Opis ksiązki
Kup Teraz

Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec
Data wydania: 2016-03-21
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7354-602-8
Liczba stron: 382
Dodał/a książkę:czytam
Rozmównica - niewielki pokój w zamkniętej części klasztoru. Tu zawsze się spotykamy. Wchodzi, serdecznie mnie wita, żartuje. Zawsze pije czarną kawę, licząc w myślach, która to już dzisiaj i czy jeszcze mu wolno. Zastanawia się: czy myśmy się już wcześniej nie spotkali? Często się uśmiecha, pomimo tego, że czasem starość daje mu się we znaki. Opowiada o rekolekcjach, poleca swój najnowszy wpis na blogu. Że ci się chce rozmawiać ze starym ojcem – dziwi się.

Licytujemy się, który z nas wstał wcześniej, spieramy o datę wernisażu w Muzeum Narodowym w Krakowie. Gdy zostajemy sami, szukamy w szufladzie zakazanych słodkości. Pamiętasz, o czym ostatnio rozmawialiśmy, jak ty to poskładasz w całość? Przecież ze śmiercią nie ma żartów - mówi. Bo od kilku miesięcy dyskutujemy o śmierci. Spotykamy się w rozmównicy, zamykamy drzwi i przechodzimy do tematu śmierci. Rozmowa laika i zakonnika. Dlaczego z ojcem Leonem? To duchowny, który potrafi przyznać, że nie wie. Nie udaje, nie musi. Unika patosu, a gdy robi się górnolotnie, przebija balonik żartem, anegdotą, ripostą. I potrafi zaspokoić moją ciekawość, czasem naiwną. Różnimy się, ale próbujemy rozmawiać, akceptujemy swoje słabości.

A pytania kotłują się w głowie. Proszę ojca, chciałem się dowiedzieć, dlaczego umieramy, po co? Czy śmierć może być godna? Po co nam cierpienie? Co dzieje się, gdy dusza z ciała wyleciała? Co powiedzieć matce, która straciła dziecko? I co z samobójcami? Dlaczego śmierć lubi publiczność, dlaczego media grają śmiercią? Dlaczego wyrzuciliśmy śmierć za próg, nie trzymamy ciała zmarłej osoby w domu? Czy żałoba może być na pokaz? Dlaczego chrześcijanie nie cieszą się ze śmierci, przecież za moment z martwych powstaną? Co potem - niebo i aniołki? Ojciec boi się śmierci?

Kawy w filiżance ubywa, minuty lecą, pytania mnożą się w głowie. Ojciec Leon opowiada, kłóci się ze mną, godzi, ucieka w dygresję. Nie patrzy na zegarek; zawsze zbyt szybko okazuje się, że rozmawiamy o śmierci i nie tylko.

Wstęp | Łukasz Wojtusik
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
awiola plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
"Każdego z nas pewnie inaczej śmierć złapie".


Nie rozmawiamy o śmierci, staramy się o niej nie myśleć, nie ma jej w naszym życiu na co dzień. Spychamy myśli o końcu naszego istnienia głęboko w podświadomość, by móc wstawać każdego dnia, by móc trwać. Paradoksalnie, w opozycji do tego, w mediach śmierć obecna jest w każdym momencie, stając się zawsze newsem numer jeden. Może więc zamiast oglądać kolejne serwisy informacyjne z podaną liczbą ofiar, lepiej przeczytać książkę o śmierci, która wniesie coś do naszego, doczesnego życia.

"Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko" to zbiór dwunastu rozmów, jakie Lukasz Wojtusik przeprowadził z ojcem Leonem Knabitem.

Leon Knabit to znany, polski benedyktyn i publicysta, który w latach 2001-2002 pełnił funkcję przeora opactwa w Tyńcu. Łukasz Wojtusik to dziennikarz kulturalny radia TOKFM, autor wielu rozmów z ludźmi kultury i sztuki. Mąż i ojciec. Adam Golec to fotograf, videograf, portrecista i eseista.

Ojciec Leon to człowiek, który nie ukrywa swoich słabości i nie boi się mówić tego, co myśli, wbrew ogólnie panującym trendom. Takimi cechami osobowości można tego polskiego benedyktyna z pewnością opisać. Z tego też względu byłam niezmiernie ciekawa, w jakim kierunku potoczy się rozmowa na chyba najtrudniejszy temat na świecie, czyli na temat śmierci. Cóż, nie było smutno, nie było patetycznie, nie było sztampowo i trywialnie. Otrzymałam za to mnóstwo dobrego żartu i trafnych odpowiedzi, które zmuszają do chwilowej refleksji nad tym, dlaczego o śmierci się nie rozmawia i jaką wartość ma dla nas koniec wszystkiego.

Lukasz Wojtusik w dwunastu rozmowach z Leonem Knabitem pyta o najróżniejsze obszary naszego życia. Podczas ich dysput padają bowiem pytanie o naturę umierania, ważność cierpienia, czy też wartość starości. To rozmowy, w których widocznie przeplata się ze sobą płaszczyzna religijna oraz ta prozaiczna, czyli życie i niesione z nim liczne pytania o sens umierania i sens samego życia. Nie zabrakło także obszarów kontrowersyjnych, jak chociażby pytania o istotę samobójstwa, o zasadność aborcji, czy też to, co mnie najbardziej zszokowało, czyli zgoda duchownego na to, by homoseksualiści mieli wgląd do stanu zdrowia swoich partnerów. Ojciec Leon wtrąca także swoje anegdoty i liczne ciekawostki, które wielokrotnie wywoływały uśmiech na mojej twarzy.

Muszę wspomnieć także kilka słów o wydaniu tego zbioru, gdyż jego oprawa wizualna jest niezwykle elegancka. Twarda okładka, dobrej jakości papier i to, co przykuwa uwagę najbardziej, czyli klimatyczne zdjęcia Adama Golca, które idealnie trafiają w tematykę książki - czarne, nieco mroczne i zamglone. Nie sposób oderwać od tych fotografii wzroku.

Śmierć nie jest tematem, o którym chętnie rozmawiamy i dzielimy się swoimi refleksjami. Odnoszę wrażenie, że coraz częściej śmierć staje się tematem tabu, który zostaje poruszony dopiero na pogrzebie kogoś bliskiego bądź też podczas wielkiej, narodowej tragedii. Oczywiście, nie da się zaprzeczyć, iż nie moglibyśmy żyć w pełni, gdybyśmy przez cały czas myśleli wyłącznie o śmierci, gdyż przyniosłoby to zupełnie odwrotny skutek do zamierzonego. Z tego też względu, warto od czasu do czasu zajrzeć do książki, która w wyważony sposób porusza temat odchodzenia i co najważniejsze, dotyka wielu kwestii, o które ocieramy się praktycznie codziennie.
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko
Leon Knabit OSB, Łukasz Wojtusik
Okładka - Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko W głąb misterium
Piotr Rostworowski OSB
Okładka - Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko Tyniec w legendzie, literaturze i na starej fotografii
M. Czarnecki (red.), A. Nieć (red.), Sz. Hiżycki OSB (red.)
Okładka - Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko Tyniec
Paweł Sczaniecki OSB
Okładka - Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko Twarze Ojców Pustyni
Małgorzata Borkowska OSB
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów