Opis ksiązki
Kup Teraz

Drzwi do piekła

Ocena ( 29 osób )
4.6
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2012-01-11
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-240-1875-8
Liczba stron: 272
Dodał/a książkę:czytam

Najbardziej skandalizująca powieść Marii Nurowskiej!Życie, które stało się piekłem. Piekło, w którym odnajdziesz miłość. Daria, dwudziestoletnia dziewczyna zakochała się w starszym od siebie mężczyźnie. Edward był wówczas redaktorem naczelnym pisma literackiego, widział w niej zdolną pisarkę i fascynującą kobietę. Nikt nie znał prawdziwego oblicza ich związku. Nikt też nie zrozumiałby takiej miłości, miłości-wyzwania, miłości-gry, miłości-kontroli. Daria kochała męża. I zabiła go. Z miłości. A potem zadzwoniła na policję. Skazana na dwanaście lat za zbrodnię w afekcie, trafiła do więzienia dla kobiet. Do piekła, które okazało się dla niej czyśćcem. Drogę do samej siebie odnalazła dzięki drugiej kobiecie... Najnowsza powieść Marii Nurowskiej, historia o niebezpiecznej miłości, opowiada o najciemniejszych stronach kobiecej duszy. Zaledwie jeden krok dzieli Darię od zakochania do małżeństwa, od wyzwania do zdrady, od zaufania do kłamstwa, od poczucia władzy do zniewolenia. Najdłuższa droga, jaka ją czeka, droga przez piekło, prowadzi do wolności i zaakceptowania samej siebie.Kolejna część opowieści o Darii - Dom na krawędzi - ukaże się w październiku. "Materiały do tej powieści zebrałam wiele lat temu w więzieniu dla kobiet w Krzywańcu, gdzie siedziały głównie morderczynie swoich mężów. Jedna z moich bohaterek, Agata, to prototyp pewnej więźniarki, z którą tam długo rozmawiałam. Oczywiście służba więzienna ostrzegała mnie przed nią jako niezwykle niebezpieczną, nieobliczalną osobą. Przywiozłam stamtąd fantastyczny materiał, ale minęło sporo czasu, zanim zrozumiałam te kobiety. Ta książka niesie siłę, bo sama ją w sobie mam."Maria Nurowska

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
godmyt plusminus Linia koment
Opowieść o pisarce, jej specyficznym małżeństwie, które było grą, zabójstwie i czasie spędzonym w więzieniu.
Daria Tarnowska,pisarka, trafia do więzienia na 12 lat za zabójstwo swojego męża. Czas spędzony za kratami jest dla niej sprawdzianem, swego rodzaju oczyszczeniem i odnalezieniem samej siebie, swojej drogi.
Poza tym to opowieść o realiach więziennych, o kobietach,które popełniły różne przewinienia i każda z nich musi sobie z nimi poradzić na swój własny sposób. To rozpaczliwe wołanie o pomoc,o ludzki odruch serca, o miłość, bliskość, szacunek.
Odważna, interesująca choć momentami brutalna, ale to nikogo nie powinno dziwić w końcu tematyka niecodzienna. Polecam.
joanna1908 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Na Nurowskiej nigdy nie zawiodłam się tak do końca. Zawsze jest ciekawa, porusza niebanalne tematy. A tutaj ukazanie kobiecego więzienia i relacji pomiędzy grupą kobiet zamkniętych w jednej celi jest po prostu brutalnie prawdziwe i pokazuje, jak bardzo każda kobieta potrzebuje miłości i drugiego człowieka, jego zainteresowania i szacunku. I jak bardzo każdy człowiek walczy o kawałek swojego terytorium. Książka warta polecenia, ale bez fajerwerków.
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
"Drzwi do piekła" to historia o wybaczeniu sobie i innym, pogodzeniu się z szansami, zarówno tymi straconymi, jak i tymi przyszłymi, a także trudne o wewnętrznej metamorfozie. Emocje aż kipią z tej książki. Mamy tu przeciwstawne uczucia: miłość i nienawiść, ból i ulgę, radość i cierpienie, lęk i odwagę, bezsilność i siłę. Dużo mocnych scen, erotyki i przemocy. To powieść nieco kontrowersyjna, skłaniająca do refleksji i przemyśleń, od której trudno się oderwać.
Kominek plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Swego czasu pisząc pewien materiał uświadomiłem sobie, że tylko kobieta jest w stanie zrozumieć drugą kobietę. Mężczyzna, choć nie wiem, jak mocno próbował i starał się nie zbliży się tak blisko punktu docelowego, jak właśnie druga kobieta. Wspominam o tym nie bez powodu, gdyż właśnie ,,Drzwi do piekła" potwierdzają moje przemyślenia w stu procentach.

Książka nie ma rozdziałów, spacji, przerw na oddech, na chwilę zastanowienia, ciągły tekst strona za stroną. Czyta się to dziwnie, ale po kilkunastu stronach można się już w tym odnaleźć. Przyznać jednak trzeba, że po stosunkowo lekkich w przekazie emocjonalnym obu częściach "Wilków" najnowsza książka Marii Nurowskiej zawiera w sobie wyjątkową dawkę uczuć i emocji i tego wszystkiego, co ukrywa się za bramą polskiego więzienia dla kobiet.

Daria, Edward, Daria... chwilę później bez Edwarda, ale nagle z Izą. 116 stron, więc prawie półmetek i bardzo jestem ciekaw, jak to wszystko się rozegra. Moje myśli, gdy dotknąłem ostatniej strony zaskoczyły mnie samego bardziej, niż mógłbym przypuszać.

Jest w niej coś, co pociąga, kusi, zniewala, prowokuje, burzy emocje. Powieść, którą czyta się prawie z wypiekami na twarzy. Pierwowzorem postaci Darii, co może zaskoczyć, a może i zdziwić była dla autorki Agnieszka Osiecka. I w tym miejscu warto umożliwić ustosunkowanie się do tematu Marii Nurowskiej sięgając po fragment przeprowadzonego z nią wywiadu:

'- Agnieszka prowadziła wyszukane gry z mężczyznami, prawie nikt jej nie znał od tej strony. Nie mogłam pojąć, dlaczego to robi. Była związana z dużo młodszym mężczyzną, naprawdę go kochała, a mimo to cały czas podstawiała mu jakieś ładne kobiety. Pytałam ją: ,,Dlaczego to robisz?". Ona mi na to: ,,Testuję".'

Jeśli przeczytamy, zrozumiemy, z czym zmagała się Daria, co nią targało i co wreszcie zmusiło się po sięgnięcia po pistolet. Jednocześnie, jako mężczyzna zastanawiam się, jak mogła tak długo wytrwać w takim związku, do którego kształtu sama tak naprawdę się przyczyniła. Poszukiwała życiowej akceptacji, którą paradoksalnie odnalazła dopiero za więziennym murem.

'(...) Twarz Izy zbrązowiała na słońcu, a jej świetliste oczy nabrały jeszcze blasku. Przy tej opaleniźnie nawet mundur wydawał się twarzowy. Włosy miała upięte w koczek i była piękna. Skąd ona tutaj, na miłość boską? - myślałam. Skąd wzięła się w tym dziwnym miejscu ta zachwycająca istota, ta kobieta zagadka, kobieta tajemnica. Przecież ona była jak więzienne nieporozumienie.'

Powieść, która swoim kształtem łamie wszelkie konwenanse. Zbrodnia i kara, ale i oczyszczenie, zatrzymany w czasie okres pobytu w więzieniu. Zastanawiałem się cały czas, jaki będzie finał, czy nastąpi to, o czym myślę, czy wydarzy się coś, co spowoduje emocjonalny wybuch w tej znajomości w trakcie zbliżania się Darii i pani wychowawcy, chwilę później już Izy.

Tutaj nie można powiedzieć zbyt dużo, tutaj samemu trzeba i warto odkryć historię, która wstrząśnie czytelnikiem do głębi. Daria, jako pisarka i osoba inteligentna, staje się przez lata pobytu za murem duchową gąbką wszystkich kobiet, które się z nią stykają. Chłonie ich historie, jednocześnie sama dostępując oczyszczenia.

Powieść dla kobiet, ale i dla mężczyzn, powieść, którą nie tylko warto, ale i należy przeczytać, swoisty kodeks relacji damsko-męskich.

http://koominek.blogspot.com - dwadzieścia siedem tematycznych szufladek i zapewne na nich się nie skończy, zapraszam w odwiedziny do bloga, aby klimat Kominka oczarował Cię bez reszty...
monweg plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,Mam,
Bohaterka Drzwi do piekła, Daria Tarnowska-Konieczna, czterdziestoletnia pisarka, która zabiła swojego męża, trafia do więzienia. Wydaje się być pogodzona z wyrokiem, z zamknięciem, odizolowaniem. Jednak nie była przygotowana na to, co szykuje dla niej los. Zakład Karny dla Kobiet w Kowańcu, do którego trafiła, okazuje się miejscem przygnębiającym, szarym, okropnym. Pełnym ludzkich dramatów i lęków. Gdzie skazane odarte są ze złudzeń i z godności. Gdzie nie czuje się upływającego czasu.

(...) w tym obskurnym miejscu wszystko było obskurne, nawet ludzkie wnętrze.

Drzwi do piekła śmiało można nazwać powieścią psychologiczną, skłaniającą do przemyśleń i rewizji własnego życia. To studium ludzkich charakterów, często wstrząsające, ale i emocjonalne. Pobyt w więzieniu, w miejscu pełnym gwałtu, przemocy, bezwstydności i wulgarności to koszmar, który później będzie się śnił nocami. Daria dosyć dobrze się przystosowała, mimo początkowego wyobcowania. Na pewno duży wpływ miała praca w bibliotece oraz bardzo dobry kontakt i częste rozmowy z Izą, wychowawcą więziennym.
adgam91 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Książka opowiada o kobiecie, która za zabójstwo swojego męża trafia do damskiego więzienia. Temat mało oryginalny, ale gdy zaczynamy czytać - książka na prawdę wciąga. Bohaterka jest pisarką, można powiedzieć że kompletnie nie pasuje do otaczającej jej więziennej scenerii, ale dzięki radom "pani wychowawcy" potrafi doskonale odnaleźć się w nowym świecie. Zyskuje szacunek i poważanie współwięźniarek do tego stopnia, że te zaczynają się jej zwierzać ze swojego życia. Książka nie jest podzielona na rozdziały, pisana jednym ciągiem - życie bohaterki w więzieniu splata się ze wspomnieniami z dzieciństwa,ale te też ze wspólnego życia z mężem.
patsi plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
Nie przepadam za książkami polskimi. Przeczytałam z polecenia znajomej. Czegoś mi brakowało w książce, czytanie szło mi dosyć ciężko. Ostatecznie fabuła obroniła się, ale raczej nie zdecyduję się więcej na książkę tej autorki.
GRZADA plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Wciągająca lektura. Jako zapowiedź posłuży cytat z tej książki :"Akcja dzieje się w więzieniu kobiecym i wspomnienia nachodzące skazaną za zabicie męża bohaterkę nawijają się na kanwę więziennej, babskiej codzienności: fascynacja oficer wychowawcą, odkrywanie współwięźniarek, odkrywanie wspólnoty krzywd, wspólnej niechęci do chłopów, gdzieś tam wspólnej niechęci do świata rządzonego przez chłopów i ... stworzonego przez superchłopa - Boga..." Właśnie o tym jest ta powieść.
AmandaBudyn plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Dla wielbicieli.
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,Wyzwanie - Pióro i Pazur,
Nie jest prawdą, że literatura kobieca to jedynie płytkie treści pisane w niewyszukany sposób. Przykładem jest Maria Nurowska.
Powieść "Drzwi do piekła" jest historią pisarki Darii, która trafia do więzienia za zabicie męża. ,,Drzwi do piekła" są psychologicznym studium charakteru Darii i jej męża Edwarda oraz łączących ich skomplikowanych relacji.
Jednocześnie obserwujemy próbę godnego przeżycia za kratami kobiecego więzienia, co jest bardzo trudne.
,,Drzwi do piekła" to mocna książka. Nie omija szczegółów kobiecych tajemnic oraz wstydliwych problemów związanych ze sferą duchową i fizyczną. Przedstawia akty i brutalne, i przyjemne dla bohaterów. Nie ubarwione. Prawdziwe.
Polecam.

Bardziej wnikliwa opinia załączona została jako recenzja.
KsiazkowoLC plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-05-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2012,Mam,
W powieści tej autorka przedstawia nam historię Darii, młodej pisarki, która zafascynowana jest starszym od siebie mężczyzną... W toku opowieści Edward zostaje jej mężem, jednak wspólne życie układa im się bardzo rożnie, pomimo tego są wręcz uzależnieni od siebie wzajemnie i prowadzą ze sobą pewnego rodzaju grę...

Pewnego dnia kobieta przypadkowo odkrywa, iż jej małżonek nie jest lojalny wobec jednego z członków jej rodziny... W afekcie strzela do Edwarda... Za ten czyn zostaje skazana na kilkanaście lat więzienia...

I można śmiało powiedzieć, że tak naprawdę to właśnie tutaj rozpoczyna się cała historia... Daria opisuje więzienną egzystencję wraz z jej wszystkimi układami i niuansami...
A także swoją fascynację Izą - więziennym wychowawcą...

Czy dosyć zamknięta w sobie, wykształcona, młoda kobieta poradzi sobie w niekiedy brutalnych realiach życia za kratami???

Jest to opowieść o odkrywaniu niejednokrotnie bardzo głęboko ukrytej w nas prawdy o sobie i wychodzeniu naprzeciw sobie samemu...

Polecam, gdyż osobiście z niecierpliwością oczekuję na ciąg dalszy opowieści o losach Darii, który ma ukazać się już w październiku!
MoniaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Dość ciekawie opisane życie w więzieniu jednak bardzo bezpośrednio może nawet zbyt bardzo co czyni książkę trochę wulgarną i drastyczną.
oleczka31 plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-10-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Fantastyczna książka. Autorka ukazuje nam nieznane oblicze życia w polskim więzieniu.
bwasilkowska plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-10-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Maria Nurowska "Drzwi do piekła"
WYDAWNICTWO ZNAK

Książkę pani Marii Nurowskiej poleciła mi starsza znajoma. Muszę przyznać, że podchodziłam do niej z rezerwą. Ta autorka zawsze kojarzyła mi się z powieściami dla statecznych kobiet 50 . Na szczęście się rozczarowałam i moje bezpodstawne uprzedzenia okazały się niesłuszne.

Drzwi do piekła otworzyły się przed Darią popularną pisarką w momencie kiedy zamordowała ona swojego męża i trafiła do więzienia dla kobiet...

A może drzwi do piekła Daria otworzyła dużo wcześniej... wychodząc za mąż za Edwarda, znanego krytyka literackiego...

Pozornie małżeństwo Darii i Edwarda wyglądało na szczęśliwe. Ona utalentowana pisarka, on szanowany krytyk literacki. Para, którą połączyła wspólna pasja - literatura. Niestety każda kolejna przewracana przeze mnie strona potwierdzała znane powiedzenie, że "pozory mylą". Dwoje ludzi wplątanych w bardzo skomplikowane relacje. Miłość, przywiązanie, wręcz uzależnienie od drugiej osoby ale także pogarda, niezrozumienie. Do tego wszystkiego doszły jeszcze problemy "łóżkowe", które zapoczątkowały bardzo dziwną grę między małżonkami. Daria wyszukiwała swojemu mężowi kobiety, z którymi powinien ją zdradzić. Uważała, że zdrada męża nie wpłynie w żaden sposób na nią, nie zaboli jej. Wiedziała o jego licznych "skokach w bok" ale nie zależało jej na fizycznej wierności. Nazywała to "kontrolowanymi romansami". Była przekonana, że mimo wszystko Edward ją kocha, że zdradza ją z powodu ich problemów w sferze seksu... "On mnie pożądał sypiając z innymi kobietami, widział w nich mnie, tęsknił do mnie w obcych ramionach". Znacznie gorsza wydawała jej się zdrada psychiczna... to że Edward myśli o innej kobiecie, potrzebuje w sposób duchowy innej kobiety. Z tym nie umiałaby sobie poradzić... Czuła się całkowicie uzależniona od męża nie tylko emocjonalnie ale także życiowo (to Edward podejmował większość decyzji, nawet tę jak urządzić mieszkanie).

I nagle... zastrzeliła go. Zabiła człowieka bez którego nie mogła żyć... Z miłości...

Morderstwo, które popełniła na mężu w chwili umysłowego zaćmienia zmienia całkowicie jej życie. Trafia do zupełnie innego świata, innej rzeczywistości. Wrażliwa, delikatna pisarka trafia do więzienia. Wydawałoby się, że z jej wrażliwością nie ma szansy przetrwania w tak okrutnym miejscu gdzie przecież przetrzymywane są prawdziwe zbrodniarki, morderczynie, złodziejki. Gdzie nawet w jej celi, wśród kobiet tworzą się związki lesbijskie, a osoby, które nie chcą się podporządkować panującym tam zasadom są odpowiednio traktowane. Początkowo Daria przechodzi przez prawdziwe piekło. Poznaje "na własnej skórze" panujące w celi reguły. Jednak po pewnym czasie więzienie staje się dla niej pewnego rodzaju oczyszczeniem, miejscem gdzie odnajduje prawdziwą siebie. Powoli także zdobywa zaufanie i szacunek współwięźniarek. Staje się ich "spowiedniczką". Kobiety otwierają się przed nią opowiadając jej swoje historie. Okazuje się, że wcale nie są to bestie pozbawione ludzkich uczuć, wrażliwości. To kobiety pogubione, które często same są ofiarami, kobiety które nie umiały poradzić sobie w realnym świecie lub po prostu trafiły tam w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Poprzez codzienne życie z tymi kobietami, Daria zaczyna inaczej patrzeć na świat, postrzegać swoje otoczenie.

"Drzwi do piekła" to książka o kobietach i dla kobiet. Powieść o sile "słabej płci", o umiejętności przystosowania się do najgorszych nawet warunków, o pokonywaniu swoich lęków, słabości a także niewiarygodnej wytrzymałości psychiki kobiet. O przyjaźni, więzach, jakie tworzą się między ludźmi w ekstremalnych sytuacjach życiowych.
Książka bardzo dobrze napisana, naszpikowanym emocjami językiem. Trafiła do mnie w stu procentach. Codzienne życie więźniarek opisane jest bardzo realnie, tak jakby autorka mówiła o własnych prawdziwych przeżyciach. Powieść czyta się jednym tchem. Kolejne pojawiające się wątki np. historie więźniarek sprawiają, że nie sposób jest się od niej oderwać. Książka skłania do refleksji nad życiem, przeraża ale także wzrusza. Zdecydowanie porusza struny ludzkiej wrażliwości i wywołuje silne emocje.Polecam!!!
frolic plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Bardzo odważna książka jak na polskie realia. Ale jej celem nie jest szokowanie, ale ukazywanie różnych stron natury ludzkiej. W „Drzwiach do piekła” nic nie jest tym, czym się wydaje. Więzienie okazuje się być oczyszczeniem, kobieta nie umiejąca odnaleźć się w związku z mężczyzną zakochuje się w innej kobiecie, ludzie na pierwszy rzut oka odrażający i bezuczuciowi okazują się wrażliwi i ludzcy. Podziwiam panią Nurowską za to, że odważyła się pójść do samego „źródła”, do więzienia dla kobiet. Dzięki temu książka jest tak wiarygodna, realistyczna. Nie znam dokładnie biografii autorki, ale wydaje mi się, że jej osobiste doświadczenia pozwoliły jej także tak wnikliwie i prawdziwie opisać relacje między ludźmi. Książka naprawdę wciąga i „uderza do głowy”.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
violeta86 Linia koment
Przeczytane:2015-04-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
annakp Linia koment
Przeczytane:2015-02-23, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dreamer08 Linia koment
Przeczytane:2013-07-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
monikad Linia koment
Przeczytane:2012-04-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Cachemira Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,2012,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Habina Linia koment
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2012,
alison2 Linia koment
Przeczytane:2013-11-22, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
helena610 Linia koment
Przeczytane:2013-07-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2013),
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów