Druga miłość

Wzruszająca opowieść o wyborach, które odmieniają całe życie, o straconych szansach na miłość i ulotnej naturze szczęścia. Dawni znajomi spotykają się po latach w górskim pensjonacie na ślubie przyjaciół z liceum, którzy rozstali się po ukończeniu szkoły i odnaleźli na nowo dopiero po długiej rozłące. Bohaterowie tej radosnej uroczystości oraz ich weselni goście, wszyscy obecnie po czterdziestce, przywożą jednak ze sobą więcej bagażu, niż potrzeba na weekendowy pobyt – brzemię wspomnień... Spotkanie po latach odsłania zabarwioną cierpieniem i wypełnioną wyrzutami sumienia przeszłość oraz wciąż żywy strach przed powtórnym zaangażowaniem i nieustające wątpliwościami, czy wybory, które nadały ich życiu taki, a nie inny kierunek, były słuszne. Dawni przyjaciele spoglądają na swoje losy z mieszanką zazdrości, niepokoju i troski. W ich myślach pojawia się wiele „a gdyby” oraz „tak mogło być”. Padają bolesne słowa prawdy, wychodzą na jaw pretensje, trzymane w tajemnicy sekrety i trudne kompromisy, które byli zmuszeni zawierać. Czy każdy z nich znajdzie odpowiedź na dręczące ich wątpliwości? Czy zapomni o przeszłości po ponad 25 latach? Anita Shreve Pisarka amerykańska, pracowała jako nauczycielka, dziennikarka, wykładała także na kursach kreatywnego pisania. Jest autorką bestsellerowych powieści dla kobiet, m.in. „Ostatni raz”, „Trudna miłość”, „Żona pilota”, „Historia pewnego lata”. Mieszka w stanie Massachusetts.

Informacje dodatkowe o Druga miłość:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2009 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-7648-093-0

Kup książkę Druga miłość

Druga miłość - opinie o książce

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2013-07-02, Ocena: 6, Przeczytałam, ***Pensjonaty i hotele, ***Rak nieborak,

„Druga miłość” Anity Shreve to ciepła i subtelna opowieść o życiu, dokonanych wyborach i utraconych szansach umiejscowiona w Nowej Anglii, w malowniczym otoczeniu gór Berkshires.

W nastrojowym pensjonacie Nory ma odbyć się ślub dwójki jej licealnych przyjaciół. Na tę okazję przyjeżdżają także inni koledzy, którzy przed laty tworzyli szkolną paczkę.
Bill i Brigide byli parą w liceum, ale potem ich drogi  się rozeszły, każde miało swoje życie, swoje sprawy. Spotkanie na szkolnym zjeździe po dwudziestu kilku latach od zakończenia szkoły pozwoliło odnaleźć im się na nowo i uświadomić sobie, że młodzieńcza miłość, którą darzyli się przed laty przekształciła się w dojrzałe uczucie, o które będą walczyć. Sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana, gdyż Brigide walczy z nowotworem i jej szanse na długie, szczęśliwe życie stoją pod znakiem zapytania.

Wśród zaproszonych gości są przede wszystkim szkolni przyjaciele: Nora – właścicielka pensjonatu i wdowa po sławnym poecie, Rob – znany pianista koncertujący na całym świecie, Agnes –  nauczycielka historii nadal związana z ich wspólną szkołą, Jerry – bogaty biznesmen oraz Harrison – wydawca ambitnych książek. Odżywają dawne fascynacje, budzą się uśpione uczucia, dają o sobie znać niespełnione marzenia.  Każdy z bohaterów dźwiga bagaż własnych doświadczeń i wspominając dawne czasy zastanawia się co by było gdyby?… Tych znaków zapytania powstaje naraz bardzo wiele i dotyczą zarówno spraw osobistych, jak i niewyjaśnionych zagadek i tajemnic sprzed lat. Skrywane głęboko w sercach pretensje, bolesne słowa prawdy i trudne kompromisy, w które obfitowało ich życie nagle zostają wypowiedziane, a gra pozorów starannie utrzymywana przez tych wiele lat kończy się.

Pojawiają się trudne i ważne pytania:

Czy powinno się budować własne szczęście na cierpieniu innych? Czy w obliczu śmiertelnej choroby mamy prawo wiązać się z drugim człowiekiem? Czy wykorzystać drugą szansę jaką daje nam los?

Bardzo trafnym zabiegiem zastosowanym przez autorkę jest wprowadzenie równoległej opowieści konstruowanej przez Agnes, która w ten sposób daje ujście własnym rozterkom, niespełnionym oczekiwaniom i nieszczęśliwej miłości. W tworzonym opowiadaniu opisuje losy młodego lekarza ściśle  powiązane z tragedią, jaka wydarzyła się w 1917 roku w Halifaxie w Nowej Szkocji. Nastąpiło wówczas zderzenie dwóch statków, z których jeden przewoził mnóstwo materiałów wybuchowych. W wyniku potężnej eksplozji zginęło mnóstwo ludzi, tysiące zostało rannych, a znaczna część miasta obróciła się w gruzy.

Postacie nakreślone przez Anitę Shreve są bardzo wyraziste, prezentują całkowicie różne charaktery, odmienne temperamenty, mają inne marzenia, odrębne oczekiwania i różne losy.

Pozostaję pod dużym wrażeniem tej powieści, która tak trafnie wpisuje się w dzisiejszą rzeczywistość. Internet, portale społecznościowe, organizowanie zlotów i spotkań po latach – jakie to dziś popularne i znajome… Każdy, nawet najbardziej „dorosły” człowiek w głębi serca marzy, aby choć na chwilę powrócić do młodzieńczych lat, tamtych marzeń, dawnych  pragnień, które po latach wydają się być beztroskie i bajkowe. Lektura „Drugiej miłości” Anity Shreve wspaniale pomoże spełnić to oczekiwanie.

Polecam.

Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 4, Przeczytałam,
Światło na śniegu
Anita Shreve0
Okładka ksiązki - Światło na śniegu

Głęboko przejmująca, pełna emocji powieść obyczajowa o zwykłych ludziach i tragedii, po której muszą stanąć na nogi, napisana z wielkim wyczuciem i zrozumieniem...

Trudne decyzje
Anita Shreve0
Okładka ksiązki - Trudne decyzje

Dwudziestoośmioletnia Margaret i jej świeżo poślubiony mąż wyjeżdżają do Kenii. W oszałamiającym, wielokulturowym mieście z biegiem czasu odczuwają coraz...