Dzieci z Bullerbyn

W książce Astrid Lindgren poznajemy historię sześciu dzieci (Lisa, Britta, Anna, Bosse, Lasse, Olle), które mieszkają w maleńkim miasteczku wraz ze swoimi rodzinami. Żyją tak, jak powinny żyć dzieci. Bawią się, rywalizują między sobą i sprawiają, że w tym miasteczku cały coś się dzieje i nie jest nudno. Przyjdzie nam poznać wiele ciekawych postaci, które swoimi opowieściami urozmaicają czas dzieciom oraz zobaczyć co potrafi zdziałać dziecięca wyobraźnia połączona z ogromną ilością energii.

Naszym narratorem podczas tej podróży będzie mała Lisa, która jest jednym z bohaterów. Kto lepiej opowie tę historię niż dziecko? Zaczytajcie się i jeszcze raz poczujcie się, jak mija wasze dzieciństwo, lecz tym razem w pięknym szwedzkim miasteczku.

Informacje dodatkowe o Dzieci z Bullerbyn:

Dzieci z Bullerbyn - opinie o książce

Avatar użytkownika - owuwu
owuwu
Ocena: 6, Przeczytałam,

Kiedy byłam małym dzieckiem dosłownie zakochałam się w tej książce.
Chyba każdy z nas wie o czym jest ta książka. Była to jedna z najciekawszych lektur szkolnych jakiekolwiek czytałam. Pamiętam, że preczytałam ją więcej niż 5 razy.
Myślę, że fenome tej książki polega na tym, że jest ona napisana prostym, dziecięcym językiem, który potrafi wciągnąć młodego czytelnika. Dla dziecka wychowywanego w mieście zaskoczeniem mogą być zabawy dzieci żyjących na wsi. Niezwykłe przygody gromadki dzieci nie tylko bawią, ale i uczą, wzruszając do łez i prowokują do refleksji.

Avatar użytkownika - luimig
luimig
Przeczytane:2017-02-16, Ocena: 6, Przeczytałam, Książki dla dzieci 2017,
Dzieci z Bullerbyn z ilustracjami Magdaleny Kozieł-Nowak weszły na stałe (obok Basi i Franka ;) do naszego wieczornego rytuału czytania. Fabuły ani autorki przedstawiać nie trzeba. Mogę tylko powiedzieć, że moja 5latka jest zauroczona dziewczynkami i ich przygodami, więc to książka nie tylko dla starszych dzieci. To co chciałabym zaś pochwalić to zachwycające, przepiękne ilustracje. Duży format książki i duże kolorowe rysunki o soczystych barwach przyciągają najmłodszych czytelników jak magnes (ale i mnie także bo ilustracje w książkach dla dzieci tworzą oddzielne historie, nie tylko je ubarwiają ale i dodają duszy). Polecamy :)
Avatar użytkownika - mirabell3012
mirabell3012
Przeczytane:2017-01-31, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Przeczytane w 2016 roku,
Komentarz mojego syna: "Mamo, pójdziemy do bibloteki może będzie druga część " :)
Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2016-02-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Od dzieci,
Kiedy wspominam ze znajomymi lektury z dzieciństwa najczęściej pada tytuł właśnie tej książki. Musiałam przyznać przed sobą szczerze, że kompletnie nie pamiętałam o czym była. Jakoś niespecjalnie utkwiła mi w pamięci. Wiem tylko, że czytałam. Postanowiłam więc trochę odświeżyć pamięć. Mała wioska, trzy zagrody a w nich dzieci. Każdy rozdział opowiada o innej przygodzie. Może dlatego nie uznałam jej za wyjątkową książkę. Już od dziecka wolałam konkretną fabułę, przygodę od początku do końca. Jednak nie mogę negatywnie ocenić tak sympatyczniej książki. Wiele przezabawnych przygód. Wspaniale pokazuje świat oczami dziecka. Co prawda nie jest to współczesny świat ale doskonale uczy dzieci prawdziwych wartości. Tak niewiele czasem potrzeba do szczęścia. Dzieci z Bullerbyn nie mają drogich zabawek, nie mówiąc już o komputerach czy telewizorach. Mają za to siebie i to jest najważniejsze. Chłopcy sprzeczają się z dziewczynkami cały czas ale to nie zagraża prawdziwej przyjaźni. Dzieci mają bogatą wyobraźnie i podsuwają pomysły na zabawy. Są też bardzo pomocne i uczynne. Troszczą się o dorosłych rodziców, dziadka, nauczycielkę. Wydaje się, że wszyscy są jak jedna wielka rodzina. Współczesnym dzieciom bardzo tego brakuje. Zapominamy jak to jest spędzać razem czas a sąsiadów często nawet nie znamy. Wydaje się, że w wiosce z trzema domami może być weselej niż w wielkim mieście.
Avatar użytkownika - Flawsoffancy
Flawsoffancy
Przeczytane:2015-08-06, Ocena: 5, Przeczytałam,
Jedna z ulubionych książek w dzieciństwie.
Avatar użytkownika - Edyta_S
Edyta_S
Przeczytane:2015-06-22, Ocena: 5, Przeczytałam,
bardzo fajna lektura szkolna, którą czytało się z przyjemnością
Avatar użytkownika - cichaczytelniczka
cichaczytelniczka
Przeczytane:2003-12-22, Ocena: 6, Przeczytałam,
Wspaniała powieść dla dzieci. To po jej przeczytaniu bardzo polubiłam książki i tak zostało mi do dziś :)
Avatar użytkownika - sisi21
sisi21
Przeczytane:2002-01-03, Ocena: 6, Przeczytałam,
Moja ukochana książka z dzieciństwa.
Avatar użytkownika - Ankalipso
Ankalipso
Przeczytane:2015-02-05, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa, po którą jednak sięgam co roku. Wtedy to zamykam się w sypialni z książką, zamieniam się w małą dziewczynkę, zapominam o wszystkich problemach i pozwalam mojej wyobraźni powrócić do świata bajek i fantazji.
Avatar użytkownika - MoniaP
MoniaP
Przeczytane:2013-09-30, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Ponadczasowa książka. Śmieszne przygody dzieci z małej miejscowości. Podobała mi się gdy ją czytałam w szkole podstawowej i również moim córkom bardzo się podobała.
Avatar użytkownika - mesenger
mesenger
Przeczytane:2013-10-16, Ocena: 6, Przeczytałam,
lektura z wczesnych czasów szkolnych - była świetna! zamierzam raz jeszcze ją przeczytać, mimo upływu tylu lat :)
Avatar użytkownika - rebellion
rebellion
Przeczytane:2010-05-12, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Jedna z moich ulubionych książek w dzeciństwie. Wiele razy ją czytałam.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-04-23,
fajna książka przeczytałam dwa razy
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-02-25,
Bardzo fajna lektura.... Zabawna, przygodowan...
Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2010-02-05,
Doskonała lektura. Połączenie przygody, humoru, zabawnych sytuacji. Dużo ciepła i pozytywnych myśli.

Miałam okazję wrócić do tej książki za sprawą mojej córki. Kiedyś to była moja lektura szkolna a teraz córki. Nie pamiętałam szczególnie fabuły więc sobie przypomniałam czytając ją ponownie.

Sama w sobie historia to opowiadanie o codziennych przygodach dzieci mieszkających w jednej wiosce. Dla nich przeżyciem była zabawa w sianie czy szukanie poziomek. Co dla dzisiejszych dzieci wydaje się z pewnością dziwne. Jednak w całej książce najtrudniejsze jest czytanie imion bohaterów i miejscowości. W szczególności dla dzieci jest to utrudnienie.

Avatar użytkownika - JolaJola
JolaJola
Przeczytane:2022-06-19, Ocena: 6, Przeczytałam,

To był bardzo przyjemny powrót do lektury z dziecięcych lat. Lisa i Anna jako piastunki, Britta jako nauczycielka.Olle, który dzielnie walczył o krzywdzonego psa. Lasse, który miał szalone pomysły i Bosse zbierający ptasie jaja. Kąpiele w jeziorze, zabawy na sianie, łowienie ryb i raków. Dzieciństwo, jakiego nasze dzieci nie znają. Czas na szkołę, pracę w gospodarstwie i czas na zabawę. Bardzo dużo śmiechu. Polecam nawet dorosłym. Świetna odskocznia od problemów.

Ciepła i wciągająca opowieść o przygodach dzieci z małej wioski. Czytałam ją synkowi na dobranoc i oboje nas zafascynowała historia Lissy i jej najbliższych. Oczami wyobraźni widzieliśmy wspaniałą lipę, złego barana, czy Dziadziusia siedzącego w swoim fotelu i słuchającego dzieci. Prosta, a jednocześnie mądra opowieść o przyjaźni i dzieciństwie. O tym co jest w życiu ważne. Miło było wrócić do niej po latach, jedyny minus, że nie ma kontynuacji :)

Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2020-08-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Książka ponadczasowa. Kiedyś jedna z moich ulubionych lekttur, chętnie wróciłam do niej po latach i podobała mi się tak samo! Dzieci mieszkające w Bullerbyn miały super przygody, podczas wakacji pracowały w polu, pomagały rodzicom bez marudzenia, świetnie dogadywały się z przyjaciółmi. Chętnie sama przeniosłabym się do takiego miejsca. Szkoda, że dzisiaj czasy są inne...

Avatar użytkownika - jagna1978
jagna1978
Przeczytane:2019-05-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Bohaterami ksiazki jest grubka szwedzkich dzieci w wieku od7do 9 lat:Lisa,Lasse,Bosse,Anna,Britta,Olle i kilkoro doroslych z ich rodzin.Poznajemy ich zycie w szkole w domu i na podworku.Dzieci jak to dzieci psoca ,ucza sie ,wymyslaja wlasne zabawy.Ksiazka jest zabawna chociaz momentami sa i smutne sytuacje jak to w zyciu.Fajnie sie czyta.Napisana prostym jezykiem.Przyznam ,ze jestem juz dorosla z czytalam ja pierwszy raz z moja 13 letnia siostrzenica .Jak bylam w jej wieku ogladalam film na podstawie ksiazki ,do dzis pamietam wszystko ze szczegolami.Ksiazke inaczej sie czyta ,jest w niej wiele rzeczy i sytuacji pominietych w filmie.Polecam nie tylko malym ale i juz doroslym "dzieciom".

Jak Kalle rozprawił się z bykiem
Astrid Lindgren0
Okładka ksiązki - Jak Kalle rozprawił się z bykiem

To jest opowieść o wielkim byku Adamie Engelbrekcie, który dawno temu, w Niedzielę Wielkanocną, nagle zerwał się z powroza. Ludzie z całej okolicy zbiegli...

Kati w ameryce
Astrid Lindgren0
Okładka ksiązki - Kati w ameryce

Na początku lat 50. Astrid Lindgren napisała serię książek o energicznej, lekko postrzelonej, no i oczywiście pełnej radości życia Kati. Kati w Ameryce...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;