Drwal

Michał, trzydziestosześcioletni literat wyrusza na nieco niekonwencjonalne wakacje. Późną jesienią wyjeżdża nad lodowate polskie morze, by na zaproszenie mało znanego sobie mężczyzny zamieszkać w zagubionym w lasach domku. Gospodarz otacza się aurą tajemnicy. Zaciekawiony pisarz rozpoczyna amatorskie śledztwo. Wpada na trop zaginięcia przed laty lokalnej piękności. Wszystkie ślady prowadzą do starego rządowego ośrodka wypoczynkowego, który rozkwitał w czasach Peereleu. Bohater nie spodziewa się, że leśniczówka kryje równie mroczną tajemnicę, a jego śledztwo i zarazem próba pisania kryminału rozpęta groźne namiętności.

Informacje dodatkowe o Drwal :

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2011-11-09
ISBN: 978-83-7799-083-4

Kup książkę Drwal

Drwal - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-01-10, 52 książki 2013,
441 stron o niczym. A nie przepraszam, można się dowiedzieć jak to fajnie można odlecieć po zażyciu miksu różnych tabletek. Jeśli ktoś szuka takiej wiedzy to niech przeczyta tę książkę. I zmieniłabym jej nazwę na "Chaos" bo tak nierównej i chaotycznej książki dawno nie czytałam. W dodatku pisana tak niestrawnym stylem, że przez 3/4 zastanawiałam się po co? na co to komu? Przyjemność z czytania prawie zerowa. Dobrze, że wypożyczyłam ją z biblioteki a nie kupowałam.

Książka jest zdecydowanie nie w moich klimatach. Strasznie mnie wymęczyła. Jest to historia literata Michała, który decyduje się na zamieszkanie w głuszy by pisać kryminał. Przy okazji sam wplątuje się w kryminalną historię.
Całość jest bardzo niesmaczna. Narracja skupia jest przede wszystkim na relacjach głównego bohatera z Mariuszkiem . Im dalej tym bardziej monotonnie, jak pociąg po szynach. Momentami miałam wrażenie,że autor pisał by czymś zapełnić strony. Brnęłam przez wewnętrzne monologi, bo byłam ciekawa zakończenia. Ale ono też było takie nijakie. Nie, zdecydowanie nie moje klimaty.

Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2023-03-16, Ocena: 1, Przeczytałam, 26 książek 2023,

Czy to książka, która może się komuś spodobać? Tak. Czy to mięsisty kryminał? W moim odczuciu - nie.
A teraz rozwinę obie myśli. Co do pierwszej - styl autora jest bardzo specyficzny. Nieliczne stosunkowo dialogi poprzetykane są gdzie się da bardzo typową dla pana Witkowskiego narracją pierwszoosobową, w której przemawia jego alter ego. Przygotujcie się na liczne dygresje, poplątania z pomieszaniem i burzę myśli, bardzo często ukierunkowanych na kilka rzeczy na raz. Jeśli czytaliście ,,Lubiewo" i styl wam odpowiadał, być może polubicie ,,Drwala".
...a być może nie. Dlaczego? Do ,,Lubiewa" ja osobiście podchodziłam z zupełnie innym nastawieniem. Oczekiwałam dokładnie takiego klimatu, spodziewałam się setek stron traktujących z przymrużeniem oka o wszelakich relacjach seksualnych i małomiasteczkowego bełkotu lokalnych gapiów. O ,,Drwalu" słyszałam, że to dobry kryminał. Być może nim jest, ale ja zupełnie nie czułam w tej powieści nuty grozy. Owszem, jakiś trup się pojawia, jakieś dochodzenie jest prowadzone, ale czułam się zarzucona tysiącami akapitów rodem z ,,Lubiewa", traktujących o tym, co kto robił w czyjej sypialni albo publicznym basenie. Słowo ,,lujek" powtarzane jak mantra w pewnym momencie zaczęło mnie bardzo nużyć, czy wręcz drażnić.
Odniosłam wrażenie, że początek może i miał być specyficznym, bo specyficznym, ale kryminałem, ale później powieść zaczęła żyć własnym życiem i skręciła permanentnie ku perypetiom sanatoryjnym.
Nie wiem o co w tej książce chodziło i nie mam najmniejszej ochoty próbować się tego dowiedzieć. Nie mój styl, a to taki typ prozy, który przypuszczam - może zachwycić lub nie porwać zupełnie. Raczej już po kolejne pozycje autora nie sięgnę.

Avatar użytkownika - katarzyma
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 1, Przeczytałam,
Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna Szczakowej
Michał Witkowski0
Okładka ksiązki - Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna Szczakowej

Groteskowa opowieść o losach drobnego cinkciarza i pasera, w której zjadliwa ironia splata się z absurdalnym liryzmem, to barwny obraz świata szemranych...

Zbrodniarz i dziewczyna
Michał Witkowski0
Okładka ksiązki - Zbrodniarz i dziewczyna

Tego jeszcze nie było! Michał vel Michaśka, ogolony na łyso i w bluzie z kapturem? Podróżujący drugą klasą TLK? Tak, a w dodatku prowadzi śledztwo...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;