Opis ksiązki
Kup Teraz

Dobry początek

Ocena ( 4 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2012-10-03
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788363387211
Liczba stron: 496
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Dobry początek

Słodko-gorzka komedia o tym, że zauroczenie to nie miłość, wiedza to nie mądrość, a dobry początek nie gwarantuje happy endu…

David Nicholls, znany jest polskiemu czytelnikowi z bestsellera „Jeden dzień”, który został przeniesiony na ekrany kinowe w świetnej adaptacji z Anne Hathaway i Jimem Sturgessem. Książką „Dobry początek”, wznowioną po latach pod nowym tytułem, autor potwierdza, że nie ma sobie równych w opowiadaniu historii o czasach studenckich – gdy z jednej strony mamy w sobie jeszcze nadzieję i wielkie oczekiwania na przyszłość, a z drugiej przeżywamy mnóstwo wpadek i upokorzeń.

Takie doświadczenia ma właśnie główny bohater powieści - Brian Jackson. Chłopak wywodzący się ze środowiska robotniczego, wychowywany przez samotną matkę, zostaje przyjęty na uniwersytet. Nowi znajomi, otoczenie, inne wartości – to wszystko sprawia, że nie czuje się pewnie w swoim środowisku. Wyobrażenie o życiu studenckim czerpał z telewizji – jako mały dzieciak siadał z ojcem przed telewizorem i wspólnie oglądali popularny teleturniej, w którym rywalizowali przedstawiciele szkół wyższych. Imponowali mu wiedzą, obyciem i wielkomiejskim sznytem… Dlatego teraz Brian ma jeden ambitny cel – chce dostać się do uniwersyteckiej drużyny teleturnieju. Nie zdąży na dobre trafić do eliminacji, gdy zakochuje się w koleżance z drużyny – pięknej i charyzmatycznej przyszłej aktorce, Alice Harbinson. Stawia wszystko na szali i postanawia zdobyć serce ukochanej, wygrywając teleturniej. Jednocześnie nie zauważa, że rani uczucia zauroczonej nim innej koleżanki – młodej buntowniczki o duszy społecznika. I tutaj Brian musi sam odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie - czy wiedza i mądrość znaczą to samo? Na podstawie książki powstał film w 2006 r. z James’em McAvoy w roli głównej.

David Nicholls ma wyjątkowy talent do komedii obyczajowych. Jest mistrzem szczegółu, humoru i karykatury. Miliony wielbicieli jego książek podkreśla, że nikt nie pisze tak oryginalnych, błyskotliwych, a przy tym autentycznych powieści. Jego dialogi są jak zasłyszane na ulicy rozmowy, perypetie bohaterów przypominają codzienne wpadki zwykłych ludzi, a prawdziwość emocji potrafi zaskoczyć nawet najbardziej sceptycznych krytyków. Dzięki umiejętności opowiadania historii „z życia wziętych” a przy tym niepospolicie zabawnych i wzruszających jest jednym z najczęściej tłumaczonych autorów (jego powieści są wydawane w 37 językach), którego książki rozchodzą się w milionowych nakładach.

David Nicholls – brytyjski pisarz i scenarzysta, autor powieści „Dobry początek” (wcześniej wydanej pod tytułem „Szansa na sukces”), „Dubler” oraz światowego bestsellera „Jeden dzień”.

Recenzja
Sil Linia koment
Przeczytane:2013-03-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Posiadam,

Wyniki egzaminów pierwszego stopnia w szkole średniej są zdecydowanie jednym z ważniejszych "mierników" sukcesu wśród szesnastolatków. Nie należy jednak tego wydarzenia przesadnie rozpamiętywać, tym bardziej, że po ich ogłoszeniu niewiele się zmienia w życiu młodego człowieka. Co innego wyniki egzaminu drugiego stopnia, które decydują o dalszej przyszłości już niemal dorosłego nastolatka. Tak było w przypadku Briana Jacksona. Chłopak od najmłodszych lat marzył, by osiągnąć coś wyjątkowego. Chciał być w czymś dobry, chciał dostać się na studia, chciał się rozwijać, chciał znać odpowiedzi na wszystkie pytania

