Dom

Ocena: 5 (2 głosów)
Tym razem Piotr Ibrahim Kalwas zabiera czytelnika na wędrówkę po Aleksandrii, swoim – od roku – mieście. A właściwie mieście, które dopiero czyni swoim: poznaje i oswaja. Nie jest to więc siłą rzeczy turystyczne zwiedzanie, szukanie atrakcji, śledzenie egzotyki. Raczej wydeptywanie ścieżek własnych, choć trochę też wędrówka tropami ważnych dla autora aleksandryjczyków: Jabesa, Kawafisa, Guenona. Urzeczony urodą miejsca i ludzi, wczytuje się w tajemnicze szyfry al-Iskanderiji. Z synem Hasanem karmi czekoladkami koty, regularnie odwiedza smutną i piękną nieznajomą nad brzegiem morza, słucha natchnionego śpiewu Saviny i fletu szewca Husseina. Fotografuje, nagrywa, zapisuje. Skrzętnie gromadzi obrazy, słowa, fakty, poruszając się swobodnie w przestrzeni ostatniego czterdziestolecia między Stępińską na Mokotowie a plażą Silsila. Wyczulony na rytmy i smaki układa wielobarwne mozaiki. O ile jednak aleksandryjczyk z urodzenia Kawafis starał się być chłodny i obiektywny, o tyle Kalwas – Polak z mocy języka – nie wyzbywa się czułości, nie ukrywa wzruszenia.

Dom nie jest klasycznym reportażem z podróży, jest czymś znacznie bogatszym: autobiografią intelektualną in statu nascendi – pisarza, Europejczyka, człowieka, który zmienia się nieustannie w pogoni za ideałami, zanurzając się w życiu, jakie jest, raniąc się czasem o jego ostre krawędzie. To kronika zachwytów, ale i wybuch świętego oburzenia – o rzadko spotykanej dziś skali.

Piotr Ibrahim Kalwas urodził się 4 listopada 1963 roku w Warszawie. Tu się wychowywał, kształcił, żył. Trochę jak wszyscy, ale trochę też inaczej. Zanim został pisarzem, studiował prawo, śpiewał w zespole punkowym, był menadżerem restauracji i właścicielem sklepu z winami, współscenarzystą kilkudziesięciu odcinków serialu „Świat według Kiepskich”.
W 1989 wyjechał na trzy lata do Skandynawii za chlebem. Po powrocie do Polski zajmował się, jak sam mówi, „takimi bzdurami, że szkoda pisać”.
W 2000 przyjął islam i ruszył w świat na spotkanie z Innym. Napisał o tym cztery książki: „Salam” (2003), „Czas” (2005), „Drzwi” (2006) i „Rasa mystica” (2008). W każdej z nich stwarzał odrębny świat, a kreślił obrazy wyraziste, szczegółowe i niezwykle sugestywne. Ambicje uważnego obserwatora łączył przy tym od początku ze skłonnościami rasowego filozofa, który niczego i nigdy nie recenzuje z wyższością, lecz pragnie rzeczywistość zrozumieć; stawia jej niepokojące pytania, rozbijając stereotypy w myśleniu o Innych i narosłe przez wieki przesądy. Jego podróże na Bliski i Daleki Wschód są nieustanną konfrontacją sposobów myślenia, stylów bycia, typów emocji, skali ludzkiego niespełnienia i odradzającej się wiary w Dobro.
Nieco ponad rok temu osiadł w Aleksandrii. Tam napisał „Dom”.

Informacje dodatkowe o Dom:

Wydawnictwo: JanKa
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-62247-00-4
Liczba stron: 186

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Dom

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dom - opinie o książce

Avatar użytkownika - iankark
iankark
Przeczytane:2011-12-18,
To książka o próbie ukształtowania siebie na nowo. Cudna, zachwycająca. Czy można dziś spotkać szczęśliwych ludzi? O tym opowiada ta książka.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-06-28,
Czaję się na tę książeczkę od chwili, gdy ją ujrzałam w księgarni internetowej. Magicznym słowem "Aleksandria" autor zabiera nas w klimatyczną podróż; wspaniałą podróż dla ducha i ciała. Grzechem byłoby nie przeczytać :) Polecam :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - sweet_landrynka1
sweet_landrynka1
Przeczytane:2011-04-15, Ocena: 5, Przeczytałem,
Inne książki autora
Tarika
Piotr Ibrahim Kalwas0
Okładka ksiązki - Tarika

Świat Kalwasa nie zna granic. „Tarika” wyraża tę myśl dobitniej niż wcześniejsze książki jej autora. Wioska przy granicy Ghany i Togo, paryska...

Drzwi
Piotr Ibrahim Kalwas0
Okładka ksiązki - Drzwi

Jak pokonać obiegowe opinie, jak przełamać zakorzeniony w świadomości zbiorowej sterotyp? Jak wytłumaczyć , żę neizależnie od dzielacych nas różnic skazani...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Ludzie z kości
Paula Lichtarowicz
Ludzie z kości
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
Esperanza
Jakob Wegelius ;
Esperanza
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
W szponach
Izabela Janiszewska ;
W szponach
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy