Dwie królowe

Autorka bestsellerowych „Kochanic króla” powraca na dwór Henryka VIII, przedstawiając historię dwóch władczyń - Anny Kliwijskiej i Katarzyny Howard oraz Jane Boleyn – kobiety, która doprowadziła je do upadku. Opowieść o trzech kobietach, starających się przeżyć na najbardziej zmiennym i groźnym dworze królewskim ówczesnej Europy w czas przewrotu religijnego i politycznych niesnasek, jest najciekawszą z przedstawionych dotąd przez Philippę Gregory. Jest rok 1539 i dwór Henryka VIII coraz częściej drży przed zmiennymi nastrojami starzejącego się, schorowanego króla. Mając tylko jednego syna, Henryk VIII musi znaleźć nową żonę – korona Anglii przypada Annie Kliwijskiej. Nowa królowa ma ważne powody, by poślubić mężczyznę w wieku własnego ojca i przenieść się do kraju, którego język i zwyczaje są jej zupełnie obce. Mimo że nowe otoczenie ją olśniewa, powoli zaczyna czuć, jak pętla niebezpieczeństwa zacieśnia się wokół jej szyi.

Informacje dodatkowe o Dwie królowe:

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2011 (data przybliżona)

Kup książkę Dwie królowe

Dwie królowe - opinie o książce

Avatar użytkownika - Dizzy
Dizzy
Przeczytane:2016-11-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,

Dwie królowe to kolejny tom Cyklu Tudorowskiego. Tym razem tytułowymi bohaterkami są Anna Kliwijska i Katarzyna Howard, czwarta i piąta żona Henryka VIII. Obie bohaterki zasiadają na tronie angielskim i drżą o swoje życie - z historii wiemy, że ich król bywał okrutny i nieprzewidywalny, a utrata jego łaski zwykle kończyła się na szafocie...  Opowieść prowadzona jest przez trzy kobiety: obie królowe i Jane Boleyn, szwagierki jednej z wcześniejszych żon Henryka VIII. Dzięki temu obserwujemy wydarzenia z różnych punktów widzenia, co ułatwia odnalezienie się w całości oraz zrozumienie motywacji bohaterek. Przede wszystkim dostrzegamy to, że Anna i Katarzyna biorą udział w swoistej grze o tron. Stają się na swój sposób marionetkami Jane, która kontroluje ich życie i podejmuje za nie decyzje. Szwagierka Anny Boleyn stara się za wszelką cenę doprowadzić do zguby innych - zupełnie tak, jak doprowadziła do szafot męża i jego siostrę, Annę Boleyn. Miłość i lojalność znaczą więcej niż wspinaczka po stopniach dworskiej kariery. Dochodzenie wiary tym, których kochamy, jest ważniejsze od spełniania zachcianek króla. Bohaterki powieści Dwie królowe są skrajnie różne. Anna jest iskierką dobra na królewskim dworze, Katarzyna beztroską i niemądrą dziewuchą, a Jane jadowitą żmiją, która momentami zdradza w swych przemyśleniach cień skruch i głębszych uczuć.  Najlepiej wykreowaną postacią tego tomu Cyklu Tudorowskiego jest jednak sam król Henryk VIII. Dotychczas autorka była dla mnie mistrzynią kobiecych sylwetek, ale tym razem pokazała, że i obrzydliwego tyrana z krwi i kości potrafi wymalować. W pozostałych przeczytanych przeze mnie tomach król wypadał całkiem nieźle, teraz wypadł po prostu nieziemsko. I choć wcześniej już go nienawidziłam, tak teraz brzydzę się nim jeszcze bardziej. Tym człowiekiem nie kierowało nic dobrego, jedynie instynkty pierwotne i zło. Nic dziwnego, że stał się na starość obleśnym i otyłym typem, któremu - na szczęście - Anna Kliwijska wszystko wygarnęła. Wzbudziła tym mój podziw.  Dwie królowe są kolejną świetną powieścią o Tudorach oraz dworskich intrygach, gdzie gra toczy się nie tylko o pozycję, ale także i o najwyższą stawkę - życie. Gregory do ostatnich stron trzyma czytelnika w napięciu, a przepiękny styl autorki nie pozwala odłożyć książki ani na chwilę. Dbałość o szczegóły oraz wspaniałe ukazanie najważniejszych faktów historycznych po raz kolejny miło zaskakuje czytelnika. Oczywiście nie obyło się tutaj bez drobnych modyfikacji i dopowiedzeń, ale nie można mieć o to żalu do autorki. Nikt nie przedstawia tak bajecznie historii Anglii jak ona - nawet, jeśli ta historia bardziej przypomina klasyczną tragedię. Pozdrawiam serdecznie.

Avatar użytkownika - mysha
mysha
Przeczytane:2015-10-06, Ocena: 6, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2015 roku,
Kolejna odsłona niesamowitej Phillippy Gregory i życia Tudorów. Ponad 500 stron przeczytane w 3-4 dni. Ten czas był dosłownie wycięty z mojego życia i spędziłam go na dworze Henryka, przeżywając losy głównych bohaterek. Niesamowita umiejętność opisywania tamtejszej rzeczywistości i życia wewnętrznego dwóch żon króla Anglii. Jestem pod wielkim wrażeniem!
Jak zwykle mistrzowsko napisana powieść o żonach Henryka VIII - Annie Kliwijskiej i Katarzynie Howard. Tym razem straszliwy monarcha traci zainteresowanie młodą żoną już po pół roku, więc...nadaje jej status siostry i bezkarnie poślubia młodą Katarzynę. Powieść o tym jak zmienne i niepewne są względy Henryka VIII i jak w mgnieniu oka można przejść od chwały do całkowitego upadku.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2015-02-18,
Gregory skupia się na historii dwóch kolejnych żon Henryka VIII - czwartej żonie Annie Kliwijskiej oraz piątek - Katarzynie Howard. Akcja powieści rozpoczyna się tuż po śmierci królowej Joanny Seymour, która odeszła z tego padołu w skutek nieudolnie przeprowadzonego porodu. Henryk VIII niezwłocznie rozpoczyna poszukiwania kolejnej "klaczy rozpłodowej". Trzecią kobietą z której perspektywy obserwujemy wydarzenia to Jane Boleyn - żona Jerzego Boleyna, brata ściętej Anny (drugiej żony Henryka VIII). Kobieta znana jest już z "Kochanic króla". Zasłużyła na opinię żeńskiej wersji judasza, ponieważ dzięki jej zeznaniom ścięto wspomnianych Boleynów, a następnie zeznawała przeciwko Annie Kliwijskiej oraz - ostatecznie - przeciwko Katarzynie Howard - obie królowe pogrążając. Na uwagę zasługują jak zawsze świetnie napisane postacie. Mało znane żony króla ożywają na kartach powieści. Przede wszystkim zachwyca ich portret psychologiczny - Anna jest dumna ze swojej nowej funkcji, przedstawiona jako błyskotliwa i inteligentna kobieta. Gdy domyśliła się co Henryk dla niej zgotował szybko odnalazła się w swojej nowej roli i żyła na uboczu tak, aby wiecznie go zadowalać. Katarzyna z kolei przedstawiona jest jako młódka, której w głowie tylko dobra doczesne i zabawa, ale kiedy potrzeba potrafi uwieść króla jak przykazał jej wuj Howard. Z czasem odezwało się również i u niej sumienie. Jej postać, choć początkowo wzbudzająca śmiech i pogardę okazuje się najbardziej tragiczna. Jane Boleyn z kolei jawi się jako wyrachowana zausznica Tomasza Howarda, która działa w ogólnie pojętym interesie jej rodu, albo tak jej się przynajmniej zdaje. Autorka przyzwyczaiła mnie, że wszystkie jej powieści czyta się jednym tchem i praktycznie nie da się oderwać od lektury na dłuższy czas. Pomimo, że historie tych kobiet nie są dla mnie żadną zagadką, każdy nowy zwrot akcji traktowałem jak kompletne zaskoczenie. Narracja poprowadzona jest po mistrzowsku. Czytając książkę zmieniamy punkt widzenia z każdym kolejnym rozdziałem, bowiem każdy z nich relacjonowany oczami innej kobiety. Zdarzają się bardzo ciekawe sceny, kiedy jedno wydarzenie mamy okazję poznać z różnych perspektyw.
Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2014-01-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Kolejna książka Philippy Gregory opowiadająca dzieje Tudorów. Jest to kontynuacja powieści pt. "Kochanice króla" i mimo, że pierwszego tomu jeszcze nie czytałam to drugi bardzo mi się spodobał. Książka opowiada historie dwóch żon Henryka VIII Tudora; Anny Kliwijskiej i Katarzyny Howard. Anna przez całe swoje dzieciństwo była gnębiona przez starszego brata, środowa córka najmniej kochana przez matkę, ale równocześnie ulubienica ojca (co przyczyniło się do tego, że brat jej nienawidził), wyjazd do Anglii powitała jako upragnioną wolność. Nie wiedziała, że jeszcze długa droga przed nią aby ją osiągnąć. Natomiast Katarzyna wychowywała się bez rodziców, a zajmowała się nią babka, w wieku piętnastu lat została wysłana na dwór królowej Anny, gdy król się w niej zakochuję cała sprawa się komplikuje. Książka napisana barwnym językiem, co zresztą w powieściach tej autorki ani trochę mnie nie dziwi. Bardzo dobrze opisany schyłek panowania Henryka VIII.
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2013-12-21, Ocena: 6, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku,
Zapraszam na dwór VI-wiecznej Anglii, który był śmiertelną pułapką dla tych, co nie mieli się na baczności. To wiarygodna i przemawiająca do wyobraźni wizja tamtych czasów w cieniu szafotu pod rządami tyrana, która zachwyca portretami psychologicznymi trzech kobiet: Jane Boleyn, Anny Kliwijskiej i Katarzyny Howard.
Avatar użytkownika - kalola
kalola
Przeczytane:2013-02-12, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
,,Dwie królowe", to kolejna część wspaniałego cyklu Tudorowskiego Philippy Gregory. Poznajemy w niej losy kolejnych żon Henryka VIII : Anny z Klave i Katarzyny Howard oraz dalsze losy Jane Boleyn. Książka zachwyca pod każdym względem; nienaganny styl, plastyczne opisy, dużo faktów historycznych barwnie przeplatanych fikcją literacką oraz ciekawa narracja trzech bohaterek, które przedstawiają czytelnikowi historię z ich punktu widzenia , co tym bardziej pozwala poznać psychikę każdej z bohaterek.
Avatar użytkownika - 40555396
Przeczytane:2015-01-09, Ocena: 6, Przeczytałam,
Zmierzch Tudorów. Dziewięciodniowa królowa i jej siostry
Philippa Gregory0
Okładka ksiązki - Zmierzch Tudorów. Dziewięciodniowa królowa i jej siostry

Po śmierci Henryka VIII rozpoczyna się walka o sukcesję. Nieletni syn zmarłego władcy nie rządzi samodzielnie, a w kolejce do tronu ustawiają się zwaśnienispadkobiercy...

Trzy siostry, trzy królowe
Philippa Gregory0
Okładka ksiązki - Trzy siostry, trzy królowe

Trzy kobiety na dworze Tudorów łączy silna rodzinna więź. Gdy jednak każda włoży na głowę koronę, ich przyjaźń zamieni się w bezwzględną rywalizację Początek...