Opis ksiązki
Kup Teraz

Domowe sposoby na lepszą pamięć

Ocena ( 3 osoby )
4.7
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2002-04-16
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN: 83-7311-461-0
Liczba stron: 126
Dodał/a książkę:mysha
Poradnik, z którego dowiadujemy się m.in.: - Jak ćwiczyć pamięć? - Jakie techniki stosować do zapamiętania listy zakupów, spraw do załatwienia, czy choćby numeru telefonu - Jak pomóc pamięci, stosując odpowiednią dietę? - Jak rozwijanie zainteresowań może usprawnić pamięć? - Czy dobry nastrój ma coś wspólnego z dobrą pamięcią? - Co medycyna alternatywna ma do zaoferowania przy kłopotach z pamięcią? I. Zachować dobrą pamięć II. Rola narządów zmysłów III. Rozrywki umysłowe IV. Rola składników odżywczych V. Rozsądne posunięcia VI. Metody alternatywne
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
martucha180 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - poradniki 2016",52 książki w 2016 r.,
Ten kto mówi, pamięta. (s. 51)
W majowym numerze miesięcznika ,,Zdrowie" przeczytałam 3 artykuły o mózgu i pamięci. A ze człek ma czasem ,,na końcu języka" albo położył coś ,,w oczywistym miejscu" i zapomniał, to postanowiłam zgłębić temat. I tak trafiłam na pracę zbiorową ,,Domowe sposoby na lepszą pamięć".
Poradnik jest niewielkich rozmiarów. Podzielony został na 6 rozdziałów: ,,Zachować dobrą pamięć", ,,Rola narządów zmysłów", ,,Rozrywki umysłowe", ,,Rola składników odżywczych", ,,Rozsądne posunięcia", ,,Metody alternatywne". W każdym rozdziale są krótkie podrozdziały (0,5 - 1,5 strony). Ich autorami są specjaliści z różnych dziedzin, którzy piszą o pamięci, patrząc na nią ze swojego podwórka. A piszą bardzo przystępnym językiem, zrozumiałym dla każdego, rzetelnie przedstawiają wyniki swych badań i wiedzę, choć trochę zbyt ogólnie. W krótkich słowach wyjaśniają, jak dana dziedzina życia, rzecz, sposób postępowania mają wpływ na pamięć człowieka, a przy tym posługują się konkretnymi przykładami. W ten sposób dokładnie ukazują wpływ danego czynnika na pamięć. Autorzy również udzielają wskazówek, jak sobie radzić z problemem, jak lepiej zapamiętywać. Najlepiej przy zapamiętywaniu używać jak najwięcej zmysłów. A poza tym...
Lekarze twierdzą, że informacje zapamiętujemy znacznie lepiej, jeśli wykonana czynność sprawia nam przyjemność. (s. 34)
Ja często uczyłam się wykorzystując skojarzenia. Dane wyobrażenie, skojarzenie trzeba uczynić jak najbardziej żywym i wyrazistym, a nawet absurdalnym. Jeden z autorów proponuje, aby zamiast zapamiętywania, że mężczyzna ścina drzewo, zakodować w pamięci, że to drzewo ścinające mężczyznę; koń je marchewkę - marchewka zjada konia. Proste!
Świadome zachowanie w pamięci faktu, gdzie coś się położyło lub zostawiło, pomoże później przypomnieć sobie o tym. (s. 52)
To słowa doktor Irene Colsky. I jak wynika z lektury poradnika - najlepiej przy tym głośno powiedzieć, co się robi, gdyż wtedy łatwiej się zapamięta. Jak to czasami mówienie na głos do siebie ma sens!
W poradniku znalazłam jedno konkretne ćwiczenie. Reszta według mnie to bardziej rady, wskazówki, propozycje sposobów zapamiętywania. Ale zdradzę Wam kilka z nich:
? Nie ma bata - dzień trzeba zacząć od śniadania!
? Należy jeść jedno jabłko dziennie, bo zawiera ono bor, pierwiastek pomagający utrzymać normalną pracę mózgu.
? Oliwa z oliwek zawiera tłuszcze korzystnie wpływające na pamięć, więc od dziś mówimy ,,bye bye" masłu i margarynie. Doktor Carpuso zaleca stosownie oliwy z oliwek do wszystkich potraw.
? Oglądanie telewizji pod kontrolą! Włączamy telewizor na dany program, a po jego skończeniu od razu wyłączamy. Najlepiej wcześniej przygotować listę programów do obejrzenia na dany dzień. W trakcie oglądania można poprawić pamięć długotrwałą i zdolności obserwacyjne. Wystarczy robić dokładne notatki, a po 2 dniach napisać z pamięci, co się zapamiętało. Porównać notatki. Z czasem ich zgodność będzie coraz lepsza.
? A na koniec słów kilka o tym, co my uwielbiamy - o czytaniu:
Czytanie jest jedną z najlepszych metod poprawiania różnorodnych funkcji mózgu. Zwiększa liczbę aktywnych komórek w mózgu. (...) Podczas czytania wykorzystujesz obszary mózgu nie używane przy innych czynnościach. Musisz połączyć słowa w zdania i ustępy oraz umieścić to wszystko w kontekście. (s. 99)
? Dodam jeszcze, ze pisanie (w naszym przypadku głownie recenzji) pomaga poprzez uporządkowanie myśli i usprawnienie pamięci.
Jednak nie zawsze ćwiczenia i rady pomogą, bowiem ponad 70 chorób może spowodować problemy z pamięcią. Dlatego autorzy w kilku punktach przedstawiają problemy, kiedy człowiek powinien udać się do lekarza.
Polecam Wam poradnik ,,Domowe sposoby na lepszą pamięć", który pozwoli Wam zrozumieć, jak ważna jest pamięć, ile czynników na nią wpływa i co można zrobić, by ją usprawnić. Krótko, rzetelnie i na temat. Taka książkowa pigułka na pamięć, ale bez ćwiczeń ani rusz.
KaMax plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - psychologia, pedagogika, edukacja,
Zbiegiem okoliczności w zeszłym tygodniu miałamw ręku tę książlę, a raczej broszurę. Rzeczywiście to bardzo rzetelnie przygotowana wiedza w pigułce, ale w tej pozycji aż roi się od ogólników. To nie jest wada, bo w takim wydaniu broszurowym nie może być inaczej, ale trzeba, zanim zacznie się wniknać w treść, przyjąć do wiadomości, że to tylko schematy i nie ma na świecie cudów, więc aby coś osiągnąć - w tym wypadku lepszą pamięć, trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Ale fakt, książeczka to bardzo przyjemny kierunkowskaz
mysha plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
Łatwa i poręczna książka, ale z konkretną treścią. Całość jest podzielona na krótkie rozdziały tematyczne, dzięki czemu nie musimy czytać od razu wszystkiego, aby odszukać coś, co wyda nam się przydatne. Polecam.
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Domowe sposoby na lepszą pamięć Córka pirata
Margaret Cezair-Thompson
Okładka - Domowe sposoby na lepszą pamięć Prawda
Neil Strauss
Okładka - Domowe sposoby na lepszą pamięć Pokusa czerni
Carter Wilson
Okładka - Domowe sposoby na lepszą pamięć Ostatnie wyjście
Federiko Axat
Okładka - Domowe sposoby na lepszą pamięć Dotyk
Claire North
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów