Opis ksiązki
Okładka - Dwa do jeden
Kup Teraz

Dwa do jeden

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Biuro Literackie
Data wydania: 2006
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-88515-88-8
Liczba stron: 64
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Najnowsza książka Podgórnik nie zawiera odniesień do wielkiej literatury, nie eksploruje form literackich, nie sprzedaje wizji wyzwolonej kobiecości, nie żartuje z formuł komunikacji, nie epatuje smutkiem ani żarem. Nie dzieje się wśród hałd ani blokowisk, nie mówi o problemach współczesnych dziewcząt, nie zaprzecza kobiecości. Nie kokietuje krytyki, nie wymierza ciosów. Nie demonstruje oczytania, ani osłuchania. Kontestuje jedynie, odrzuca i obnaża ograniczenia dotyczące wolności, jaką jest pisarstwo.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
monweg plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,E-book,Egzemplarz recenzencki,Mam,
Dwa do jeden jest tomem poezji Marty Podgórnik. Książka została wydana w roku 2006, a Marty Podgórnik chyba nie trzeba nikomu już przedstawiać, gdyż stanowi ona postać dobrze znaną na polskiej (i nie tylko) scenie poetyckiej. Autorka w tej książce naprawdę, kolokwialnie mówiąc, daje radę. I weź tu człowieku interpretuj wiersze, łatwo mieć nie będziesz.

Po pierwsze, Dwa do jeden jest tomem w dużej mierze autotematycznym, w którym poetka (podmiot liryczny?) mówi wiele o pisaniu i poezji, a także sporo o środowisku piszących i wydających. Nie brakuje tekstów o tekstach: zasłyszanych, przeczytanych, z wykorzystaniem tychże jako swoistych łączników lub katalizatorów zdarzeniowości twórczej (a może nawet odtwórczej). I śmierci nie brakuje pod postacią zespołu ,,The Śmierć", który prędzej czy później zagra swój koncert. Czasem złapiemy w jakichś wersach parę rymów, wczujemy się w wyraźny rytm poezji Podgórnik. Pojawia się jednak pytanie (znaczy się u mnie pojawiło się na pewno) w tym tomie - chyba - w jakim kierunku podąża poezja i w jaki sposób się zmienia; czy forma jej musi ulec przekształceniu, ma się dostosować do świata? No i co z ludźmi?

Przede wszystkim trzeba zauważyć, że Marta Podgórnik jest poetką nadzwyczaj sprawną językowo. Skacze pomiędzy słowami, łącząc je w sposób nieprzewidywalny, ale znaczeniowo efektowny i brzmieniowo bardzo efekciarski, choć to ostatnie stwierdzenie miała by mi za złe. Kiedy mam na myśli to dobre efekciarstwo. Bo wiersze te się czyta i czyta się je dobrze, te wiersze, przez zabawę poniekąd lingwistyczną odkrywając układankę semantyczną.

Tylko zarzut się pojawia ze strony mojej, wcale nie formalny, lecz bardziej natury osobistej, bo estetyczny. Dla mnie za dużo wszystkiego tu, za mocno te słowa uderzają, za szybko i jakby z każdej strony na człowieka wpadały. Ładnie to tak zarzucać słowami, znaczeniami, odwołaniami? Tworzyć taki poetycki hipertekst z milionem odnośników? Wygląda to dobrze, naprawdę, ale istota rzeczy w tym tumulcie się moim zdaniem gdzieś gubi. Także po przeczytaniu tomu wynik pozostaje dwa do jeden, tylko nie wiem do końca na czyją korzyść. I książka też w skali dwa do jeden, bo wydaje się większa, niż w rzeczywistości.

Zerknijcie, bo wiersze dobre, soczyste. Tylko nie do końca w moim guście.
(...)

http://monweg.blogspot.com/2016/04/dwa-do-jeden-marta-podgornik.html
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Dwa do jeden Nakarmić kamień
Bronka Nowicka
Okładka - Dwa do jeden Zuch
Edmund White
Okładka - Dwa do jeden Selfie na tle rzepaku
Justyna Bargielska
Okładka - Dwa do jeden Rozmowa trwa dalej
Roman Honet
Okładka - Dwa do jeden Dzwony Einsteina
Lajos Grendel
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów