Dynastia Tudorów: Król, królowa i królewska faworyta

Anglią włada młody Henryk VIII. W kraju szerzą się zamieszki na tle religijnym, a na scenie politycznej bezustannie zmieniają się sojusze. Mimo to król całą swoją uwagę skupia na rozwodzie z Katarzyną Aragońską.

Sprawa ta nie cierpi zwłoki, ponieważ Henryk nade wszystko pragnie mieć syna, a w jego życiu pojawiła się właśnie piękna Anna Boleyn - kobieta, w której rękach może leżeć przyszłość dynastii. Kardynał Wolsey, królewski Lord Kanclerz, musi więc odłożyć na bok rację stanu i za wszelką cenę uzyskać zgodę papieża na unieważnienie królewskiego małżeństwa. Polityczne intrygi, które zawładnęły dworem i narastający konflikt z Kościołem mogą zachwiać tronem. Ale głodny władzy i miłosnych uniesień monarcha rządzi tak, jak żyje - z żywiołowością, pasją i zapamiętaniem...

Informacje dodatkowe o Dynastia Tudorów: Król, królowa i królewska faworyta:

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 2013-06-19

Kup książkę Dynastia Tudorów: Król, królowa i królewska faworyta

Dynastia Tudorów: Król, królowa i królewska faworyta - opinie o książce

Avatar użytkownika - kjakksiazka
kjakksiazka
Przeczytane:2019-03-10,

Czytając książki, zazwyczaj nie mam czasu na oglądanie telewizji.  Jednakże o serialu ‘Dynastia Tudorów’ było bardzo głośno, dlatego zainspirowana tym faktem z przyjemnością sięgnęłam po książkę autorstwa Anne Gracie ‘Dynastia Tudorów. Król , królowa i królewska faworyta’

I tak wkraczamy w XVI wiek, gdzie władcą Anglii jest Henryk XVII, a żoną jego Katarzyna Aragońska. Między tym dwojgiem ludzi staje kobieta- Anna Boleyn, której pojawienie doprowadza do rozpadu małżeńska królewskiego. Cała akcja zostaje kreślona na tle rozłamu kościoła chrześcijańskiego w Anglii do którego doprowadza Marcin Luter.

Jeśli chodzi o kwestie merytoryczne utworu, dokładne opisy zwyczajów na dworze króla, nie jednemu historykowi przysporzą niezłą frajdę. Ponadto, główni bohaterowie zostali idealnie wykreowani przez co czytelnik od razu rozumie ich postępowanie oraz emocje jakie nimi szargają. Właśnie oni tworzą rewelacyjny obraz dworu angielskiego za panowania Henryka Tudora. Liczne spiski dodają charyzmy całej powieści, a wątki miłosne okraszone władzą i lekkością obyczajów nie pozwalają na nudę. Przedstawiona pozycja została napisana na podstawie serialowego scenariusza, dlatego powinna stać się dla miłośników sezonu rozbudowanym uzupełnieniem. Najtrudniejszym zadaniem dla autorki musiał być fakt, że grę aktorską bardzo trudno jest ubrać w słowa by ją odzwierciedlić na papierze. Przyznam szczerze, że Anne Gracie zasłużyła na pochwałę w tej kwestii.

‘Dynastia Tudorów’ może wywołać ogrom emocji. Myślę, że jak najbardziej wiele pozytywnych. Jeżeli chodzi o mnie to, niestety nie są to moje klimaty. Nie jestem fanką powieści historycznych. Mimo, że pozycja jest naprawdę rewelacyjnie napisana, a lekkie pióro autorki pozwala na przyjemne czytanie, nie zostałam do końca przekonana. Stwierdzam, że książka to idealne czytadło dla wszystkich fanów literatury historycznej, których polityka, królestwo, dostojeństwo oraz władza kościoła nie przerażają.

