Opis ksiązki
Okładka - Dopóki mamy twarze. Mit opowiedziany na nowo
Kup Teraz

Dopóki mamy twarze. Mit opowiedziany na nowo

Ocena ( 4 osoby )
5.8
Wydawnictwo: Esprit
Data wydania: 2010-02-26
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-60040-92-8
Liczba stron: 360
Dodał/a książkę:Madaleno
Recenzja - Dopóki mamy twarze. Mit opowiedziany na nowo

W starożytnej krainie Glome, gdzie czci się krwawą boginię Ungit, dorastają dwie królewskie córki: piękna i tak brzydka, że zakrywa twarz welonem. Gdy na królestwo spadają plagi i nieszczęścia, świątynia Ungit żąda wyboru krwawej ludzkiej ofiary, która ma odwrócić gniew bogini. Ofiara zostanie złożona tajemniczej Bestii, mieszkającej w cieniu Szarej Góry. Oczy kapłanów Ungit zwracają się na mieszkańców Pałacu... Dopóki mamy twarze to historia miłości, opowieść o walce między rozumem a pierwotnymi siłami, o prawdzie i fałszu, wierze i złudzeniu. To ostatnie słowo jednego z ojców gatunku fantasy jest niewątpliwie wielką literaturą, a zarazem arcydziełem mistrza wyobraźni, powieścią o sensacyjnej akcji, pełną tajemniczości i grozy, historią przykuwająca od pierwszej do ostatniej strony. Książkę można czytać jako wciągającą opowieść o mieszkańcach barbarzyńskiej krainy leżącej w cieniu Szarej Góry, ale także jako opowiedziany na nowo starożytny mit, wieloznaczną historię, która mówi o człowieku -istocie zależnej od swojej cielesności, mściwej i zazdrosnej, a jednocześnie tęskniącej do doskonałości i piękna. To także opowieść o problemie wiary -o tych, którzy uwierzyli i o wątpiących. Dopóki mamy twarze to niemal nieznane w Polsce arcydzieło C. S. Lewisa, autora Opowieści z Narnii; jego ostatnia powieść, napisana dla dorosłych czytelników.

Recenzja
Czytelnik59 Linia koment
Przeczytane:2012-08-14, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Maski.

Clive Staples Lewis niewątpliwie kojarzy się ze słynnymi "Opowieściami z Narnii", bowiem to one przyniosły autorowi rozgłos. Tym razem Wydawnictwo Esprit zafundowało nam nie lada rarytas -  "Dopóki mamy twarze", ostatnią powieść w dorobku Lewisa. Dzieło napisane w konwencji parafrazy do znanej, mitycznej historii miłosnej Psyche i Kupidyna ukazuje wewnętrzną przemianę człowieka. Ta metamorfoza nie byłaby możliwa, gdyby nie zależała od hartu ducha, wiary, siły i woli głównej bohaterki. Ale droga, jaką musi przebyć, aby dotrzeć w głąb siebie jest długa i pokręcona

edith Linia koment
Na półkach:

 

Autorem książki jest C. S. Lewis, znany przede wszystkim jako twórca „Opowieści z Narnii”. Ja podobnie jak wiele innych osób w Polsce, postrzegałam go głównie jako twórcę powieści wpisujących się w kanon literatury dla dzieci i młodzieży. Jednak zupełnie niesłusznie, bo właśnie książki przeznaczone dla starszych czytelników tak naprawdę pokazują, co Lewis chciał po sobie pozostawić. Jak wiem z opisu innych książek i noty biograficznej autora, w każdej powieści Lewis pozostawił część swojego życia i doświadczeń

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
agoosiaczek plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Czytelniku, który lubisz doszukiwać się drugiego (i każdego następnego) dna, z utworem Lewisa powinieneś zapoznać się czym prędzej. Jest na świecie tyle interesujących książek, że rzadko zdarza mi się po raz kolejny wracać do tytułu, który już przeczytałam. Nie ukrywam jednak, iż kilka takich pozycji jest. ,,Dopóki mamy twarze" czytałam dwa razy i wynikiem drugiego czytania jest odkrycie treści niedostrzeżonych wcześniej. Na pierwszy plan wysuwa się motyw odrzucenia wiary, oskarżenie kierowane w stronę bogów oraz ostateczne pojednanie się z nimi i stwierdzenie, że pewnych rzeczy nie da się jednak pojąć i lepiej zostawić je w sferze wiary - wynika to z osobistych przeżyć autora, ale to wątek na inny tekst, być może w innym czasie.

http://missfeather.wordpress.com/2013/05/10/clive-staples-lewis-dopoki-mamy-twarze/
barbara211 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Po zachęcie recenzentki, która bardzo realnie naświetliła temat główny książki jak równiez opinii Gustava1334 - gdyby nie dzień świateczny pognałabym do księgarni.
Gustav1334 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-12-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Książka jest świetna, bardzo dobrze się ją czyta, polecam tę lekturę wszystkim, i dorosłym, i tym młodszym, lecz nie dzieciom ;). To bardzo fajnie opowiedziana historia, która skupia się głównie na dwóch antagonistycznych postaciach.
"Antagonistycznych" dlatego, iż jedna z nich to kobieta szpetna, swą brzydotą aż odstrasza, natomiast drugo to piękna młoda istota. W tej książce znajdziemy wiele rozważań "głównej" bohaterki na temat własnego wyglądu. Orual, bo tak nazywa się kobieta szpetna, nazwana przeze mnie "główną" bohaterką z powodu tego, iz jest ona narratorem całej powieści, to osoba o bardzo bogatym wnętrzu, to osoba wrażliwa, kochająca i pomocna. W trakcie czytania nie raz zobaczymy jak dobrą osobą jest Orual, jak kocha swoja siostrę... Naprawdę polecam tę pozycję wszystkim, gdyż każdy powinien się dowiedzieć, że nie szata zdobi człowieka.:)
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Miałam ją kupić na dzien książki, ale jakoś się nie zdecydowałam... Ale napewno ja w koncu przeczytam !!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Elia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów