fabule mamy dość oklepany temat. Mi osobiście jako tako nie przeszkadzał bo jednak dużo o nim nie czytam.

Nachodzą mnie jednak teraz pewne przemyślenia, których nie mogę totalnie zignorować. Teoretycznie zastanawiając się co autor chciał nam przekazać przez tę książkę na start mogę powiedzieć, że było to pokazanie czym jest miłość i do czego jesteśmy zdolni kochając drugą osobę. Z tego też powodu początek książki jest dla mnie piękny i obiecujący niesamowitą historię dwojga ludzi.

Ale niestety ku mojemu zdumieniu dostałam ni to realizm magiczny ni to po prostu liryczny i więź między dwoma głównymi bohaterami, która została opisana, ale nie została odczuwalna.

A szkoda.

Dla tych, którzy lubią dziwne? książki - zdecydowanie polecam.

Dominujące odczucie" Zaskoczenie. Pomysł na treść - ciekawy. Wiele zdarzeń realnych. Zachowania bohaterów czasem nieco szokują. Najbardziej jednak zaskakuje zakończenie. Chociaż jeżeli głębiej wejdzie się w klimat tej powieści, poczuje się magię, przeanalizuje relację głównych bohaterów, to zaproponowane przez Autora zakończenie może wydać się naturalną konsekwencją...

Avatar użytkownika - annakp
Przeczytane:2013-09-04, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Miłość i śmierć Cateriny
Andrew Nicoll0
Okładka ksiązki - Miłość i śmierć Cateriny

Porywająca książka o pragnieniach i niespełnieniu. Gdzieś w Ameryce Łacińskiej jest nadmorskie, niewielkie państwo, niemal policyjne, w którym nieustannie...