Bardzo chciałam przeczytać też książkę, bo ostatnio zainteresowałam się Dynastię Tudorów i tym okresem historii Wielkiej Brytanii, ale niestety ogólnie mnie rozczarowała. Niestety, jej największą wadą jest to, że została oparta na scenariuszu serialu i bardzo mocno odczuwałam to w trakcie czytania.

Fabuła jest rozwinięta, ale nie ma w niej nic nowego, trzyma się jedynie serialu. Podobały mi się szczegółowe opisy, ale postaci wydawały się bardzo płytkie a autorka skakała od jednego bohatera do drugiego, nie dając zbyt wiele czasu by można było któregokolwiek z nich lepiej poznać. Raczej nie będę kontynuowała tej serii, a sięgnę po normalne powieści opowiadające o historii tego rodu.

Po więcej recenzji zapraszam na mojego bloga http://gwiezdnekroniki.blogspot.com/ :)

Avatar użytkownika - chabrowacczyteln
chabrowacczyteln
Przeczytane:2014-01-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014 ,
Król Henryk VIII. Któż o nim nie słyszał? Muszę przyznać, że ta historia od zawsze szczególnie mnie ciekawiła. Król, który miał sześć żon, którym do końca owładnęły namiętności. Serialu na podstawie którego powstała książka nigdy nie widziałam. Telewizję oglądam bardzo rzadko, więc sięgnęłam po tę pozycję. Król Henryk VIII to młody władca. Na okres jego panowania przypadają zamieszki religijne, wystąpienia Marcina Lutra i ciągle zmieniające się jak w kalejdoskopie sojusze. Mimo tego całą uwagę króla pochłania rozwód z pierwszą żoną Katarzyną Aragońską, ponieważ jej miejsce w sercu zajęła Anna Boleyn. Jednocześnie kardynał Wolsey knuje kolejne intrygi i już tak naprawdę nie wiadomo komu on chce zaszkodzić. Bardzo mi się spodobało. Niesamowicie mnie ta książka wciągnęła. Lubię historie. Od zawsze mnie ten przedmiot ciekawił. Wolę jednak gdy jest podana w przystępny sposób, tak jak w książce. Trzyma się ona dość wiernie faktów. Jest ciekawie napisana, nie znajdziemy tu zbędnych informacji, które czasami nic nie wnoszą, a zanudzają czytelnika. Spodobał mi się ten klimat, gdzie zdrady, namiętności były na porządku dziennym i wystarczyły aby król kiwnął palcem, a w jego łożu zjawiła się kolejna kobieta. Muszę przyznać, że jednak polubiłam Henryka. Był to po prostu człowiek owładnięty namiętnościami. Zachowywał się jak w amoku. Katarzyna kochała go całym sercem, niestety nigdy nie dała mu syna nad czym ogromnie ubolewała. Ją też polubiłam w przeciwieństwie do Anny Boleyn. Minusem jest to, że widać, że książka powstała na podstawie scenariusza. Pododawano opisy i pod względem warsztatu literackiego jest bardzo prosta. Mi to jednak zupełnie nie przeszkodziło w jej odbiorze, po prostu mi się podobało.
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, WYZWANIE 2014-52 książki,
Wspaniała! Część angielskiej historii napisana lekkim językiem. Tłumaczy nieco postępowanie króla Henryka. Thomas Boleyn podstępem zwraca uwagę króla na swoją córkę Annę. Młoda kobieta początkowo jest niezbyt zainteresowana uwiedzeniem króla, lecz z czasem odwzajemnia jego uczucia.
Avatar użytkownika - kalola
kalola
Przeczytane:2013-09-24, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,
Skrypt serialu "Dynastia Tudorów'. Niestety bez znajomości fabuły serialu można pogubić się w opisanych scenach, które na dodatek zostały niezbyt dokładnie przelane na papier. Pozycja mocno mnie rozczarowała, spodziewałam się czegoś znacznie lepszego.
Avatar użytkownika - Ania1994
Ania1994