Drugi dziennik. 21 czerwca 2012 - 20 czerwca 2013

Kiedy w czerwcu 2012 roku Jerzy Pilch zasiada do pisania drugiego tomu dziennika, Polska wylega na stadiony i w nieznośnym upale przeżywa rytualne porażki drużyny narodowej. Podobny spektakl byłby doskonałym pretekstem dla wytrawnego filozofa polskiej piłki nożnej, którym Jerzy Pilch niewątpliwie jest. Tymczasem pisarz przybiera bardziej osobisty ton: odwraca się plecami do telebimów na sąsiednim placu Defilad i w mieszkaniu na Hożej konfrontuje się ze wzmożeniem rzeczy ostatecznych. Coraz intensywniej i namiętniej przebywa ze sobą, sam na sam. Rzadsze stają się wizyty na mitycznym Śląsku.

Otwarcie pisze o duchu i walce z własnym ciałem. O lęku przed nieobudzeniem się i koszmarem zapomnienia ojczystego języka. O uroczysku, z którego pochodzi, i o życiu wiecznym. Bablu, Dostojewskim, Nietzschem i o żalu nad ostatnim papierosem - bo to ten naprawdę ostatni. Wybuchowa mieszanka ironii i żartu, połączona z przeczuciem nieuniknionej, ale i na swój sposób wyzwalającej utraty kontroli nad własnym ciałem czynią ,,Dziennik" frapującą i nieprzewidywalną lekturą. Bo co tak naprawdę zostało? ,,Bóg i piłka nożna". Ponad wszystko, ,,Dziennik" to prawdziwa rozkosz obcowania z Pilchowską frazą w sensie ścisłym.

Jerzy Pilch znowu w WL. To chyba najbardziej bombowy prezent od autora - i  wydawcy - z okazji naszych sześćdziesiątych urodzin.

Jerzy Pilch - jeden z najbardziej poczytnych autorów we współczesnej literaturze polskiej. Felietonista ,,Tygodnika Powszechnego", ,,Polityki", ,,Dziennika", ,,Przekroju". W 1988 roku zadebiutował powieścią ,,Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej", nagrodzoną Nagrodą Fundacji im. Kościelskich (1989). Powieść ,,Spis cudzołożnic. Proza podróżna" w 1994 roku doczekała się ekranizacji - autorem scenariuszu i odtwórcą głównej roli jest Jerzy Stuhr. Cztery jego powieści znalazły się w finalne nagrody Nike - ,,Monolog z lisiej jamy" (1996), ,,Tezy o głupocie, piciu, umieraniu" (1997), ,,Bezpowrotnie utracona leworęczność" (1998), ,,Pod Mocnym Aniołem". Ostatnia z nich, w 2001 r. została laureatką nagrody. Nominację otrzymał również ,,Dziennik" - do Nagrody Literackiej Nike za 2013  rok. Pisarz urodził się w 1952 roku w Wiśle.

Informacje dodatkowe o Drugi dziennik. 21 czerwca 2012 - 20 czerwca 2013:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2013-12-05
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Drugi dziennik. 21 czerwca 2012 - 20 czerwca 2013

v

- Księża to specjaliści od samobójstw?
- Księża to specjaliści od wszystkiego, co się na granicy tego i tamtego świata dzieje.

v

- Księża to specjaliści od samobójstw?

Drugi dziennik. 21 czerwca 2012 - 20 czerwca 2013 - opinie o książce

Inne rozkosze
Jerzy Pilch0
Okładka ksiązki - Inne rozkosze

Gdy w roku pańskim 1990 doktor weterynarii Paweł Kohoutek spojrzał w okno i ujrzał idącą przez ogród swą aktualną kobietę, z właściwym sobie pyszałkowatym...

Wiele demonów. Audiobook
Jerzy Pilch0
Okładka ksiązki - Wiele demonów. Audiobook

Wszyscy lubimy i umiemy snuć narracje, ale jak pan opowiada to jest prawdziwe święto opowieści! - mówi prezes Tlołka do organisty Somnambulmeistra. Najnowsza...