Dwór dla dzieci

Pierwsza na rynku książka dla dzieci pokazująca wnętrza XX-wiecznego dworu wiejskiego

Jaś Ogonek, mała mysz, marzył o tym od dawna. Zmęczony życiem na wsi, wyrusza w poszukiwaniu przygody w wielkim świecie. I tak trafia do dworu wiejskiego właścicieli folwarku.

Oto niezwykła książka, która pomoże dzieciom zapoznać się z wnętrzami dworu wiejskiego z początku XX wieku. Wspólnie zajrzymy do pokojów wszystkich jego mieszkańców, a także do pomieszczeń pełniących kluczowe dla domu funkcje (kuchnia, kredens, jadalnia, stajnia z wozownią).

Jaś Ogonek szybko odkryje, że ma niezwykły dar - potrafi rozmawiać z przedmiotami. Dzięki temu dowiemy się:

o             czym zajmował się pan domu,

o             dlaczego kuchnia to kiepskie miejsce dla myszy,

o             po co komu globus,

o             dlaczego fortepian to taka maruda,

o             skąd niedźwiedź w sieni,

o             gdzie prowadziła winda,

o             dlaczego żurnale są tak obrażalskie.

Nad poprawnością merytoryczną publikacji czuwał Jan Skuratowicz, profesor nadzwyczajny Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w nowożytnej architekturze rezydencjonalnej. Piękne i pełne szczegółów ilustracje przygotowała rysowniczka Karolina Ostrowska.

Do lektury zapraszamy szczególnie rodziców z dziećmi w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych i ich wychowawców.

Informacje dodatkowe o Dwór dla dzieci:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2017-06-26

Kup książkę Dwór dla dzieci

Dwór dla dzieci - opinie o książce

Avatar użytkownika - zyjeboczytam
zyjeboczytam
Przeczytane:2017-11-17,
Będąc mamą, która dużo czyta, pragnę, aby moja córka także z chęcią sięgała po taką formę aktywności. Bywa różnie. Staram się jej nie zmuszać, tylko podsuwam kolejne propozycje. Tym razem był to "Dwór dla dzieci" przedstawiający życie w XX - wiecznym dworze wiejskim. Z okładki dowiadujemy się, że książka skierowana jest dla rodziców z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych i ich wychowawców. Według mnie dla zdecydowanie młodszych dzieci, niż moja 9-letnia Lena. Chętnie książkę przejrzała, coś tam przeczytała i zapytała kto to ochmistrzyni :-) Oczywiście odpowiedź znalazła w książce.    Narratorem jest mała myszka Jaś Ogonek, która chce się wyprowadzić z domu i obracać w wielkim świecie. Pewnego dnia, będąc na targu z mamą, wykorzystuje nadarzającą się okazję - wskakuje na folwarczny samochód i jedzie w nieznane.    Przybywa do dworu, poznaje jego wnętrza oraz przylegające budynki, a także osoby tam pracujące i mieszkające.  Wkracza do sieni, poznając zwyczaje witania gości, kolejne miejsca, które poznaje to jadalnia, kredens, kuchnia, pokój pana, biblioteka, salon, buduarek, pokój pani, dzieci i ochmistrzyni. W każdym z pomieszczeń poznaje sprzęty (nawet z nimi rozmawia), które są w nich używane np. czopuch, bibularz, gramofon i wiele innych.  Poza dworem Jaś zwiedza ogród warzywno - ziołowy, park, powozownię i stajnię. To właśnie w stajni poznaje inne myszy i dochodzi do wniosku, że to idealne miejsce również dla niego, ponieważ we dworze nie czuł się zbyt dobrze.    Książka ma charakter edukacyjny, mały człowiek dowie się bardzo wielu ciekawych rzeczy. Może ona być dobrym wstępem do wycieczek odbywanych właśnie podczas wakacji. W książce pojawiają się często już nie używane i zapomniane słowa jak stangret, wspomniana ochmistrzyni, guwernantka czy tumult. W bardzo prosty i przejrzysty sposób przedstawiono życie we dworze, tak że rodzic nie będzie musiał odpowiadać na "trudne" pytania :-)   Jednym z autorów jest Jan Skuratowicz profesor nadzwyczajny Instytutu Historii i Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i to on czuwał nad poprawnością merytoryczną książki. Ilustracje przygotowała rysowniczka Karolina Ostrowska i stanowią one dopełnienie treści.    http://zyje-bo-czytam.blogspot.com/2017/08/dwor-dla-dzieci-jan-skuratowicz-tomasz.html