Opis ksiązki
Kup Teraz

Dziecko śniegu

Ocena ( 10 osób )
5.4
Wydawnictwo: Pascal
Data wydania: 2013-10-31
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-7642-226-8
Liczba stron: 416
Dodał/a książkę:izabela81
Baśniowa opowieść o miłości i pragnieniu szczęścia w tajemniczym klimacie mroźnej Alaski. Jack i Mabel po tragicznych przeżyciach przeprowadzili się na Alaskę. Pragnęli znaleźć się jak najdalej od ludzi, zacząć życie od nowa. Pewnego popołudnia, w niespodziewanym przypływie radości spontanicznie lepią figurkę ze śniegu, a rano spostrzegają, że ktoś zabrał czapkę i szalik, którymi była ozdobiona. Dookoła ich domu znajdują ślady stóp... To ciepła, spokojna opowieść, która mimo śnieżnego krajobrazu rozgrzewa serce. Historia wielkiej miłości – rodziców do dziecka, kobiety i mężczyzny – odkrywania na nowo uczucia, które zagubiło się gdzieś po drodze w niewypowiedzianym żalu i bólu, w codzienności. Eowyn Ivey oparła swoją powieść na rosyjskiej baśni Snegurochka (Śnieżynka) opowiadającej o bezdzietnym małżeństwie, które ulepiło figurkę dziewczynki ze śniegu. Postać ożyła i przyniosła ze sobą wiele szczęścia, jednak podczas wycieczki do lasu dziewczynka podeszła zbyt blisko ognia…
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,

Marbel i Jack to małżeństwo, które nieustannie marzy o dziecku. Niestety los postanowił inaczej; lata mijają, a para ciągle nie ma potomstwa. Oboje decydują się przenieść na Alaskę, by tam znaleźć ukojenie i rozpocząć nowe życie z dala od ludzi. Zmiana otoczenia niekoniecznie jednak jest dobrym lekarstwem na ból i smutek. Marbel czuje się samotna i nieszczęśliwa, stopniowo zaczynają się z mężem od siebie oddalać.

Wkrótce spada pierwszy śnieg. Jack i Marbel zapominają na chwilę o swoich problemach i korzystając z chwili beztroski lepią ze śniegu postać dziewczynki. Jednak następnego dnia figurki już nie ma, są za to maleńkie ślady stóp na śniegu, a w pobliżu ich domu zaczyna kręcić się jakieś dziecko.

"Dziecko śniegu" to książka niezwykła, o wspaniałym baśniowym klimacie. Jest to lektura idealna na zimę, zwłaszcza śnieżną. Tej jednak nam brakuje, co nie zmienia faktu, że można poczuć ten chłód Alaski i mroźny klimat. Chociaż może będzie to i dobra opcja na upalne lato, żeby trochę się schłodzić, a to zdecydowanie jest przy tej książce możliwe.

Autorka świetnie wykreowała tę odległą krainę ukazując jej piękno, ale też i niebezpieczeństwa, które czyhają na jej mieszkańców. By przeżyć trzeba nieustannie toczyć z ziemią walkę i tylko ciężką pracą można przeżyć surową zimę. Niezwykle ważni są także przyjaciele, na których można liczyć. Takich też mieli Jack i Mabel, którzy razem z Esther i jej mężem Georgiem wzajemnie się wspierali. Chociaż opisy przyrody są długie, to bardzo urokliwe i kompletnie mi nie przeszkadzały.

Książka oparta jest na rosyjskiej baśni, więc i klimat jest baśniowy. Autorka łączy ze sobą świat rzeczywisty z magicznym, świetnie zacierając ich granice. Wszystko jest tutaj takie tajemnicze i w pewnym momencie już kompletnie nie wiadomo, w co można wierzyć, a co stanowi tylko wytwór wyobraźni.

"Dziecko śniegu" to piękna, wzruszająca, pełna magii historia, ale też dosyć smutna. To opowieść o miłości, która ma różne wymiary, przyjaźni, rodzinie, nadziei i codziennych trudach życia. Mnie chwyciła za serce i cieszę się, że ją przeczytałam, zwłaszcza teraz - przed świętami Bożego Narodzenia. Takiej lektury było mi trzeba. I Was także serdecznie zachęcam do tej literackiej podróży wgłąb odległej Alaski.
anka920 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Mam,
Przepiękna powieść, która przenosi nas w atmosferę zimnej Alaski. Książka jest naprawdę magiczna. Historia w niej opowiedziana poruszy na pewno nawet największych "twardzieli". Po przeczytaniu zakorzenia się w czytelniku i nie pozwala o sobie długo zapomnieć.
korcia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Koniecznie musicie poznać tę magiczną opowieść. Czyta się ją jednym tchem, trudno jest się od niej nawet na chwilkę oderwać, a potem zapada głęboko w pamięć i serce czytelnika. Język Eowyn Ivey jest bardzo barwny, dzięki czemu w cudowny sposób maluje nam ona piękny obraz Alaski oraz jej mieszkańców.
"Dziecko śniegu" gorąco wszystkim polecam!

http://korcimnieczytanie.blogspot.com/2014/03/eowyn-ivey-dziecko-sniegu.html
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
,,Dziecko śniegu" to magiczna opowieść o pragnieniu miłości i szczęścia, marzeniach i tęsknocie za dzieckiem, zaczerpnięta ze starej rosyjskiej baśni. Znajdziemy tu smutek i rozpacz, dumę z ciężkiej pracy, determinację i silną wiarę. Podoba mi się także ukazanie miłości: tej, która akceptuje czyjeś wybory, która zbliża ludzi. Natomiast moje zastrzeżenia budzi otwarte, niepokojące zakończenie, które zostawia z domysłami. Nie przypadła mi też do gustu ostatnia część książki, gdy dziewczynka stała się dorosłą kobietą i wydarzenia, które opisała pisarka- nie pasowały to klimatu początku powieści. Ale mimo wszystko całość oceniam pozytywnie i myślę, że książka wpasowuje się w klimaty świąteczne.
kalola plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
"Dziecko śniegu" to magiczna historia o sile pragnienia i miłości, która potrafi spełnić nasze marzenia. Jack i Mabel są małżeństwem zamieszkującym dzikie i odległe tereny Alaski ich jednym pragnieniem jest posiadanie własnego dziecka które dzięki silnej wierze niespodziewanie się ziściło. U progu ich domu stanęła mała dziewczynka krucha i piękna niczym płatki śniegu. Ta niezwykła historia została opisana w bardzo pięknym języku , a słowa przez długi czas unoszą się echem.
Poema plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,przeczytane w 2014,
Ładna, nietuzinkowa opowieść o miłości, zaprawiona nutką magii.
Jest to jedna z tych książek, w których nie dzieje się zbyt wiele, gdzie nacisk kładziemy na delektowanie się językiem.
I rzeczywiście, rozbudowane opisy mroźnej krainy otaczającej bohaterów, pozwalają z łatwością przenieść się tam czytelnikowi.
Glonek Linia koment
Przeczytane:2016-03-15, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
BoRoWiK Linia koment
Przeczytane:2016-03-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,
kittels Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
koshi Linia koment
Przeczytane:2014-11-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
burlesque90 Linia koment
Przeczytane:2015-09-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Elia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Jenah Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów