Dollbaby

Akcja debiutanckiej powieści Laury Lane McNeal rozgrywa się w Nowym Orleanie w latach 1964 – 1972. Jest to naznaczona tragedią historia białej rodziny, której losy splatają się – nie tylko w warstwie duchowej i uczuciowej – z losami pewnej czarnej rodziny. W Ameryce są to czasy segregacji rasowej, protestów i demonstracji czarnej ludności, ale także czasy Lyndona B. Johnsona, 36. prezydenta Stanów Zjednoczonych, który zapisał się w pamięci przede wszystkim czarnych Amerykanów wprowadzeniem ustawy o prawach obywatelskich. Wątek współczesny przeplata się z retrospekcją o charakterze wręcz sensacyjnym. Vidrine po tragicznej śmierci męża przyjeżdża z małego miasteczka Olympia w stanie Waszyngton do Nowego Orleanu. Przywozi ze sobą swoją jedyną dwunastoletnią córkę Ibby, by ją na bliżej nieokreślony czas zostawić u znienawidzonej teściowej, ekscentrycznej starszej pani, której przerażona dziewczynka w życiu nie widziała na oczy. Babka, Fannie Bell, mieszka w starym domu, zwanym przez Vidrine wiktoriańskim monstrum. Dziewczynka przywozi jej osobliwy prezent: prochy swojego ojca, a jej pierworodnego syna, Grahama Bella. Przerażonemu dziecku twarde lądowanie ułatwi rodzina Troutów, czarnoskórej służby. Oczami Ibby poznajemy Nowy Orlean lat 60. i wczesnych 70. ubiegłego wieku, z jego atmosferą, obyczajami i pełnymi napięcia stosunkami między czarną a białą ludnością. Powoli też plecie się historia rodziny Bellów. A wszystko na lekko zarysowanym tle historycznym, z bogatym, barwnym i ciekawym materiałem obyczajowym zaczerpniętym z folkloru Afroamerykanów.

Informacje dodatkowe o Dollbaby :

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2016-11-23
ISBN: 978-83-8031-058-2

Kup książkę Dollbaby

"Czasami masz ochotę zmienić bieg wypadków - cofnąć  jakieś wydarzenie albo udawać, że go w ogóle nie było."

"Niektóre rzeczy są zbyt zepsute na to, żeby je można było naprawić. Pozostaje tylko się z nimi pogodzić."

Dollbaby - opinie o książce

Avatar użytkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2019-03-15, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Książka jest świetna, lekko napisana, czyta się z przyjemnością. Akcja dzieje się w Nowym Orleanie w czasach segregacji rasowej, pierwszych próbach protestów ciemnoskórych o godne i równe traktowanie. Dwunastoletnia Libby po śmierci ojca, zostaje porzucona przez matkę do babci, której w życiu na oczy nie widziała. Biedna dziewczynka musiała wiele sama przeżyć, nagle widzi pierwszych służących a zarazem pierwszych czarnoskórych ludzi, musi przełamać lęk przed babcią, która z opowieści matki wydawała się straszną kobietą. Ogólnie ta książka to historia o dorastaniu, dojrzewaniu, przełamywaniu własnych lęków i cierpieniu. Perypetie nie wszystkich bohaterów książki były sielankowe. Książka jest bardzo życiowa, wzruszająca pełna tajemniczych rodzinnych zagadek ale też momentami z humorem. Polecam! Od tej książki trudno się oderwać.

Książkę wygrałam w konkursie co było dla mnie miłym zaskoczeniem. Jest to debiut autorki i muszę przyznać, że udany.Poruszony tu został temat segregacji rasowej, poznaje się w powieści losy Ibby i jej rodziny.

To poruszająca powieść o nawiązywaniu przyjaźni w czasach,które nie były łatwe, bardzo mi się podobało jak autorka opisała relację Ibby z Fannie. Podobało mi się również,że autorka dołączyła rodzinne tajemnice do powieści. To dodało klimatu.

Książkę pochłania się w ekspresowym tempie. Jedynie co mnie w niej raziło to liczne opisy przyrządzania posiłków, które jednie wprowadziły monotonię. Mimo to polecam. Powieść skłania do refleksji na temat uprzedzeń i to nie tylko tych związanych z kolorem skóry.

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789