Okładka - Doppler Ultrasound in Gynecology & Obstetrics

Data wydania: 2004
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN: 978-3-13-135591-1
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
The correct focus:- All the Doppler applications for obstetrics and gynecology in one volume- Support for all phases of study - Ideal for all stages of continuing education- Stepwise course instruction with complete curricular content (basic, clinical, advanced)- All obstetric and gynecological applications- Effective examination- Specific uses of all relevant Doppler procedures- Optimal settings, probe positioning, strategies for improved display, more.- Overview of important diagnostic criteria presented in tabular form- Over400 figures showing all vascular applications, the course of examinations, probe position, anatomical sketches, and more.- Information instantly to hand- Clear arrangement and rapid orientation- Logical chapter structure, tables showing diagnostic criteria, sample displays, application, more.- Clinically oriented, focused on practice-related subjects; placental insufficiency, evaluation of obstetric risk, criteria for postterm pregnancy, and more.
Okładka - Doppler Ultrasound in Gynecology & Obstetrics X-Men: X-Termination
Greg Pak, David Lapham, David López, Matteo Buffagni, Andre Arujo, Roberto de la Torre
Okładka - Doppler Ultrasound in Gynecology & Obstetrics X-Men Legacy tom 4. For We Are Many
Simon Spurrier, Tan Eng Huat,
Okładka - Doppler Ultrasound in Gynecology & Obstetrics X-Men Legacy tom 3. Revenants
Simon Spurrier, Tan Eng Huat,
Okładka - Doppler Ultrasound in Gynecology & Obstetrics X-Men Legacy tom 2. Invasive Exotics
Simon Spurrier, Tan Eng Huat, Paul Davidson
Okładka - Doppler Ultrasound in Gynecology & Obstetrics X-Men Legacy tom 1. Prodigal
Simon Spurrier, Tan Eng Huat