Dymny. Życie z diabłami i aniołami

Agresywny awanturnik i prowokator. Żył z pożarem w głowie, nieuchronnie zmierzał ku samozagładzie. Taki polski James Dean. Tajemnica jego przedwczesnej śmierci wiedzie do mrocznych archiwów SB.

Niepoprawny romantyk. Kochał miłością straceńczą. Jego małżeństwo z Anną Dymną było na ustach wszystkich. Była miłością jego życia. Do dziś uważa go za życiowego przewodnika.

Genialny i wszechstronny. Trwonił talenty, gardził sławą. Stworzył Piwnicę pod Baranami, Dziś pozostaje legendą, niezapomnianym twórcą piosenki "Czarne anioły" i skeczu "Na przykład Majewski".

Wiesław Dymny przeszedł do historii, ale on tu jeszcze wróci!

Informacje dodatkowe o Dymny. Życie z diabłami i aniołami :

Dymny. Życie z diabłami i aniołami - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bibliotekara
Bibliotekara
Przeczytane:2019-05-19,

Ktokolwiek od teraz będzie chciał pokusić się o pisanie na temat Dymnego, mierzyć będzie musiał się z doskonałym opracowaniem Moniki Wąs.

W końcu coś tam zawsze o Dymnym wiedzieliśmy. Że wszechstronnie uzdolniony, że niezależny artysta, a to znowu że buntownik, czy ikona Piwnicy pod Baranami. Dotąd ukazała się na ten temat choćby publikacja autorstwa Joanny Olczak Ronikier. Ale książki Moniki Wąs zdecydowanie brakowało na półkach bibliotek i księgarń.

Poza tym, że cieszy mnie potrzeba i pomysł wydania biografii Wiesława Dymnego, mnóstwo radości sprawiło mi samo jej czytanie. Monika Wąs potrafi opowiadać jak mało kto. Znacie to uczucie, kiedy biograf zmusza Was do ominięcia kolejnych piętnastu stron, na których rozwodzi się na temat prapradziadków postaci, którą opisuje? Albo, co gorsza, historii miejscowości, z których pochodzili rzeczeni prapradziadkowie? No cóż…ja znam. I zna je chyba każdy, kto od czasu do czasu sięga po biografie. Ale na szczęście, nie jest to ten przypadek. Monika Wąs przeprowadza czytelnika przez zawiłości życiorysu Dymnego zupełnie bezboleśnie, nie pozwalając na znużenie szczegółem. Dzieje się tak dlatego, że w godny podziwu sposób snuje opowieść, nie zaś odnotowuje fakty. To biografia niezwykle dokładna, ale przy tym dynamiczna. Sięgająca do wielu różnorodnych źródeł, a zatem obiektywna.

Wiesław Dymny - nietuzinkowa postać, łącząca w sobie różne pasje i różne skrajności. Przybliżony czytelnikowi poprzez umiejętne połączenie faktów, wspomnień najbliższych, przyjaciół, znajomych. Treści wzbogacone zdjęciami oraz rysunkami samego Wiesława Dymnego.
Avatar użytkownika - malutkaska
malutkaska
Przeczytane:2018-02-28, Ocena: 5, Przeczytałam, Posiadam, Przeczytane, 26 książek 2018,
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2017-12-26, Ocena: 6, Przeczytałam, Z własnej biblioteczki, polskie czytanie, 2017,
Skrzynecki. Demiurg i wizjoner
Monika Wąs0
Okładka ksiązki - Skrzynecki. Demiurg i wizjoner

Wizjoner, który wymyślił życie. Nie tylko swoje. Pierwsza pełna biografia Piotra Skrzyneckiego. Spadł z nieba prosto na Rynek, wymyślony przez Stwórcę...

Wypracowania. Kl. 3. Liceum. Gotowe wzory
Monika Wąs0
Okładka ksiązki - Wypracowania. Kl. 3. Liceum. Gotowe wzory

Gotowe rozprawki, charakterystyki, opowiadania, opisy, listy, recenzje, reklamyZgodne ze standardami wymagań. Dwudziestolecie międzywojenne. Literatura współczesna....