Okładka - Dom na wyrębach

Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-71-83651-0
Dodał/a książkę:szczepanik
Recenzja - Dom na wyrębach
Niejeden z nas marzy o wyprowadzce do własnego domu na wsi. Niektórzy realizują swoje plany. Zrealizował je także bohater powieści "Dom na wyrębach". Chata z bali, ogień pod kuchenną płytą, cisza za oknami. Idylla? Prawie. Nieznana siła przestawia rzeczy w zamkniętym domu. Mieszkający obok sąsiad okazuje się człowiekiem "któremu nie udowodniono". Wokół naiwnego mieszczucha zaczyna zaciskać się pętla... Wartka, trzymająca w napięciu akcja i lekkie pióro Autora sprawiają, że książkę trudno odłożyć przed poznaniem jej zakończenia." Andrzej Pilipiuk Stefan Darda urodził się w 1972 r. w Tomaszowie Lubelskim na Roztoczu. W czasie studiów na UMCS w Lublinie pracował w akademickich klubach turystycznych. Był także muzykiem folkowego zespołu "Orkiestra pod wezwaniem Świętego Mikołaja". Zainteresowania z czasów studenckich, a zwłaszcza fascynacje przyrodą i wierzeniami ludowymi, odnaleźć można w "Domu na wyrębach" — jego debiutanckiej powieści. Jej akcja rozgrywa się głównie wśród niezwykłych krajobrazów Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, a także, częściowo, w Lublinie. W chwili obecnej Stefan Darda mieszka w Przemyślu. W przyszłości zamierza pójść siadami głównego bohatera swojej książki i zamieszkać w drewnianym domu za miastem.
Recenzja
slk Linia koment
Na półkach:

Jeśli czytając książkę pragniecie się bać, jeśli po oderwaniu się od lektury lubicie dreszczyk emocji przy wchodzeniu do ciemnego pokoju, jeśli nie przeszkadzają wam nocne koszmary – sięgnijcie po „Dom na wyrębach” Stefana Dardy. Bo to horror jak się patrzy, znakomita powieść, w której jednak napięcie nie opiera się na mniej lub bardziej „krwistych opisach” czy obecności wynaturzonych potworów. To książka, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony

Lady_Mary plusminus Linia koment
Świetna książka polskiego autora utrzymana w klimacie grozy. Trzyma w napięciu od początku do końca, a przy tym rozbudza ciekawość zwłaszcza mieszkańców Lubelszczyzny. Polecam i sama na pewno jeszcze wrócę do tego autora.
vaapu plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2016,Mam,
Dom na Wyrębach to kolejna książka Dardy, która trafiła w moje ręce, i kolejna, która bez reszty mnie pochłonęła.
Może zabrzmi to dziwnie - lubię czytać opowieści z dreszczykiem, ale nie lubię przy tym za bardzo się bać. Darda idealnie trafia w mój gust, tworząc historie niepokojące i bardzo klimatyczne, a przede wszystkim - wciągające jak bagno. Co ważne, autor nie ucieka się do tanich sztuczek, nie ma tu hektolitrów krwi czy szaleńca z siekierą wyskakującego zza krzaka. Siłą Domu na Wyrębach jest dobrze skonstruowana fabuła, Darda umiejętnie wplótł w nią elementy ludowych wierzeń.
Dodatkowy plus za... wątek podglądania ptaków. Nie przepadam za długimi opisami w książkach, a już zwłaszcza wydają mi się one zbędne w tych o dynamicznie rozwijającej się fabule (którą moim zdaniem niepotrzebnie spowalniają), ale w tym wypadku to był strzał w dziesiątkę. Do tej pory oczyma wyobraźni widzę zasnutą mgłą polanę, na której odbywa się ptasi sejmik. Brawo.
wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-04, Na półkach: Przeczytałem,

DOM STRACHÓW

Moją przygodę z Dardą zacząłem od może niewłaściwej strony, bo od jego opus magnum, jakim niewątpliwie jest „Czarny Wygon”, ale na pewno w sposób bardzo udany. Teraz nadeszła pora zmierzyć się z jego debiutancką powieścią i – nie ma co ukrywać – z pojedynku tego wychodzę bardzo usatysfakcjonowany.

Lipiec roku 1995. Marek Leśniewski, wykładowca prawa, przenosi się w sam środek głuszy, do okazyjnie kupionego domku w tytułowych Wyrębach. Zdrada, jakiej dopuścił się wobec żony, sprawiła, że porzucił życie w mieście. Wieś jednak nie wita go zbyt ciepło. Ledwie chwilę po przeprowadzce zaczynają dziać się dziwne rzeczy – ktoś przestawia bądź niszczy rzeczy w domku. Wandale? Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że do środka nikt nie byłby w stanie wejść? A może winny jest dziwny sąsiad, człowiek, którego niejeden podejrzewa o morderstwo, choć oficjalnie oczyszczono go z zarzutów. Co dzieje się w Wyrębach? Jakie tajemnice skrywa okolica i jej mieszkańcy?

Przekonajcie się!

Darda to zdecydowanie najlepszy z rodzimych pisarzy grozy, który przytacza doskonale znane nam lęki, lęki tradycyjne i te graniczące z miejską (a raczej wiejską) legendą, i wyciska z nich wiele potencjału. Duchy? Nawiedzony dom? Dziwny sąsiad? Zbrodnia? Mroczna sceneria? To wszystko już było, ale autor nie próbuje udawać, że odkrywa nowy ląd – odkrywa natomiast nowe jego strony. W „Domu…” jednak nie groza, a coś innego staje się (przynajmniej w pierwszej połowie) tematem numer jeden, który stanowi prawdziwą przyjemność – natura i wieś. Pilipiuk, który zresztą wypowiada się na okładce powieści, nazywany jest największym piewcą polskiej wsi od czasu Reymonta, Dardę trzeba więc nazwać największym piewcą polskiej wsi w literaturze grozy. Opisy przyrody i wiejskiego życia nie dość, że w punkt trafione, są u niego realistyczne i urzekające. A co najważniejsze chyba pierwszy raz spotkałem się z tym, aby przedstawianie na poważnie gwary, nie wypadło śmiesznie czy sztucznie, a to duża sztuka.

Omawiając „Dom na Wyrębach” trzeba także koniecznie wspomnieć o postaci przyjaciela głównego bohatera/narratora powieści, człowieka na wskroś urzekającego. Człowieka, który wulgaryzmy stosuje jako synonimy i interpunkcję, którego powiedzeń nie powstydziłaby się klasyka polskich na tym polu dokonań, ale który jest zarazem do rany przyłóż. Podobnie intrygująco przedstawia się sąsiad Marka, ale wątek ten trzeba już poznać samemu. To wszystko, to zderzenie powagi z humorem, spokojnej, sielskiej scenerii z mrocznymi elementami i mieszczucha z tradycją grozy, czyta się po prostu znakomicie i bez chwili nudy, a do tego z pewną porcją wzruszeń. I oczywiście chce więcej, a że Darda na jednej książce nie postał, jest za czym się rozejrzeć. Kochacie grozę? A może tylko cenicie albo lubicie? Nie ważne, sięgnijcie, bo sięgnąć jest po co. Polecam. Zachęcam. A wydawnictwu Videograf składam serdeczne podziękowania za udostępnienie mi egzemplarza powieści do recenzji.

ROptymista plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Niemal każdy z nas uwielbia, kiedy czytając jakieś dzieło, autor tak wprawnie manewruje słowami, że z łatwością buduje niepowtarzalny klimat. "Dom na Wyrębach" to powieść grozy, której strony przesiąknięte są wszechobecnym poczuciem strachu, niewytłumaczalnymi zjawiskami i mrocznymi tajemnicami. Zagłębiając się w treść książki nasza wyobraźnia podsuwa nam coraz mroczniejsze obrazy i wciągnięci w świat głównego bohatera czujemy czyhające niebezpieczeństwo. Najchętniej opuścilibyśmy przerażający świat, jednak jeżeli już zaczęliśmy obcować z wyobraźnią Dardy, musimy być świadomi, że żadna siła nad od niej nie odciągnie.

Dlaczego tak bardzo polubiłem prozę Stefana Dardy? Ponieważ zagłębiając się w akcję, poznawałem nowe, niesamowicie wyraziste postaci. Marek Leśniewski, główny bohater, mimo swoich wad i uzależnienia od alkoholu, natychmiastowo zaskarbił sobie moją sympatię. Właśnie dzięki temu, że autor nie pozbawił go trudności życiowych i wad, w moim oczach stał się jeszcze bardziej rzeczywisty. Czułem jego strach, niepewność. Każde jego uczucie udzielało się również mi, przez co Leśniewski stał mi się tak bliskim bohaterem. Jednakże nie tylko główna postać została nakreślona w detalach. Jego znajomi, sąsiad, a nawet znajomi sąsiada są, jak prawdziwe osoby.

Podoba mi się to, że autor swoją powieść grozy opiera na wierzeniach ludowych. Nie dość, że nadaje to książce niepowtarzalnego klimatu, to temat strzyg i tematów pochodnych, jest nam bardzo bliski. Kto w przeszłości nie interesował się wierzeniami swoich przodków? Sam pomysł, choć świetny nie byłyby jednak tak dobry, gdyby nie doskonałe wymieszanie tych elementów i oparcie wokół nich toczącej się akcji. Pomysł niesamowity, wykonany z taką starannością i talentem, że na pewno pochłonie każdego amatora dobrej książki.

Cała recenzja: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2015/02/stefan-darda-dom-na-wyrebach.html
babet plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Wspaniała,trzymająca w napięciu powieść grozy.Polecam !
Patrycjaf plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
historia bohaterów pochłonęła mnie i przejęła do głębi, zakochałam się w twórczości Pana Stefana Dardy (a jest to moja pierwsza przygoda z polską literaturą grozy). polecam każdemu miłośnikowi horrorów, zdecydowanie literatura z najwyższej półki!
ewia101 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Z powiewem grozy, utrzymana w mrocznym klimacie, a do kompletu nie jakieś obce duchy, ale nasza swojska strzyga :) Dla tych, którzy lubią takie historie lektura absolutnie obowiązkowa.
Zetka_Siedlce plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Posiadam,Wypożyczone (2014),
Moje pierwsze spotkanie z twórczością Stefana Dardy. Interesujący pomysł na fabułę. Plus za opis sejmiku żurawi i nawiązanie do polskich wierzeń ludowych.
StregaBianca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
To pierwsza książka tego autora, ale czytając ją w życiu bym nie zgadła, że to był debiut: jest świetnie napisana, z genialnie skonstruowaną intrygą, budzącymi wielką sympatię bohaterami i niesamowitym nastrojem. A wszystko to podane w doskonałym sosie naszych rodzimych podań i wierzeń. Naprawdę zasłużenie Stefana Dardę porównuje się do Mistrza Kinga!
malczes88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-24, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
I znowu będę odstawała od większości czytelników. Naczytałam się zachwytów, czytam, czekam....i nic:(

Książka mnie zwyczajnie nudziła. Jedno co trzeba autorowi przyznać to lekkie pióro. Pomimo tego, że fabuła mnie nie wciągała, nie wspominając o jakimkolwiek dreszczu strachu, powieść czyta się naprawdę szybko. I nie mówię, że książka jest zła. Absolutnie nie. Sporo naprawdę fajnych opisów przyrody, dobry nastrój, interesujący pomysł. Jednak większość opisów życia Marka była dla mnie zbyt drobiazgowa i nużąca a strzyga, która miała wzbudzać grozę, raczej mnie rozbawiła. Mojemu odbiorowi lektury winne jest zapewne nastawienie, z jakim do niej podeszłam. Na okładce tekst: Książka utrzymana w klimacie prozy Stephena Kinga. Ja tego klimatu nie znalazłam. Zamiast horroru otrzymałam obyczaj z domieszką naszego rodzimego straszydła. Chociaż było parę momentów wzbudzających nadzieję na stworzenie fajnego klimatu, to niestety te momenty szybko się rozpływały w następnych drobiazgowych opisach.

Co do bohatera to owszem, pomimo tego, że zdradził żonę, polubiłam go. Sympatyczny mężczyzna próbujący spełnić swoje marzenia o obserwacji ptaków i życiu w zgodzie z przyrodą. Jednak jego zachowanie czasami budziło wielkie zdziwienie. Jeśli chodzi o mnie to w życiu bym z własnej woli nie zamieszkała na takim odludziu. Zapewne zaraz po przeprowadzce widziałabym wszędzie pełno dziwnych stworów:D

Powieść musi coś w sobie mieć, skoro tyle osób ją wychwala. Widocznie ja tego po prostu nie odkryłam. Nie zniechęcam i nie zachęcam. Najlepiej samemu się przekonać:)
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
świetnie napisana opowieść pełna osobistych lęków i nadprzyrodzonych zjawisk. polecam serdecznie.
Eli1605 Linia koment
Sumire Linia koment
MayaK Linia koment
lusiast Linia koment
Przeczytane:2015-03-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2015,52 książki - 2015,Horror,
LukaRhei Linia koment
Przeczytane:2015-01-07, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,