Versatile Linia koment
Na półkach:
Znasz to uczucie kiedy film, który miał być dobrą i - przede wszystkim - zabawną komedią okazuje się godny pożałowania, a wszystkie sceny mające rozbawić odbiorcę wzbudzają jedynie uśmiech litości? Jestem przekonana, że to uczucie nie jest Ci obce. Dlatego też, jeśli nie przepadasz za wyżej wspomnianymi filmami (a zapewne tak właśnie jest) trzymaj się z dala od książki Davida Nichollsa, która - niestety - okazuje się jedynie powieściową wersją żenującej telewizyjnej komedii
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
magdkos plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014,
Pierwsza książka Nichollsa podobała mi się bardzo. Do tej sięgnęłam z ciekawości i nie zawiodłam się. Ubawiłam się nieziemsko ,raz nawet do łez;) Często płacze na książkach ,ale ze wzruszenia. A tym razem ze śmiechu co bardzo mi imponuje. Mam nadzieję ,że niedługo pojawi się następna książka tego Pana ,ale niech stawia na dobry humor bo mu go nie brakuje!
Moment ,gdy Brian robił sobie zdjęcia z Alice będzie mi poprawiał humor jeszcze długi długi czas:)
ZJADŁAM!
pinkcafe plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
W najbliższym czasie na pewno nabędę.
Alis17 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Pełna humoru opowieść o roku z życia studenckiego Briana Jacksona.
Brian marzy o uczestnictwie w teleturnieju wiedzy, którym mógłby zaimponować wielu osobom, ale przede wszystkim samemu sobie. Jednak nie wszystko idzie po jego myśli, nawet miłość jego życia wymyka mu się z rąk.
Momentami płakałam ze śmiechu czytając tą książkę. Warto po nią sięgnąć.
esperanza plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Nigdy nie sądziłam, że jakaś książka, która się głośno reklamuje, może mnie naprawdę rozbawić. Z reguły te, które najgłośniej krzyczą są warte umiarkowanej uwagi. ,,Dobry początek" to książka, która może nie wzrusza do łez, nie tarza się po dywanie ze śmiechu wynikającego z jej treści, jednak ma coś, co czyni ją urokliwą. Piszę uczciwie, że można się przy niej uśmiechać i zdobyć dużo wiedzy, jednak pozostawia wiele do życzenia fakt, że tę wiedzę posiada nieledwie dziewiętnastolatek. Odrobinę mnie to zszokowało, bo sama jestem w tym wieku, a na pytania zadawane tam, znałabym odpowiedzi może 3, 4. Nie jest to oczywiście wadą książki, to po prostu coś, co nie do końca wpasowuje się w schemat całości utworu. Największym plusem książki ,,Dobry początek" jest sposób w jaki jest napisana. Jak opisuje sytuacje narrator. Dystans, swoboda i humor to coś, z czego książka może być dumna. I sądzę nawet, że autor w sposób bardzo rzeczywisty opisał życie studenta. Widzę, że Amerykanin, czy Polak, każdy student jest taki sam. Godna pozycja dla każdego, kto szuka rozluźnienia i rozbawienia, a przede wszystkim dla łowców ciekawostek.
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
basia02033 Linia koment
Przeczytane:2013-11-17, Na półkach: Przeczytałem,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sil Linia koment
Przeczytane:2013-03-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Posiadam,
break
Okładka - Dobry początek Strych Świata
Piotr Wojciechowski
Okładka - Dobry początek Dalej
Teresa Torańska
Okładka - Dobry początek Morze po kolana
Kołodziejczyk Marcin, Podolec Marcin
Okładka - Dobry początek Grand (mk)
Janusz L. Wiśniewski
Okładka - Dobry początek Pakiet: Dotyk Crossa/Płomień Crossa/Wyznanie Crossa
Sylvia Day
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów