Dwie drogi

Data wydania: 2012-10-10
ISBN: 978-83-927145-1-4
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Dwie drogi
„Choć nie jestem osobą egzaltowaną, dużo niestety we mnie życiowego realizmu (jestem matką dzieciom, żoną mężowi, gospodynią domową, pracuję zawodowo itd., itp.), to jednak wzruszyłam sie i popłakałam na końcu powieści. Piszę o tym, by zrozumiał Pan, że jest w tej powieści jakaś magia.”

W literaturze po 1989 r. nagminnie pojawiają się powieści, których celem jest odebranie magii wielu sferom życia, pokazanie np. „prawdy” o miłości, poprzez odarcie tego uczucia z subtelnych odcieni emocji i odbieranie mu mocy sprawczej. Ważne stany życiowe, np. umieranie czy śmierć, pozbawiane są wzniosłości i przynależnego szacunku. Zdarzają się jednak powieści, które wbrew modom literackim niosą klasyczny przekaz, który nie tylko jest ważny, ale także poprzez warsztatowe zalety interesujący w swoim formalnym kształcie. Do takich należy utwór „Dwie drogi”.
Powieść Krzysztofa Kozłowskiego nawiązuje do tradycji powieści psychologicznej. Jej celem jest przekazanie przebiegu wewnętrznych przeżyć bohatera oraz ich drobiazgowa analiza. Świat ukrywanych przed światem komplikacji stanowi pierwszy plan utworu. Jego fabuła opiera się na kilku istotnych zdarzeniach, za to pokazanych w całej swej wyrazistości. Mimo tej skromności przedstawień rzeczywistych, świat wewnętrznych doznań głównego bohatera – Jana, jest niezwykle bogaty i odtworzony z dokładnością śledztwa. Narrator tożsamy z Janem skupia na sobie baczną uwagę, nie pozwalając na rozproszenie. Widać, że autor korzysta z najlepszych wzorów powieści psychologicznej, reprezentowanej przez Alberta Camus, Jarosława Iwaszkiewicza, czy też Włodzimierza Odojewskiego. „Dwie drogi” to również przykład tzw. realizmu magicznego, którego najwybitniejszym przedstawicielem jest Gabriel Garcia Marquez. W powieści poznajemy historię miłości układającej się w formę dramatycznego romansu, rozłożonego w czasie, dodatkowo ukazanego jako retrospekcja. Zasługą autora jest takie konstruowanie fabuły, że akcja trzyma w napięciu do samego końca, a dzięki umiejętnościom piszącego poznajemy opowieść jedyną i pierwszą. Powieść ta jest także ważnym dyskursem w sprawie wiary i kapłańskiego powołania oraz przenikania tych problemów do życia doczesnego.
Prawdziwym walorem powieści są umiejętności stylistyczne autora. Z wielką wprawą prowadzi on narrację, która nie nuży, mimo że tekst stanowi głównie opis wewnętrznych rozterek i przeżyć bohatera. Powieść „Dwie drogi” jest dowodem na to, że prawda o psychologii człowieka jest niezmienna, a jej przedstawienia mogą być uniwersalne, mimo przełomów literackich oraz zmiany pokoleń.

dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka
Zakład Literatury Współczesnej
Instytut Filologii Polskiej
UWM w Olsztynie
Recenzja
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-07-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,

Czas wyboru

Kiedy stoisz na rozstaju dróg i nie wiesz, którą wybrać, zamknij oczy i patrz sercem. Te mądre słowa wypowiedziane przez jednego z księży powinny stać się naszym drogowskazem na dalsze życie, naszym przewodnikiem po krętej ścieżce życia. Zdarzają się bowiem takie momenty w życiu człowieka, że każda decyzja wiąże się z poważnymi konsekwencjami dotykającymi nie tylko nas, ale również otoczenie

izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
Krzysztof Kozłowski był gościem mojej biblioteki podczas spotkania pt. "Bóg czy kobieta" promującego jego drugą powieść "Dwie drogi". Było to bardzo miłe spotkanie (mam nadzieję, że nie ostatnie), dzięki któremu mogłam bliżej poznać sylwetkę i twórczość pana Krzysztofa. Podczas tego spotkania Autor powiedział, że w początkowym zamierzeniu książki miało być 380 stron, miało nie być wątku śmierci, a tytuł miał nosić nazwę "Gra w szachy". Na okładce znajduje się była aktorka teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie - Alicja Drzewiecka. Autor pisał książkę 4 lata, a raczej jak sam powiedział dojrzewał wraz z nią, do jej ukończenia. Sam powiedział, że nie wiedział o czym tak naprawdę ona jest. Dopiero po tym jak przeczytał ja wiele razy, za każdym razem odkrywał ją na nowo.

Pierwsze 30 stron mogą być trudne do przebrnięcia, ale gdy już się to zrobi książka nabiera tempa. W książce pojawia się miasto, w którym mieszkam - Dobre Miasto, dlatego tym bardziej sięgnęłam po tę powieść.

To książka, po którą powinny sięgnąć zwłaszcza osoby młode, które dopiero są na początku swojej drogi życiowej i związanych z nią wyborów.

Kto ciekaw spotkania z panem Krzysztofem może zajrzeć tu:
jangance plusminus Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Kolejna bardzo dobra książka tego zannego autora z Olsztyna
leonia Linia koment
gosia45 Linia koment