Opis ksiązki
Okładka - Duma i uprzedzenie. Wydanie filmowe
Kup Teraz

Duma i uprzedzenie. Wydanie filmowe

Ocena ( 35 osób )
5.3
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania:
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788374680756
Liczba stron: 302
Dodał/a książkę:SenSibeL
Recenzja - Duma i uprzedzenie. Wydanie filmowe
Duma i uprzedzenie była przebojem literackim wiosny 1813 r. Historia Elizabeth Bennet i pana Darcy'ego to historia przezwyciężania dumy i uprzedzeń obojga bohaterów, ich dojrzewania do porozumienia i szczerej miłości. Pisarka podważa w powieści wiarę w miłość od pierwszego wejrzenia i ostrzega tych, którzy w takową uwierzą. Ostrzega też przed konsekwencjami przyjęcia "prawdy od pierwszego wejrzenia", uznania czegoś od razu, bez poznania uczuć i motywów osądzanego. W Dumie i uprzedzeniu niemal każdy z bohaterów pochopnie ocenia innych, by stopniowo zmieniać o nich zdanie, gdyż dopiero z czasem ujawniają się prawdziwe intencje i zarówno dobre, jak i złe cechy charakteru. Elizabeth była ulubioną bohaterką Jane Austen, która pisała do siostry, że nie zniosłaby, gdyby ktoś nie polubił tej postaci. Wolno przypuszczać, że obdarzyła ją wieloma własnymi rysami.
Recenzja
candylove27 Linia koment
Na półkach:

Klasykę często traktujemy nieco "po macoszemu". Zdecydowanie wolimy współczesne powieści o zabarwieniu obyczajowym. A szkoda. Szkoda, bo wśród klasyki znaleźć można prawdziwe perełki. Takie na przykład, jak Duma i uprzedzenie. 

 

Nie możesz ze względu na jednego człowieka zmienić powszechnego poglądu na zasady czy prawość ani usiłować wmówić w siebie czy też we mnie, że samolubstwo to roztropność, a nieświadomość niebezpieczeństwa to gwarancja przyszłego szczęścia

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
figlarna24 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Świat cierpi na brak mężczyzn, szczególnie tych, którzy są cokolwiek warci.”


Uwielbiam klasykę literatury angielskiej. I nie ma dla mnie znaczenia, czy jest jest to literatura obyczajowa, romans, z może kryminał. Wielka Brytania słynie z wybitnych jednostek, z każdej dziedziny kultury. I tak, jak uwielbiam angielskich muzyków, tak ciut bardziej cenię od nich pisarzy. Jane Austen należy do tego grona. Jest ona obok sióstr Bronte i Agathy Christie moją ulubioną pisarką.


 „Duma związana jest z tym, co co sami o sobie myślimy, próżność zaś z tym, co chcielibyśmy, żeby inni o nas myśleli.”


Tworzy ona wyjątkowe dzieła. Jej bohaterowie są charakterystyczny, różnorodni, pełni czaru, gracji i uroku. I nie ważne , czy ich czytelnik lubi czy też nie, bo w każdym znajdzie prawdziwość, realizm , której tak często na próżno szukać w powieściach współczesnych twórców.


W związku z tym nie dziwi mnie fakt, że klasyki autorstwa Jane Austen chętnie są przenoszone na duży ekran. Kto by się oparł takich bohaterom jak pan Darcy, czy Elizabeth Bennet. I mimo, że w "Dumie i uprzedzeniu" cała fabuła kręci się wokół zawirowań miłosnych, to tło społeczno-obyczajowe jest przedstawione w sposób faktycznie zaistniały w czasach powstawania powieści.


"Aktorzy" występujący w tej książce są nacechowani emocjami, bolączkami czy lękami. Kobiety , które nie wywodziły się z wystarczającą majętnych domów, były zmuszone polegać na swojej urodzie, koneksjach i wdzięku. Musiały obracać się w jak najznamienniejszym towarzystwie, by "złapać" najlepszego towarzysza życia.  „Jak przyjemnie jest spędzać wieczór w podobny sposób. Nie ma jak lektura, to moje święte przekonanie. Książka nigdy człowieka nie męczy. Kiedy będę miała własny dom nie zaznam spokoju bez wybornej biblioteki.”
Tak i jest z siostrami Bennet: Jane, Elizabeth, Kitty, Mary, Lidia. Cztery siostry, które stracą po śmierci ojca  swoje domostwo na rzecz kuzyna duchownego, chciałyby dobrze wyjść za mąż. Ale dwie z nich , czyli Jane i Elizabeth nie chcą wyjść za mąż dla pieniędzy. One mają marzenia, ideały i serca. Szukają szacunku i miłości. Chcą kochać i być kochane. W przeciwieństwie do swych sióstr i naiwnej, nieokrzesanej matki, są rozważne, dobrze wychowane. Jane ma naturę prostolinijną, spokojną i wyważoną. Elizabeth jest troszeczkę bardziej zadziorna i kieruje się uprzedzeniami. Ma awersje do ziemskiego pana Darcy'ego. Jego małomówność i zaduma jest przez nią postrzegana jako wyniosłość i pycha. Czy tak jest w istocie? Czy można by pokochać  kogoś takiego? „- Określenie "szaleńczo zakochany" jest banalne, wątpliwe i tak nieokreślone, że daje mi zgoła niewielkie pojęcie o sprawie. Często kwituje się nim zarówno uczucie wynikające z półgodzinnej znajomości, jak i prawdziwą miłość.”


"Duma i uprzedzenie" jest piękną opowieścią o miłości, konwenansach, uczuciach, które bywają zgubne w skutkach, ale także o społeczeństwie XVIII/XIX wieku. 

Autorka nie piszę prosto, bo piszę językiem ówczesnych czasów. NIe jest to wada, a zaleta. Tak piękne historia opleciona w finezyjne słowa nadaje pozycji płynność, ciekawość i elegancje.  „Każdy człowiek potrafi bez trudu zrobić pierwszy krok - zwykle jest to lekkie zainteresowanie - niewielu jednak ma dosyć odwagi, by zakochać się prawdziwie, nie otrzymując po temu zachęty.”


Cieszy mnie prostota zastosowana przez Jane Austen. Wielowątkowość byłaby tu niepotrzebna i zbędna. Odkładając książkę na półkę czuje czytelnicze spełnienie i radość w sercu, że są takie cudowne dzieła.


To nie koniec mojej przygody z pisarką. Przede mną kolejne jej lektury, a dziś wieczorem przygotowałam sobie ekranizację "Dumy i uprzedzenie". Wieczór zapowiada się wyśmienicie i takiego również wam życzę.
kpotter plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Nie wiem czemu, ale uwielbiam tą książkę.
Pan Darcy <3
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Nareszcie sięgnęłam po tę książkę. Bardzo długo miałam w planach jej lekturę, ale jakoś tak zawsze się wymigiwałam. Czemu? Sama do końca nie wiem, ale chyba bałam się stylu autorki. W końcu jest to powieść dziewiętnastowieczna.

Anglia. Przełom XVIII i XIX wieku. Państwo Bennetowie nie są zbytnio zamożni, a na wydaniu mają aż pięć córek. Nie mają wystarczająco dużego majątku, by zapewnić córkom odpowiedni posag. Dlatego też jedynym wyjściem jest szukanie bogatych mężów. Bardzo szybko nadarza się taka okazja, gdy w sąsiedztwie pojawiają się odpowiedni kawalerzy. Rodzina już nie może doczekać się balu.

Najbardziej w tej książce podobał mi się jej język. Gdy przeczytałam pierwszą stronę to miałam wątpliwości i pomyślałam sobie, że ciężko będzie przebrnąć przez 300 stron. Jednak bardzo szybko zmieniłam zdanie. Język powieści mnie zauroczył. Podobało mi się to, jak wszyscy zwracali się do siebie z taką gracją i szacunkiem. Zarówno dialogi, jak i listy czytało się cudownie. Chociaż miejscami byłam już tym wszystkim zmęczona.

Jeżeli chodzi o bohaterów to moim ulubionym został pan Darcy. Chociaż przyznaję, że na początku go nie polubiłam, bo wydawał mi się zbyt niemiły. Moją sympatię zdobyła także Elizabeth za inteligencję i pewność siebie. Bardzo mnie też zaintrygowała postać pana Benneta, a konkretnie jego podejście do życia i humor. Bohaterowie są nietuzinkowi i dobrze wykreowani, chociaż niektórzy bardzo głupi i irytujący.

Początek książki mnie nudził. Z jednej strony zaintrygowana byłam jej językiem, ale z drugiej nużyły mnie przedstawiane w niej wydarzenia. Tak naprawdę to tutaj mało się dzieje. Ciągle miałam wrażenie, że czytam o tym samym. Gdy byłam już w połowie to coś się nareszcie zaczęło dziać. Także to według mnie jest słabsza strona książki. Ja bardziej skupiłam się na podziwianiu tego języka i zwyczajach panujących w Anglii w tamtych czasach. Autorka ukazała rolę pieniądza, pozycję społeczną, etykietę.

Mam dylemat, jak tę powieść ocenić. Z jednej strony mnie nudziła i nie rozumiem tych wszystkich zachwytów na jej temat. Z drugiej jednak oczarował mnie styl powieści. Gdyby nie on to pewnie szybko bym ją odłożyła z powrotem na półkę. Może sięgnę po nią ponownie za kilka lat i wtedy inaczej na nią spojrzę?
kingaczyta.blogspot.com
konwallia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Czytanie klasyki bywa trudne. Trudność ta wynika ze zbyt wysokich oczekiwań wobec książki, która okrzyknięta została arcydziełem. Nie łatwo jest mi więc ocenić pozycję, która jest jedną z poczytniejszych i lubianych książek świata, a która odrobinę mnie zawiodła.

Na szczególną uwagę zasługuje wyrafinowany (choć dosyć chłodny)język i kwiecisty styl powieści, piękne dialogi. Podczas lektury można zachwycić się również nietuzinkowymi bohaterami. Są charakterystyczni, bardzo ciekawie wykreowani (w głównej mierze na swoich przywarach i niedoskonałościach). Elisabeth można polubić, pan Darcy intryguje, pani Bennet rozśmiesza. Dosyć obrazowo zostało ukazane życie wyższych sfer w Anglii.

Jedyne czego mi zabrakło to... fabuły. Podczas lektury miałam wrażenie, że niewiele się dzieje. Rozumiem iż jest to powieść obyczajowa, jednak sercowe rozterki bohaterów ubrane nawet w najpiękniejsze słowa to dla mnie trochę za mało, aby móc w pełni zachwycić się "Dumą i uprzedzeniem".
dona plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Super powieść, szczególnie dla kogoś, kto lubi angielski humor. Film oddaje małą część tego, co autorka przekazuje w książce. Polecam
Florentynka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2014 roku,
Zaczynając, myślałam, że chyba to nie moja książka, ale ze względu na pana Darcy'ego, który irytował wszystkich, czytałam dalej. To dzięki niemu nie przestałam czytać. Za co pięknie dziękuję ;-)
Lusia1987 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Fajny, ale serial z Colinem Firthem podobał mi się duuużo bardziej :)
blebelebe plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Zabieram się za nią już od dłuższego czasu :).
anonimowa000 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Klasyka gatunku,każda szanująca się romantyczka nie może jej nie przeczytać.
inkaa07 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Urzekająca i zabawna. Kreacje bohaterów stworzone przez Austen są zabawne, jednak wszystkie mnie irytowały, poza jednym - panem Darcy. Już po pierwszych wzmiankach o nim, gdy to całe towarzystwo stwierdziło, że go nie lubi, gdyż jest on zbyt zarozumiały i dumny, ja poczułam do niego ogromną sympatię. Właśnie dla niego nie odłożyłam tej książki na bok, tylko czytałam i czasami zaśmiewałam się do łez :) Nie mogłam się od niej oderwać, czytałam ją wszędzie, na przystanku, na wykładach.. Z pewnością nie jest to ostatnia pozycja autorstwa Jane Austen, po którą sięgnęłam!
kalafior plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
"Dumę i uprzedzenie" trzeba przeczytać i już! Jane Austen dowcipnie i uroczo przedstawia perypetie rodziny Bennetów borykających się z zamążpójściem 5 córek. Jej bohaterowie są barwni i bardzo realistyczni, potrafią wzbudzić w człowieku skrajne emocje: Lizzy i Jane sympatię, a młodsze siostry rządzę mordu (temi ręcami bym je podusiła:) Ach i nie można zapominać o panu Darcy! Ideał:) Czym jest życie bez pana Darcy?
Pilar plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Nie tylko dialogi i opisy przemawiają na zdecydowany plus, ale też opis tamtych czasów. Za pomocą książki możemy przenieść się w odległe czasy. Książka zdecydowanie lepsza od wersji filmowej.
Maria_K plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-10-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Książka którą można czytać po kilka razy, jedno z najlepszych dzieł Austen.
Ilianne plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-05-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Czytam co rok od nowa i chyba nigdy mi się nie znudzi. Genialny klasyk:)
catling plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-02-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
kocham ją.! a szczególnie momenty z panem Darcym ; )
Fleur plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-11-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
J. Austen jest jedną z moich ulubionych pisarek. lubie wszystkie ksiązki tej autorki, ale musze przyznac ze ta jest moja ulubiona.
gosiaczeq plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Czytam,
Książka świetna, przynajmniej dla tych, którzy lubią klimaty Jane Austin.
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Kiedyś oglądałam tylko film na podstawie ksiązki... ale chętnie przeczytała bym oryginał...
Karmelek3 Linia koment
Przeczytane:2015-05-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
annakp Linia koment
Przeczytane:2015-02-23, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
lustitia Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,mam na półce,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
justim Linia koment
Przeczytane:2013-09-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,Wymarzona...,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Ebooki,
annaart Linia koment
Przeczytane:2014-01-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Mam,
mama_kazala Linia koment
Przeczytane:2013-10-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
nasturia Linia koment
Przeczytane:2013-09-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
joannaz Linia koment
Przeczytane:2013-09-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Magnolis Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
znakzapytania Linia koment
Przeczytane:2012-06-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
nunachopin Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
jeni78 Linia koment
Przeczytane:2013-04-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Hopeless_Fate Linia koment
Przeczytane:2013-04-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ruczek Linia koment
Przeczytane:2013-04-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
karin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów