Opis ksiązki
Kup Teraz

Dom

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: JanKa
Data wydania: 2010
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-62247-00-4
Liczba stron: 186
Dodał/a książkę:Sławomir Krempa
Recenzja - Dom
Tym razem Piotr Ibrahim Kalwas zabiera czytelnika na wędrówkę po Aleksandrii, swoim – od roku – mieście. A właściwie mieście, które dopiero czyni swoim: poznaje i oswaja. Nie jest to więc siłą rzeczy turystyczne zwiedzanie, szukanie atrakcji, śledzenie egzotyki. Raczej wydeptywanie ścieżek własnych, choć trochę też wędrówka tropami ważnych dla autora aleksandryjczyków: Jabesa, Kawafisa, Guenona. Urzeczony urodą miejsca i ludzi, wczytuje się w tajemnicze szyfry al-Iskanderiji. Z synem Hasanem karmi czekoladkami koty, regularnie odwiedza smutną i piękną nieznajomą nad brzegiem morza, słucha natchnionego śpiewu Saviny i fletu szewca Husseina. Fotografuje, nagrywa, zapisuje. Skrzętnie gromadzi obrazy, słowa, fakty, poruszając się swobodnie w przestrzeni ostatniego czterdziestolecia między Stępińską na Mokotowie a plażą Silsila. Wyczulony na rytmy i smaki układa wielobarwne mozaiki. O ile jednak aleksandryjczyk z urodzenia Kawafis starał się być chłodny i obiektywny, o tyle Kalwas – Polak z mocy języka – nie wyzbywa się czułości, nie ukrywa wzruszenia.

Dom nie jest klasycznym reportażem z podróży, jest czymś znacznie bogatszym: autobiografią intelektualną in statu nascendi – pisarza, Europejczyka, człowieka, który zmienia się nieustannie w pogoni za ideałami, zanurzając się w życiu, jakie jest, raniąc się czasem o jego ostre krawędzie. To kronika zachwytów, ale i wybuch świętego oburzenia – o rzadko spotykanej dziś skali.

Piotr Ibrahim Kalwas urodził się 4 listopada 1963 roku w Warszawie. Tu się wychowywał, kształcił, żył. Trochę jak wszyscy, ale trochę też inaczej. Zanim został pisarzem, studiował prawo, śpiewał w zespole punkowym, był menadżerem restauracji i właścicielem sklepu z winami, współscenarzystą kilkudziesięciu odcinków serialu „Świat według Kiepskich”.
W 1989 wyjechał na trzy lata do Skandynawii za chlebem. Po powrocie do Polski zajmował się, jak sam mówi, „takimi bzdurami, że szkoda pisać”.
W 2000 przyjął islam i ruszył w świat na spotkanie z Innym. Napisał o tym cztery książki: „Salam” (2003), „Czas” (2005), „Drzwi” (2006) i „Rasa mystica” (2008). W każdej z nich stwarzał odrębny świat, a kreślił obrazy wyraziste, szczegółowe i niezwykle sugestywne. Ambicje uważnego obserwatora łączył przy tym od początku ze skłonnościami rasowego filozofa, który niczego i nigdy nie recenzuje z wyższością, lecz pragnie rzeczywistość zrozumieć; stawia jej niepokojące pytania, rozbijając stereotypy w myśleniu o Innych i narosłe przez wieki przesądy. Jego podróże na Bliski i Daleki Wschód są nieustanną konfrontacją sposobów myślenia, stylów bycia, typów emocji, skali ludzkiego niespełnienia i odradzającej się wiary w Dobro.
Nieco ponad rok temu osiadł w Aleksandrii. Tam napisał „Dom”.
Recenzja
slk Linia koment
Przeczytane:2012-09-29, Na półkach: Przeczytałem,

„Dom” Piotra Ibrahima Kalwasa to istota tego, czym powinna być literatura piękna. To wielki zachwyt nad urodą, smakiem i zapachem (tak, nawet zwłaszcza nad smakiem i zapachem) życia, to wspaniały język, niesamowita kultura słowa. To także piękna, niespiesznie prowadzona, choć zarazem przykuwająca uwagę czytelnika od pierwszych stron, opowieść z pogranicza autobiografii, literatury faktu oraz baśni czy mitologii. 

 

Bohater, a zarazem narrator powieści, to Polak, głęboko rozczarowany, rozgoryczony współczesną Polską

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
iankark plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
To książka o próbie ukształtowania siebie na nowo. Cudna, zachwycająca. Czy można dziś spotkać szczęśliwych ludzi? O tym opowiada ta książka.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Czaję się na tę książeczkę od chwili, gdy ją ujrzałam w księgarni internetowej. Magicznym słowem "Aleksandria" autor zabiera nas w klimatyczną podróż; wspaniałą podróż dla ducha i ciała. Grzechem byłoby nie przeczytać :) Polecam :)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Dom Słowo i sens. Rozmowy Janiny Koźbiel
Janina Koźbiel
Okładka - Dom Akrobaci
Zofia Mossakowska
Okładka - Dom Winda
Magdalena Knedler
Okładka - Dom Przystanek Londyn
Jacek Wąsowicz
Okładka - Dom Jesień w Brukseli
Katarzyna Targosz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów