Opis ksiązki
Kup Teraz

Dom nad Oniego. Dziennik północy

Ocena ( 2 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: 2006
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 206
Dodał/a książkę:Sławomir Krempa

W Domu nad Oniego Mariusz Wilk oprowadza czytelnika po magicznym świecie Północy. Tym razem t r o p a zawiodła Autora do Karelii, do starego, obmywanego falami jeziora Oniego domu, który ożywia zamieszkujący w nim człowiek. Książka — napisana przy jednym z trzydziestu siedmiu okien tego niezwykłego domu — to osobisty pamiętnik-esej, w którym Autor sugestywnie i głęboko, barwnym, wyrosłym z archaicznej wspólnoty rosyjskich i polskich znaczeń językiem pisze o wszystkim, czego doświadczył — od zmagań z naturą, przez spotkania z ludźmi, po fascynację kulturą japońską. Dziwna, niejednoznaczna rzeczywistość Północy, istniejąca na granicy tego, co swoje i tego, co obce, jest dla Autora przedmiotem zauroczenia i namiętności. Pozwala inaczej spojrzeć na świat — bo każdy szczegół odkrytego przez Wilka „peryferyjnego centrum” zbliża do tego, co najbardziej nieuchwytne.

Dom nad Oniego otwiera kilkutomowy Dziennik Północy. Kolejny tom opowiadał będzie o nieznanej cywilizacji Saamów.

Mariusz Wilk (ur. 1955) — prozaik, dziennikarz, od kilkunastu lat mieszka na północy Rosji.

Od końca lat siedemdziesiątych działacz opozycji, więziony w stanie wojennym. Współautor książki Konspira: rzecz o podziemnej „Solidarności” (1984). Po 1989 roku porzucił cywilizację i zamieszkał na Wyspach Sołowieckich, by po dziesięciu latach przenieść się nad jezioro Oniego, a ostatnio powrócić na Daleką Północ. Swoje przeżycia opisywał na łamach paryskiej „Kultury”, „Zeszytów Literackich” i „Rzeczpospolitej” – te podróżnicze eseje złożyły się na książki: Wilczy notes (1998) i Wołoka (2005).

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
aishiteru plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2014,Mam,
Jestem pełna podziwu dla drogi życiowej, jaką obrał autor. Mariusz Wilk w swoim "Domu nad Oniego" oprowadza czytelnika po malowniczej Karelii. Sposób życia, jaki tam praktykuje wydaje się wręcz niemożliwy w dzisiejszych czasach. Autor nie potrzebuje telewizora, radia, czy wiadomości z pierwszych stron gazet. Tym, co jest mu do życia potrzebne jest... pieczka, czyli ruski piec z miejscem leżącym, który jest niezastąpiony podczas mroźnych zim. To właśnie tam można się wyleżeć i ogrzać. Historia o pieczce mnie zachwyciła, a w "Domu nad Oniego" jeszcze kilka takich zachwycających historii przeczytamy.

Na początku nie przypasował mi język autora - archaizmy i rusycyzmy są u niego na porządku dziennym. Czytelnik niezaznajomiony zwraca uwagę na każde słowo, co nieco zakłóca odbiór powieści. Do wszystkiego można się jednak przyzwyczaić.

"Dom nad Oniego" nie jest reportażem, lecz dziennikiem osobistym autora, który porzucił cywilizację wiele lat temu. Dzieli się on z czytelnikami mnóstwem ciekawostek na temat Karelii, codziennego życia, ludzi tam mieszkających. Ale nie tylko - opowiada o swoich ulubionych filmach, czy dzieli się przemyśleniami na temat przeczytanych książek. Mimo iż autor ma kontrowersyjne poglądy, jego inteligencja i oczytanie budzą podziw. Z tej pozycji wyłania się obraz silnego mężczyzny, który mieszka jakby na końcu świata i tam zmaga się z codziennością. Skutecznie.
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2013-02-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Dom nad Oniego. Dziennik północy Królowa Pomorza
Andrea Camilleri
Okładka - Dom nad Oniego. Dziennik północy Słoń
Sławomir Mrożek
Okładka - Dom nad Oniego. Dziennik północy Listonosz
Charles Bukowski
Okładka - Dom nad Oniego. Dziennik północy Śmierć detektywa
Rhys Bowen
Okładka - Dom nad Oniego. Dziennik północy Cała radość życia. Na Wołyniu, w Kazachstanie, w Polsce
Franceska Michalska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów